Kahve artık bir içecekten çok daha fazlası, bir yaşam tarzı olmaya başlamışken kahve uzmanlığı da yeni bir alan olarak hayatımızda yerini aldı. “3. dalga kahve akımı”nı bizden çok daha önce benimsemiş olan Amerikalılar ise her geçen gün daha cool kahve mekanları yaratmakta ve bizleri kıskandırmakta. Benim bir uzmanlığım olmasa da San Francisco’da kahve işini ciddiyetle sürdürdüğünü düşündüğüm en iyi beş kahve mekanını sizlerle paylaşmak istedim:

Blue Bottle Coffee Konum

Blue Bottle Coffee
Blue Bottle Coffee

Türkler’in Viyana Kuşatması sonrası Avrupa’da ilk kez açılan kahve dükkanından adını alan Blue Bottle Coffee alanında öncülerden bir tanesi. Derinlemesine araştırılmış kahve kavurma ve öğütme teknikleri doğrultusunda müşterilerine her zaman 48 saat içerisinde üretilmiş taze kahve servis etme politikasını benimseyen Blue Bottle Coffee kokusuyla sırada beklerken bile mest etmeye yetiyor. San Francisco’da birçok yerde açılmış olsa da benim en sevdiğim Ferry Building içerisindeki şubeleri. New York’ta da birçok taraftarı olan Blue Bottle Coffee’nin espresso’su dillere destan olsa da bu yaz ilk kez denediğim soğuk kahve karışımı New Orleans da beni kalbimden vurdu!

Blue Bottle Coffee
Blue Bottle Coffee

Fourbarrel Coffee & The Mill

Fourbarrel Coffee
Fourbarrel Coffee

Kendi kahvesini en iyi üreticiden topladığı çekirdeklerden elde eden Fourbarrel Coffee bir çok yerde satılan kahvesiyle nam salmış bir marka. Benim de ilk açılan dükkanında tanıştığım bu kahve Valencia’daki ultra cool mekanla birleşince dünya üzerindeki en hip meslek baristalıkmış gibi görülebilir! Valencia Street’deki mekandan başka bahsetmek istediğim diğer mekanları ise The Mill. Divisadero’da yer alan bu müthiş cafe kendi yaptıkları ekmekleriyle hazzınızın kat sayısını arttırmayı garantiliyor. Kahvenin yanında bir dilim ekmek yemek bu kadar mı güzel olabilir demeyin, ben tarçınlı-cevizli ekmek üzeri toz şeker ve tarçın karışımının tadına bakınca bir kaç saat boyunca gülümsedim! 🙂

Fourbarrel Coffee Konum

The Mill Adres Konum

Caffe Trieste Konum

Cafe Trieste
Cafe Trieste

50 yılı aşkın süredir San Francisco’da en kaliteli espresso’yu yapmaya kendini adamış bir yer Caffe Trieste. Has İtalyan tadı ve geleneğini hala sürdürmekte olan mekan kendi öğüttüğü kahvesi ile İtalyan mahallesi North Beach’te size Avrupa’daymışınız izlenimi verebilir. Zira bu mekanı daha da özel kılan hala aile işletmesi şeklinde çalışması ve yüksek sesle İtalyanca konuşarak kahveleri anlık hazırlayan ve servis eden sahipleri. Diğer bir alamet-i farikası ise kahve kadar önem verdiği bir şey daha olması: müzik! Ansızın başlayan canlı müzik ile kahvenizi içerken başka bir dünyaya adım attığınızı hissedebilirsiniz; eğlence garantili. Duvarlarda asılı eski resimleri, ahşap döşemesi, müthiş kahve kokusu ve yan masadakilerle kurduğunuz dost sohbetleri paha biçilmez; ziyaret etmezseniz üzülürsünüz!

Jane [[konum]]

San Francisco’nun sakin ama gezmesi zevkli sokaklarından Fillmore Street’de yer alan Jane, servis ettiği Stumptown Coffee kahveleri ve tamamı mekanda sıfırdan hazırlanan tam buğday ve organik malzemelerle yapılan yiyecek seçenekleri ile bölgede en çok ziyaret edilen adreslerden. Kahvaltı için haftaiçi bile kuyruk olan mekanda öğle yemekleri de hızlı ama sağlıklı ve lezzetli seçenekler içeriyor. Kahveleri deney tüplerinde dizdikleri için kalbimi çalan baristalarla barda muhabbet etmek çok keyifli, kesinlikle tavsiye ederim.

Jane
Jane

Ritual Coffee  Konum

2005’te açıldığından beri sadece tek birşeye hizmet eden bu mekan hep en iyi kahvenin peşinde. Bazı şeyler değişebildiyse bunu kahve üreticilerini birebir tanımaya borçlu olduğunu söyleyen Ritual Coffee sadece kendi mekanında değil birçok markette kaliteli kahve bulunmasını sağlıyor. Benim ziyaret ettiğim Hayes Valley’deki minik corner kahveci bile tasarım harikası bardakları ve sanat eseri inceliğindeki sunumuyla beni mest etti. Yoğun espresso ve süt köpüğü içeren Cortado benim favorilerimden, mutlaka deneyin.

Ritual Coffee
Ritual Coffee

Bu saydıklarım haricinde birçok yerde şahane kahveye rastlayabileceğinizi biliyorum, kişisel favorilerimle bir sonraki San Francisco ziyaretinize biraz katkıda bulunabildiysem ne mutlu! Kahve kokusunun peşinde nice zevkli maceralar dilerim.

İlginizi çekebilir: Canan Sayitoğlu’ndan “San Francisco: California’nın En Cool Şehri”