Evde geçirdiğimiz günlerin ardından normalleşme yavaş yavaş başladıysa da, sosyal yaşamı eskisi gibi renkli ve hareketli yaşamak için çok erken. Birkaç aydır bizi sanatsız, müziksiz, tiyatrosuz ve sinemasız bırakmayan çevrimiçi etkinlikler de hız kesmeden devam ediyor zaten. Yıllardır dünyaca ünlü sanatçıları ve sanat akımlarını bizle buluşturan ve zengin içerikli sergilerle kapılarını bize açan Sakıp Sabancı Müzesi de, hatırlarsanız digitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan çevrimiçi sergilerini SSM websitesi üzerinden yayınlamaya Picasso İstanbul’da sergisiyle geçtiğimiz haftalarda başlamıştı. Şimdi sıra 2008-2009 sezonunun unutulmayanlarından, İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dalí sergisi ve sürrealizmle özdeşleşen sanatçı Dalí’de.

ssm - dali sergisi

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), geçmiş sergilerinden zengin içerik seçkilerini dijital kanallarında paylaşıma açmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz haftalarda çevrimiçi ziyarete açılan Picasso İstanbul’da sergisinin ardından, 20 Eylül 2008 – 1 Şubat 2009 tarihleri arasında Akbank’ın desteğiyle gerçekleşen İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dalí sergisi de çevrimiçine taşındı. İspanya’da bulunan Gala-Salvador Dalí Vakfı koleksiyonuna ait eserlerle, vakıf dışında gerçekleştirilen en büyük geçici sergi olma özelliğine sahip bu sergi, sanatçının yağlıboya tablo, çizim ve grafiklerinden oluşan geniş bir seçki sunmuş ve açık kaldığı süre içinde 252 bin kişi tarafından ziyaret edilmişti.

salvador dali sergisi ssm
Bir kuğu tüyünün atom-içi dengesi | Salvador Dalí, 1947 | © Salvador Dalí, Fundació Gala-Salvador Dalí, VEGAP, 2008

DigitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan ve SSM web sitesi, sosyal medya hesapları ile YouTube kanalından erişilebilen İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dalí sergisi, sanatçının eserlerinin yanı sıra, el yazmaları, fotoğraflar ve çeşitli dokümanlara da yer veriyor.

Mobilya | Salvador Dalí, 1939 | © Salvador Dalí, Fundació Gala-Salvador Dalí, VEGAP, 2008

Çevrimiçi sergiye, paralel çevrimiçi söyleşiler de eşlik ediyor: Gala – Salvador Dalí Vakfı Dalí Çalışmaları Merkezi Yöneticisi ve İstanbul sergisinin küratörü Montse Aguer Teixidor’un yeni bir söyleşisi ve daha önce yine SSM’de gerçekleştirilen Dalí konferans serisi de paylaşımda. Teixidor’un yanı sıra yazar Ferit Edgü, sanat eleştirmeni, akademisyen ve yazar Hasan Bülent Kahraman gibi isimlerin katıldığı konferans serisinde; Dalí’nin yaşam öyküsü, çok yönlü sanatsal üretimi ve etkisi konuşuluyor.

salvador dali sergisi ssm
Görünmeyen figürlü sürrealist kompozisyon | Salvador Dalí, 1936 | © Salvador Dalí, Fundació Gala-Salvador Dalí, VEGAP, 2008

Dalí sergisi, 20. yüzyıl sanatında bir dönüm noktası teşkil eden sanatçının çocukluk yıllarından başlayarak son yaratıcı günlerine uzanan bir seçki sunuyor. Yüzyıl başında farklı sanatsal akımların etkisi altında gerçekleştirdiği çalışmalar, sürrealizme dahil olduğu yıllara ait eserler, bu akıma getirdiği geniş açılımın örnekleri ve yaşamının sonunda tekrar klasisizme döndüğü süreç, bilgilendirici metinler eşliğinde inceleyebilecekleriniz arasında.

salvador dali
Sürrealist kompozisyon | Salvador Dalí, 1928 | © Salvador Dalí, Fundació Gala-Salvador Dalí, VEGAP, 2008

İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dalí sergi kataloğundan, Dalí’nin 20. yüzyıl sanat tarihindeki yerinin, ikonografisinin ve özgün duruşunun incelendiği makaleler ve sergiye özel olarak hazırlanan resimli çocuk kitabı Ben Dalí de (hem indirilebilir kitap hem de Yekta Kopan’ın okuduğu sesli kitap versiyonuyla) erişime açık.

DigitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan çevrimiçi İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dalí sergisi ve Picasso İstanbul’da sergisine, SSM web sayfası, sosyal medya hesapları ve YouTube kanalı üzerinden erişebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın.