Çağdaş sanat galerileri açısından oldukça zengin bir kent İstanbul… Değişen eğilimler ve ortaya çıkan zorluklarla aralarında kapılarını kapatanlar olsa da, bir yandan da yepyeni galeriler kültür-sanat yaşamına dahil oluyor, sürekli değişen sergilerle bu galeriler bizi yeni sanatçılarla tanıştırıyor.

Biz de bugüne kadar sıklıkla önerilerimizde yer verdiğimiz müze, sanat kurumu ve galerilerin biraz dışına çıkarak sizi yeni galerilerle tanıştırmak istedik. İşte Bebek’ten Nişantaşı’na, Balat’tan Fındıklı’ya 10 sanat galerisi önerisi…

***

İstanbul’daki Galeriler

Merdiven Art Space | Middle East Dreamin’, ORTADOĞU | 12 Ocak – 24 Şubat

Fındıklı’daki “Gökkuşağı Merdivenleri”ni biliyorsunuz değil mi? İşte İstanbul’un en yeni sanat alanlarından Merdiven Art Space, adını hemen yanındaki bu ikonik merdivenlerden alıyor. Mekanın ikinci sergisi, sanatçı ikilisi ORTADOĞU’ya ait, “Middle East Dreamin’” başlığındaki sergi. İkilinin İstanbul’daki ilk kişisel sergisi, mekana özgü bir yerleştirme olarak tasarlanmış. Kitsch estetiğinden, kültürel emperyalizmden ve Doğu-Batı sentezinden beslenen ikilinin “manevi rönesans” olarak adlandırdığı döneme tanıklık etmek için sahile inin! Hazır civardayken, Studio X’e de uğrayabilir, buradaki “10 Yılın Hesabı” başlıklı sergide, Emre Senan Tasarım Vakfı’nın her yaz İzmir – Dikili’de öğrencilerin katılımıyla düzenlediği tasarım çalışmalarının 10 yılında ortaya çıkmış 40 tasarımı görebilirsiniz.

Adres: Meclis-i Mebusan Cad. No:31 Murat Han Fındıklı, Beyoğlu

 

Evin Sanat Galerisi | Karşılıklı, Zulal | 1 Şubat – 24 Şubat

Görselde: Zulal, İsimsiz

Bebek’te dört katlı tarihi bir binada bulunan Evin Sanat Galerisi, temsil ettiği sanatçılardan olan Zulal’ın iki yıllık üretiminin sonuçlarını içeren, altıncı kişisel sergisine yer veriyor. Sergi “Karşılıklı” olan başlığını, Zulal’ın resimlerini ‘ortak aklın diğer kişisi’ Ludvig Demirci’nin fotoğraflarından hareketle oluşturmasından geliyor. 24 Şubat Cumartesi günü, sanatçı Zulal’ın Feyyaz Yaman ile söyleşisinin 15.00-17.00 saatleri arasında galeride gerçekleşeceğinin de haberini verelim.

Adres: Büyük Bebek Deresi Sok. No:13 Bebek, Beşiktaş

 

EKAV Art Gallery | Belleğin Yöreleri, Bilge Alkor | 16 Ocak – 24 Şubat

Görselde: Bilge Alkor, Animalia, 2016-2017

2008 yılından beri Süzer Plaza’nın altında ziyarete açık olan EKAV Art Gallery, 1991’de kurulan Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı’nın (EKAV) bir uzantısı. Galeri, 2018’in ilk sergisinde, edebiyatın, şiirin ve müziğin resmini yapan sanatçı Bilge Alkor’un farklı dönemlerden işlerine yer veriyor. Sanatçının tekniği ve kullandığı malzemeler değişse de duygu tonlarının formlarını bulmaya çalışma arzusu daima devam ediyor. Sergiyi ziyaretinizin ardından Fındıklı’ya doğru inebilir ya da Nişantaşı’na doğru çıkabilir ve listemizde yer verdiğimiz farklı galerileri birbiri ardına gezerek sanat dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Adres: Askerocağı Cad. Ritz Carlton Otel, Süzer Plaza No:15 Gümüşsuyu, Beyoğlu

