Eğer yakın bir zamanda San Francisco’ya gidecekseniz ve “Yemek için nerelere gitsem?” sorusu sizi rahatsız ediyorsa hiç üzülmeyin. Çünkü denediğim ve çok beğendiğim yerler arasından sizlerle paylaşmak istediğim mekanlar var! Yazının bu üçüncü bölümünde, işte farklı mutfaklardan beş mekan daha…

Yazının önceki bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Pizzeria Delfina Konum

Açık konuşayım, eve sipariş ettiğim pizzaların kötü olmasından ya da Pizzeria adı altında pizzamsı bir şey sunan mekanlardan dolayı artık pizza yemez oldum. Sadece Il Padrino’daysam pizza yerim ama sonucunda oraya gidip yemeyi sevdiğim başka şeyler olduğu için dediğim gibi pizza yemez oldum.

Buraya gideceğim için çok heyecanlıydım. Gerçekten güzel pizza özlemi çekiyordum. Önden atıştırmalık olarak “Arancini” – içi peynir ya da domates sos ile doldurulmuş ve dışı galeta unu ile kaplanıp kızartılan pirinç topları – ve Mozzarella tabağı aldık. Ardından pizzalar geldi. Görüntü ve koku inanılmazdı. Hamurun lezzeti, domates sosunun yoğunluğu ve taze otlar ile lezzetlendirmesi ile o gerçek mozzarella’nın ve diğer malzemelerin tadı… Müthişti. Gerçekten mutlu oldum.

IMG_1416
Pizzeria Delfina

Kesinlikle yemek yiyeceğiniz saatten erken gidin. Bu muhteşem lezzet için 1 saatten fazla bekledik.

Pizzeria Delfina Adres: 2406 California St, San Francisco

Betelnut

Bu mekan kapatılmıştır.

Benim gibi Uzakdoğu mutfağına düşkünseniz buraya gelmenizi özellikle tavsiye ederim. Bu restoran uzakdoğunun en gözde yerel lezzetlerini size sunuyor. Yani burada alışkın olduğunuz ve çoğu kişinin uzakdoğu mutfağı diye deneyimlediği “Amerikan-Çin” mutfağı değil burası. Burada Tayland’ın egzotik salatalarından körilerine, Kore’nin Bibimbap yemeğinden, Malezyanın “şiş” yemeklerine ve daha fazlasını bulabileceğiniz çok güzel bir yer. Açık mutfak olması, cheflerin yemek sanatlarını gerçekleştirirken izlemek ve onlarla sohbet edebilmek de ayrı bir zevk verdi. Aaa unutmadan gerçekten çok iyi bir barı ve kendilerine ait özel içkileri de var.

Processed with Moldiv
Betelnut

Betelnut Adres: 2030 Union St, San Francisco

Mason Pasific

Bu mekan kapatılmıştır.

Füzyon mutfağının doğduğu Kaliforniya’da olup bunu deneyimlememek çok yazık olurdu. Mason Pasific restoranı Fransız / Uzakdoğu füzyonu sunuyor. Menü belirli aralıklarla değişiyor. Yediklerimiz birbirinden güzeldi. Ama asıl chef’in masamıza gelip yemekleri tanıtması ve onunla sohbet etmek paha biçilemezdi. Gerçekten çok başarılı “Fine Dinning” ve bir “Chef” restoranı. Kesinlikle deneyimlemelisiniz. Rezervasyon mutlaka yaptırın.

Processed with Moldiv
Mason Pasific

Neler Denedim?

Uzakdoğu stili marine edilmiş ve Confit tekniği ile pişirilmiş Bıldırcın, yanında Soba eriştesiyle | Izgara ahtapot; fasulye, yoğurt, sucuk ve yeşillikler eşliğinde

Mason Pasific Adres: 1358 Mason St, San Francisco

Smuggler’s Cove Konum

Sizlere ilk defa bir bar önerisinde bulunacağım. Adres doğrultusunda varış noktanıza geldiğinizde kendinizi camlarına çok koyu film çekişmiş kocaman bir binanın önünde buluyorsunuz. Hiç bir yerde bir tabela yok. Ama bir tane camın yanında, betonun üzerinde belli belirsiz bir Smuggler’s Cove’un logosunu görüyorsunuz. “Herhalde burası” diyerek camı itiyorsunuz ve kendinizi kapkaranlık, korsan temalı bir barın içinde buluyorsunuz.

upload.0
Smuggler’s Cove

Eh şu an sizler de tahmin ediyorsunuz. Gizli, karanlık ve korsan temalı. Evet burası bir Rum – (Rom) barı. 500’den fazla Rum çeşidi ve 70’den fazla kokteyl ile Smuggler’s Cove inanılmaz bir yer. Karayip Adalarının geleneksel içkileri, Havana’da içki yasağının olduğu dönemde yapılan, alkollü içki gibi görünmeyip alkollü içecekler ve Efsanevi Tiki barların egzotik kokteylleri deneme şansınız var.

Neler denedim?

Smuggler’s Cove’un kendi özel kokteyli ve Mai Tai

Processed with Moldiv
Smuggler’s Cove

İçkiler çok güzeldi. Ortam çok güzeldi. Sanki “The Curse of Monkey Island” oyununun (çok ünlü korsan temalı bir oyun) içinde gibiydim. San Francisco’da bulunduğum sürede tekrar uğramaya fırsatım olmadığı için gerçekten üzüldüm. O kadar güzel bir yer, artık siz düşünün. Bu arada başarılarından biraz bahsedeyim:
Amerika’nın en iyi 13. Kokteyl barı (2014) – Amerika’nın en iyi barı (2013) – Dünya’nın en iyi 50 barı sıralaması içerisinde (2011, 2012, 2013, 2014) – San Francisco’nun en iyi barı (2014).

İçerisi normal kalabalık. Ortam rahat, insanlar rahat. İçkiler çok düzgün ve seçeceğiniz içkiye göre fiyatları 10-25 dolar arasında değişiyor. İstanbul’da bu derece başarılı bir yerin ortamı ve fiyatları nasıl olurdu siz düşünün…. girebilir miydik? Sanmıyorum.

Smuggler’s Cove adres: 650 Gough St, San Francisco

The Buena Vista San Francisco Konum

Yolculuğumun son durağı… bu kafenin özelliği Amerika’da ilk Irish Coffee sunan yer olması. Size şöyle söyleyebilirim ben hayatımda daha önce Irish Coffee içmemişim, denediklerim de uydurmaymış.

IMG_1487
The Buena Vista San Francisco

The Buena Vista San Francisco Adres: 2765 Hyde St (@ Beach) San Francisco