san francisco 1

Los Angeles‘ta başlayan, Las Vegas ve Carmel ile devam eden onbir günlük Batı Amerika seyahatimizde sıra San Francisco’da!

Kaliforniya’nın kuzeyinde konumlanmış olan San Francisco sahip olduğu farklı uluslardan nüfusuyla bölge için kültürel bir merkez. Manhattanvari gökdelenleriyle Amerika’da olduğunuzu her an hatırlatan şehirde, Asya ve Latin kültürlerinin de izlerine sık rastlayacaksınız; çünkü San Francisco nüfusunun büyük kısmını Asyalılar ve Latin Amerikalılar oluşturuyor. Zamanın gay hakları hareketleri ve Hippi akımlarına da ev sahipliği yapmış olan şehir liberal duruşuyla da nam salmış.

san francisco 2

San Francisco gezilip görülecek yer açısından oldukça zengin bir şehir. Bu çeşitliliği ve zaman kısıtını göz önünde bulundurursak gezilecek yerleri seçip önceliklendirmenizde fayda olabilir. Yazının devamında yer alan San Francisco’da yapılacaklar listesi ve küçük notlar işinize yarayabilir.

San Francisco’da Konaklama:

Eğer kaliteli ve merkeze yakın bir yer tercih ediyorsanız. Konaklama için Fisherman’s Wharf ya da Union Square yakınlarını tercih edebilirsiniz. Fakat turistik bölge olması sebebiyle Fisherman’s Wharf’ta otel ücretleri bir hayli yüksek. İki bölgeden de rahatlıkla şehrin gezilip görülesi yerlerine ulaşım mevcut. İyi bir araştırmayla merkeze rahatlıkla ulaşabileceğiniz yerlerden uygun fiyatlı Innler(misafirhane) de bulabilirsiniz.

San Francisco’da Ne Yapmalı?

Golden Gate Köprüsü

san francisco 3

İsminden yola çıkarak hayalimizde altın sarısı olarak canlanan turuncu (kiremit rengi) devasa köprü San Francisco’nun en önemli simgesi. Modern dünyanın 7. en uzun köprüsü olan köprünün renginin turuncu olmasının sebebi şehre inen yoğun yaz sislerinin arasından görünebilmesini sağlamak.. Yoğun rüzgarlara ve sise rağmen zorlu mücadelelerle 1937’de tamamlanan köprünün hikayesini dinlemek için kısa turlara katılabilirsiniz. Yayalara açık olan köprüde boylu boyunca yürüyebilir, bisiklete binebilir (köprü civarında kiralayabileceğiniz yerler var) ve Alcatraz’ın da yer aldığı keyifli manzarayı izleyebilirsiniz. Buraya gitmek için şehir merkezinden 38 numaralı Geary Boulevard -Park Presido’ya daha sonra da 28 numara ile Gate Köprüsü istikametine aktarma yapabilirsiniz.

Golden Gate Parkı

san francisco 4

Şehrin keşmekeşinden ve gürültüsünden uzaklaşmak isterseniz mis gibi parkları ve bahçeleriyle ünlü Golden Gate Parkını ziyaret ederek doğal ortamın tadını çıkarabilirsiniz. Burada ziyaret edebileceğiniz sanat galerileri de mevcut. Keyifli göllerin yer aldığı ve farklı peyzaj düzenlemeleriyle güzelleştirilmiş park görülmeye değer. Japon bahçesinde turlamanız ve Twin Peaks’te gün batımını izlemeniz tavsiye edilir.

Fisherman’s Wharf

Sahil boyunca önlerinden geçeceğiniz sıralanmış Pierlerin (rıhtım) sonuna doğru Pier 47 çıkacak karşınıza. Fisherman’s Wharf denilen bu bölge San Francisco’yu ziyarete gelenlerin uğrak yeri. Deniz ürünü yemeye doyamayacağınız Pier 47’de birbirinden leziz Amerikan, Asya ve İtalyan restoranlarını bulabileceksiniz. Veganlar için de pek çok seçenek sunulmakta (Örneğin ‘3 Potato 4’ organik ve glutensiz ürettiği ürünleriyle ve lezzetli soslarıyla veganlar için uygun yerlerden). Pier 47’den biraz yürüyerek Pier 39 ‘da yer alan Bubba Gump’a uğrayıp kendinize karides ziyafeti yaşatabilirsiniz. Forrest Gump filmindeki detaylarla, keyifle dekore edilmiş ve Golden Gate manzaralı mekan, beklemenize değecek güzellikte deniz ürünleri sunuyor. Biranızı yudumlarken Shrimper’s Heaven veya Traditional Shrimp Coctail’inizden atıştırmak keyifli olabilir. Yine Pier 39’da bulunan Boudin Bakery’de satılan ekşi maya ekmeği içinde sunulan çorbaları (Clam Chowder) mutlaka denemelisiniz. Son derece keyifli ve lezzetli bir deneyim. Bu bölgede pek çok restoran ve mağazanın yanı sıra deniz aslanlarını da görebilirsiniz.