 

KRANK Art Gallery | Beachcomber, Zeynep Beler | 15 Şubat – 17 Mart

Görselde: Zeynep Beler, Tethered, 2016

Son birkaç yıldır Tomtom Mahallesi’ne canlılık getiren Tomtom Gardens’ta 2016 yılında kapılarını açan KRANK Art Gallery, ulaşılabilir sanatı destekleyen galerilerden. Galeri, şu sıralar “Beachcomber” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Zeynep Beler’in bu sergisi, sanatçının 1-30 Kasım 2017 tarihleri arasında Almanya’nın Kuzey Ren Vasfalya Eyaleti Düsseldorf konuk sanatçı programına katılımı sırasında ürettiği işlerinin yanı sıra son dönem çalışmalarına da yer veriyor. KRANK Art Gallery’e uğramışken Tophane’deki bir diğer önemli sanat mekanı DEPO’yu da ziyaret edebilir, 24 Şubat – 18 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek “Çoğul İstanbul Medyası – 1990’lardan Bugüne “Öteki” Basının Bilinmeyen Dünyası” başlıklı sergide yakın tarihimizle ilgili birikiminizi arttırabilirsiniz.

Adres: Tomtom Gardens No:8 Tomtom Kaptan Sok. Beyoğlu

 

Kare Art Gallery | İmgesel Zaman, Karma Sergi | 1 Şubat – 21 Mart

Görselde: Hayal İncedoğan, Sonsuzluğun Sesi, 2015

Listemizde yalnızca yeni galeriler yok, uzun yıllardır İstanbul’un kültür ve sanat yaşamının bir parçası olan ve kendini yenilemeyi ihmal etmeyen galeriler de tekrar tekrar keşfedilmeyi bekliyor. Bunlardan biri de 1991 yılından beri 200’den fazla sergiye ev sahipliği yapmış Kare Art Gallery. Özellikle 1960 sonrası çağdaş Türk soyut akımından oluşan görsel dilini bugünlere kadar taşıyan galerinin güncel sergisi “İmgesel Zaman” başlığını taşıyor. Farkında olamadığımız ve önümüze çıktıkça bakmaktan kendimizi alamadığımız imgelerin hayatımızda yarattığı etkiyi irdeleyen bu sergiyi 21 Mart’a kadar ziyaret etmek mümkün. Nişantaşı’ndayken, semtin sevdiğimiz galerileriden x-ist’e, 3 Mart’a kadar devam eden “Gods, Monsters and Men” başlıklı Murat Palta sergisine de uğrayabilirsiniz.

Adres: Abdi İpekçi Cad. Ada Apt. No:22/8 Nişantaşı, Şişli

Ariel | Uzun Hava, Ebru Ceylan, Deniz Gül & Ebru Uygun | 23 Ocak – 24 Mart

Görselde: Ebru Ceylan, Bozkırda At, 2010

Ariel adını, Shakespeare’in “Fırtına” oyununda tılsımlı kanatlarını çırparak söz konusu fırtınayı başlatan karakterden alan bir galeri. Bilge Alkor’un yıllarca topladığı eserleri kendi çalışmalarıyla birlikte bir koleksiyon bünyesinde bir araya getirmeye karar vermesiyle ortaya çıkmış ve 2015 yılında kapılarını açmış. Ariel’deki güncel sergi, 3 sanatçının işlerinin yer aldığı “Uzun Hava” başlıklı sergi. Bir yandan halk müziğini akıllara getiren bu başlık, bir yandan da zaman ile uzay arasındaki titreşimleri düşündürüyor. Daha önce birçok farklı sergide ve bienalde işleriyle karşılaştığımız üç sanatçı, bu ilginç kavramsal çerçeve altında bir araya geliyor.

