Geçtiğimiz günlerde Pera Müzesi’nde 3Dörtgen ekibi eğitmenliğinde, Sanal Gerçeklik ve 3 Boyutlu Baskı atölyesi düzenlendi. Atölye öncesinde Katherine Bear’ın dijital dünya, teknoloji ve insan ilişkisini sorgulayan “Data’s Entry (Veri Girişi)” sergisine de göz atma fırsatımız oldu. Bu sorgulamayı yaparken, son günlerde sıkça duyduğumuz “veri bulutunun” dijital görseller üzerindeki tarifi ve “e-atıklar” ile oluşturulmuş heykeller gibi araçlar kullanılmış. Böyle bir atölye çalışmasından önce teknoloji – insan ilişkisi üzerine yaptığımız kısa bir yolculuk iyi geliyor.

Atölyede 3 boyutlu sanal gerçeklik ortamında ellerinizle şekil verdiğiniz bir nesne yaratıp; sonrasında 3 boyutlu çıktı tarafından alınan bir çıktı ile ellerimizle yarattığımız bu nesneye gerçek hayatta sahip olmanız sağlanıyor. Bilgisayar ortamında dış göz olarak tasarlamaya alışık olan biri olarak bu sürecin sanal gerçekliğinde, o anda var olma fikri çok heyecan verici.

Pera eğitim

Atölye başlangıcında kullanacağımız donanım ve 3 boyutlu ortam tanıtılıyor ve yapmak istediğimiz nesnenin bir eskizini yapmamız isteniyor. Anlatılan işlemleri deneyimli bir profesyonelden izlerken tüm katılımcılar gibi siz de hayalinizdeki her şeyi 3 boyutlu ortama aktarabilecekmiş gibi hissediyorsunuz. Ama gözlüğü kafanıza geçirip kumandaları elinize aldığınıza işler biraz zorlaşmaya başlıyor. Kendinizi Matrix’e yeni doğmuş biri gibi hissediyorsunuz. Ellerinizde her şeyi yapma gücü olan fakat onları yönlendiremediğiniz kumandalarınız ile etrafta uçuşan kelebekleri izlemeye başlıyorsunuz. :)

Pera eğitim 2

Neyseki o noktada eğitmen devreye giriyor ve sizi yönlendirmeye başlıyor. Kumandalara biraz hakim olmaya başladığınızda hayalinizi nasıl ortaya çıkaracağınıza dair fikirleriniz kafanızda belirmeye başlıyor. Atölyede size ayrılan sürenin sonuna geldiğinizde, oluşturmuş olduğunuz eserinizi izlerken; başlangıca göre oldukça fazla yol kat ettiğinizi (!) gururla fark ediyorsunuz.

Hayalimdeki tasarım. Hayalimdeki tasarım

Ben, şu sıralar hazırlamakta olduğum, yüzler ve ifadeler üzerine tasarladığım 3 boyutlu tasarımlara benzer bir yüz oluşturmaya çalışıyorum. Tabii ki yanından bile geçmiyor. :) Görseller üzerinden yorumu siz de yapabilisiniz. Ortaya, müzelerde yapılan çocuklara yönelik etkinliklerde, sergilenen işlerin çocuklar tarafından kağıtlara çizilmiş hali gibi bir iş çıkıyor. Bardak hayal ederken kalp, denizkızı hayal ederken yan yana yerleştirilmiş büyüklü küçüklü küpler ile baş başa kalıyorsunuz. Sanal gerçeklik ortamıyla ilk defa tanıştığınız ve bu ortamda geçirdiğiniz zaman düşünülürse, ortaya hiç de yabana atılmayacak işler çıktığını söyleyebilirim.

Ortaya çıkan çalışma :) Ortaya çıkan çalışma

Bu atölyenin sanal gerçeklik ve sanal gerçeklik ortamında tasarım ile tanışma adına çok yararlı olduğuna inanıyorum. Eğer sizin de sanal gerçeklik ortamlarına ve bu ortamlarda tasarıma ilginiz varsa; daha uzun dönemli ve programlı bir eğitim ile hem eğlence hem de profesyonel üretim anlamında bu teknolojilerden çok fazla yararlanabileceğinizi düşünüyorum.

Atölye görselleri Pera Eğitim tarafından sağlanmıştır.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?