san francisco 5

Ünlü Alcatraz Hapishanesinin bulunduğu adaya Fisherman’s Wharf’tan kalkan feribotlarla gidebilirsiniz.

san francisco 6

Fishermans Wharf’a kadar gitmişken San Francisco’nun ilk fabrikalarından (1852) olan Ghirardelli’nin Çikolata mağazasının olduğu Ghirardelli Squere’e de gidebilirsiniz. Buradan çikolata ya da dondurmalarınızı alıp sahildeki parkta güneşin ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ya da parkın mis gibi çimleri üzerinde sahile karşı yoga yaparak yeşillenebilirsiniz.

san francisco 7

Ghirardelli meydanına giderken Hyde Street üzerinde tarihi tramvayların kalkış noktasını göreceksiniz. Bu tarmvaylardan birine atlayarak şehir turunuza başlayabilirsiniz… Toplu ulaşım araçlarından uygun şekilde faydalanabilmek için buradan city pass alabilirsiniz.

Lombart Street

Lombart Street etrafında hoş evlerin bulunduğu çiçeklerle bezenmiş ‘s’ şeklinde kıvrımlı yokuş aşağı inen bir cadde. Tarihi tramvayla gidebileceğiniz gibi özel aracınızla da iki dakikalık bir seyehatle caddenin kıvrımları arasından inebilir ve renkli fotoğraflar çekerek yolunuza devam edebilirsiniz. San Francisco sokaklarını arabasız gezmenin daha keyifli ve öğretici olacağını söylemeliyim. Şehir içi ulaşım oldukça rahat. Ayrıca şehir İstanbul’a benzeyen pek çok özelliğe sahip, bu benzerliklerden birisi de ön görülemeyen trafiği… Arabayla, kısa tatilinizi trafikte harcamak durumunda kalabilirsiniz.

Union Square

Sahilden çıkıp Union Square’e doğru yol aldıkça önümüze çıkan gökdelenlerin sayısının birer birer arttığını gözlemliyoruz. Yolda şehrin finans merkezi olan Financial Disatrict’ten de geçiyoruz. San Francisco’nun merkezi olan Union Square uzun binaları ve bildiğimiz tüm markaların mağazalarının, pub, cafe ve marketlerin yer aldığı canlı bir modern zaman caddesi. Akşamınızı Union Square’de yer alan jazz mekanlarından birinde geçirebilirsiniz. Misal: Les Joulins Jazz Bistro (Adres:44 Ellis Street). San Francisco farklı konsepteki bölgeleri, köprüsü ve inişli çıkışlı yollarıyla İstanbul’u anımsatıyor.

san francisco 8

The Haight Ashbury

60’larda Hippiler’in yoğun olarak yaşadığı Haight Ashbury bölgesi halen geçmişin izlerini taşımakta. Bu caddeye girdiğinizde yoğun ot kokusu ve etraftaki insanların renkli tarzı, doğru yerde olduğunuzu anlamanıza yardımcı olacak. Cadde boyunca birbirinden ilginç mağazalarda ikinci el veya yeni pek çok keyifli kıyafet/ takı vb. eşya bulabileceksiniz. Bu bölge orijinal hediyelik eşya almak için de oldukça uygun. Geniş bir alana kurulmuş olan Çin mahallesini ziyaret ederek Amerika’da Çin kültürüne kısa bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

san francisco 9

Nobb Hill

Amerikan mimarisinde Painted Ladies olarak adlandırılan renkli Viktorian tarzı evler Nobb Hill denilen bölgede karşımıza çıkıyor. (Full House dizisinden hatırlayabilirsiniz.) Bu isim ilk olarak yazar Elisabeth Pomada ve Michael Larsen’in Painted Ladies isimli kitaplarında kullanılmış olup sonradan yaygınlaşmış. Nobb Hill’in inişli çıkışlı parkında spor yapan pek çok insan görmek mümkün. San Francisco’nun yokuşlu ve tarihi dokulu bu sokaklarında gezinmekten ve fotoğraf çekmekten keyif alacaksınız.

san francisco 10

Unutmadan, alışveriş merakınız varsa, 101 otoyolunu kullanarak bir saatlik mesafede bulunan Gilroy Premium Outlet’e de uğramanız tavsiye olunur.

Los Angeles’la başlayan ve onbir günlük Batı Amerika turumuz San Francisco’da geçirdiğimiz muhteşem iki günle son buldu. San Francisco zengin kültürel yapısı, köprüsü, yokuşları, tepeleri, tarihi ayrıntıları ve zengin mekan çeşitliğiyle görülmeye, gezilmeye değer bir şehir.

THY’nin 2015 itibariyle başlayan San Francisco direk uçuşlarıysa bu seyahati cazip kılan etmenlerden…