İki yılda bir, Mayıs aylarında düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali’nin yokluğunu hissedenlerdenseniz size çok güzel bir haberimiz var! Yerli ve yabancı oyun ve performansların, tiyatro üzerine panel ve atölye çalışmalarının dahil olduğu programı ile bu yıl ilk kez düzenlenen “Oyun Salonu”, 10 gün boyunca Salon’da!

Eğer Salon programını yakından takip edenlerdenseniz, çoktan fark etmişsinizdir: Salon’da bu ay birtakım oyunlar dönüyor! Çünkü yerli ve yabancı grupları ağırlayan, indie’den caza bizi müzikle dolduran mekanın programında 15-25 Mayıs arasında ne boş bir gün, ne de tiyatrosuz bir gün var. Bu yıl ilk kez Efes’in katkılarıya gerçekleşen “Oyun Salonu”nun iki yılda bir Mayıs aylarını tiyatro ile dolduran İstanbul Tiyatro Festivali’ni özlediğimiz zamanlara denk gelmesi de oldukça sevindirici.

Peki, ne var bu “Oyun Salonu”nda?

Oyunlar – Oyun Salonu’nun ilk oyunu, 17 Mayıs Cuma akşamı sahnelenecek olan “Katil Uşak“. Açık Tiyatro‘nun oyunu, İstanbul’daki bir cinayeti yoksul bir semtte dışarıya kapalı bir hayat süren ikiz kız kardeşlerin gözünden anlatıyor. Hareket Atölyesi Topluluğu’nun, prömiyerini 2013-2014 sezonunda yapacak “Kül-Kadın” adlı ‘hareket tiyatrosu‘nun ön gösterimi de Oyun Salonu kapsamında 20 Mayıs Pazartesi gerçekleşecek. 21 Mayıs Salı, 2. Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali çerçevesinde GalataPerform ve Salon işbirliğiyle iki ayrı metin ile düzenlenen ‘okuma tiyatrosu‘nda ise Şenay Tanrıvermiş‘in yazdığı “Dil” ve Öznur Şahin‘in yazdığı “When in Rome” metinlerini dinleyip, yazarlara sorular yöneltebileceksiniz. 24 Mayıs Cuma ve 25 Mayıs Cumartesi ise Rabih Mroué ile Lina Saneh‘in yazıp yönettiği, geçtiğimiz yıl Avignon Festivali’nde sahnelendiğinde büyük ilgi gören “oyuncusuz” tiyatro oyunu33 Tur ve Birkaç Saniye“nin üç gösterimi programda yer alıyor. İntihar eden Lübnanlı bir genç adamın yatak odasına giren izleyiciler, telefonu, televizyonu ve Facebook sayfası aracılığıyla oyunun kahramanını tanıyorlar.

Paneller ve Konuşmalar – Oyun Salonu’nun ilk etkinliği 15 Mayıs Çarşamba günü Serhan Ada’nın moderatörlüğünde gerçekleşecek “Tiyatro İşletmeciliği” konulu panel olacak. Panelde İstanbul’un önde gelen üç özel tiyatrosunun, Altıdan Sonra Tiyatro, dot ve KREK’in yöneticileri konuşmacı olarak yer alacak. Bir diğer panel ise 22 Mayıs Çarşamba günü Yekta Kopan‘ın moderatörlüğünde gerçelşecek olan “Oyun Yazarlığı” paneli: Konuşmacılar ise Altıdan Sonra Tiyatro’dan Yiğit Sertdemir, GalataPerform’dan Yeşim Özsoy Gülan ve KREK’ten Berkun Oya… İki panelin yanı sıra 18 Mayıs Cumartesi günü de Uluslararası Eurokaz Yeni Tiyatro Festivali’nin kurucusu ve sanat yönetmeni, akademisyen, yazar, tiyatro eleştirmeni Gordana Vnuk‘tan ders niteliğinde bir konuşma dinleyebileceksiniz.

Atölye Çalışması – “Oyun Salonu” kapsamında, Goethe Institut işbirliğiyle, birçok edebiyat ödülüne layık görülen Alman yazar Moritz Rinke‘nin eğitmenliğinde gerçekleştirilen iki günlük bir oyun yazarlığı atölyesi de bulunuyor. 24 ve 25 Mayıs’ta iki gün boyunca sürecek atölyede sınırlı sayıdaki katılımcı,  sahne yazımı tekniklerini ve dramaturjinin inceliklerini Moritz Rinke ile bire bir konuşup tartışabilme şansına erişecek.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?