2015’in Kasım ayında SALT, 2015 Paris İklim Konferansı paralelinde, herkesi çevre üzerindeki bireysel ve küresel etkileri sorgulamaya teşvik eden, iklim değişikliği odaklı bir gösterim programı başlatmış ve sormuştu: “Bu son şansımız mı?” Bu başlığı taşıyan ve Chasing Ice‘tan Virunga‘ya, Cowspiracy‘den Merchants of Doubt‘a, dönemin iklim değişikliğine dikkat çeken önemli belgesellerinin yer aldığı bu program, sonraki yıllarda bir geleneğe dönüştü ve konuya ilişkin ilgi çekici, merak uyandırıcı ve harekete geçmeye teşvik eden belgesellerle sürdü. Çünkü iklim değişikliği, önemi ve çözüm bulma aciliyeti bir an olsun azalmayan, aksine her gün daha da kritik ve acil hâle gelen bir sorun olarak dünyamızı ve geleceğimizi tehdit etmeye devam ediyor. “Bu son şansımız mı?” gösterim programı, şimdi de 2021 seçkisiyle, içinde bulunduğumuz koşullara uyumlu olarak SALT Online’a taşınıyor. 10 belgesel filmin yer aldığı program, her hafta iklim değişikliğinin insana ve dünyaya etkilerine dikkati çekme amaçlı bir belgesel filmi, Türkçe altyazılı gösterimleriyle saltonline.org‘da çevrimiçi ve ücretsiz erişime açıyor.

salt online - bu son şansımız mı
The Undamaged [El Değmemiş] (2018, Miha Avguštin, Rožle Bregar ve Matic Oblak)

Bu son şansımız mı? seçkisinde bu yıl, insanlar, hayvanlar, doğa ve şehrin uyum içerisinde nasıl bir arada var olabileceği sorusuna yanıt arayan filmler yer alıyor. Programdaki on belgesel, Güney Afrika’dan Norveç’e, Fransa’dan Kanada’ya, Bolivya’dan Balkanlar’a uzanıyor. Bir gençlik grubu dans ve müzik aracılığıyla şehirlerinin ekolojik yapısını korumaya çalışırken, bambaşka bir coğrafyadan bir topluluk köklerine sahip çıkarak geleceği inşa etmenin yollarını arıyor. Büyük Okyanus’un ortasında küçük bir ada ülkesinin verdiği iklim mücadelesi, dünyanın diğer ucunda karşılık buluyor. Bireysel, toplumsal ya da kurumsal olması fark etmeksizin; bugün yaptığımız seçimlerin yarınımızı tayin edeceği bilinci giderek artıyor.

salt online - bu son şansımız mı
One Table Two Elephants [Bir Masa İki Fil] (2019, Jacob von Heland ve Henrik Ernstson)

Gösterimleri 26 Nisan’da başlayan ve 4 Temmuz‘a kadar sürecek seçkinin ilk filmi, ırk ve doğaya dair güncel sorgulamalardan yola çıkarak kentte bilgi edinme imkânlarını araştıran, Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde kaynakların nasıl yönetildiğini toplumsal, kültürel ve siyasi boyutlarıyla ele alan One Table Two Elephants [Bir Masa İki Fil]. Ardından, Balkanlar’da planlanan veya yapım aşamasında olan 2.700’den fazla irili ufaklı hidroelektrik santral sebebiyle büyük tehdit altında olan ve korunmaya çalışan Avrupa nehirlerine dikkat çeken The Undamaged [El Değmemiş] 3 Mayıs’ta, özgürlüğüne kavuşan siyahlar tarafından kuruluşundan itibaren Afrikalı Amerikalı ailelere nesiller boyu ekonomik imkân sağlayan güvenli bir liman olan Mossville’in hava kirliliğinden dolayı gördüğü zararı gözler önüne seren Mossville: When Great Trees Fall [Mossville: Ulu Ağaçlar Devrildiğinde] 10 Mayıs’ta, And Dağları’nda eriyen buzulları mercek altına alan Samuel in the Clouds [Samuel Bulutlarda] ise 17 Mayıs’ta birer hafta süreyle ücretsiz erişime açılıyor.

salt online - bu son şansımız mı
Mossville: When Great Trees Fall [Mossville: Ulu Ağaçlar Devrildiğinde] (2019, Alexander Glustrom)

2015’te petrol, kömür veya gaz şirketlerinden destek kabul etmeyeceğini duyuran SALT’ın Garanti BBVA desteğiyle gerçekleştirdiği gösterim programının, iklim ve ekolojik kriz üzerine düşünmeyi ve tartışmayı teşvik eden bir konuşma serisiyle sürmesi planlanıyor. Bilim insanları, akademisyenler, araştırmacılar ve sivil toplum örgütü temsilcilerini buluşturacak bu sohbetlerin Kasım ayında İskoçya’nın Glasgow şehrinde toplanacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’yla eş zamanlı yapılması planlanıyor.

Bu son şansımız mı?: 2021 Seçkisi

Programdaki filmler ve gösterim aralıkları şöyle:

salt online - bu son şansımız mı
Samuel in the Clouds [Samuel Bulutlarda] (2016, Pieter Van Eecke)