Adres: Maçka Cad. Narmanlı Apt. No:24/22 Teşvikiye, Şişli

 

Antonina Sanat Galerisi | Cumhuriyet Dönemi Çağdaş Türk Resminden Seçki, Koleksiyon Sergisi | 20 Şubat – 24 Mart

Aralık 2017 kadar yakın bir tarihte kapılarını açana Antonina Sanat Galerisi, üçüncü sergisini bugün açıyor. Özel bir koleksiyondaki eserlerden oluşan seçkide Cumhuriyet Dönemi Türk ressamlarından geniş bir seçkiye yer veriliyor. Abidin Dino, Avni Arbaş, Devrim Erbil, Hamit Görele, Mehmet Güleryüz, Nuri İyem gibi ülkemiz sanatının tanınmış isimlerinin işlerini bir arada bulabileceğiniz sergi tam anlamıyla bir sanat tarihi niteliğinde. Harbiye’de Kenter Tiyatrosu’nun hemen üst katında bulunan Antonina Sanat Galerisi’ni ziyaret etmişken, belki bir de tiyatroya uğrarsınız, ne dersiniz?

Adres: Halaskargazi Cad. No:9/1 Harbiye, Şişli

Ahmet Rüstem Ekici, İstanbul’un en yeni galerilerinden Antonina Sanat Galerisi’ni theMagger’daki bu yazısında anlatmıştı.

The Pill | Tapestry from an Asteroid, Raphaël Barontini | 24 Ocak – 31 Mart

Görselde: Raphael Barontini, 2018

Balat sokaklarını ve yepyeni mekanlarını keşfedeceğiniz bir gün planlıyor ya da yakın zamanda restorasyonu tamamlanan Sveti Stefan Kilisesi, namıdiğer Demir Kilise’yi ziyaret etmek için yanıp tutuşuyor musunuz? Bu planlarınıza bir de galeri ziyareti eklemek o kadar da zor değil, çünkü bir süredir Balat’ta da bir çağdaş sanat galerisi var ve ziyaretçilerine ilgi çekici sergiler vadediyor. The Pill, bugünlerde Fransız sanatçı Raphaël Barontini’yi ağırlıyor. Tarihsel ve fütüristik olanı birleştiren sanatçının Türkiye’deki bu ilk kişisel sergisi, bu sergi için üretilmiş resimler ve geniş ölçekli, mekana özgü bir tekstil yerleştirmesinden oluşuyor. Ayrıca sanatçının yine bu sergi için oluşturduğu sunum ve ortamda, New York’lu müzisyen ve rapçi Mike Ladd ile ürettikleri bir ses yerleştirmesi de yer alıyor. Unutmadan, The Pill, meşhur Agora Meyhanesi’nin hemen yanında yer alıyor. Eğer gerçekten dopdolu bir gün planladıysanız, sizce de muhteşem bir finali hak etmediniz mi?

Adres: Ayvansaray Mah. Mürselpaşa Cad. No:181 Balat, Fatih

Yolunuz Balat’a düşecekse, Işıl’ın Haliç Kıyılarında Demirden Bir Dantel: Sveti Stefan Kilisesi ve Lisya’nın Tarihi, Sinagogları, Kiliseleri, Renkli Evleri ve Yeni Mekanlarıyla: Balat yazılarını mutlaka okuyun! 

 

Gallery Apel | Nostospektif III, Karma Sergi | 7 Kasım 2017 – 7 Nisan 2018

Görselde: Nevzat Sayın, Labirent #1

Görece çok yeni galerilerin arasında yer veriyor olsak da, Gallery Apel’in adını bugüne kadar duymamış olmanıza pek imkan yok. Kasım 1998’de Beyoğlu’nda açılan ve bugüne kadar hep aynı yerde, kesintisiz olarak hizmet veren galeri, bu yıl yirminci yılını kutluyor. Bu özel yılı tüm sezona yayılan bir sergiyle kutlayan Gallery Apel’in “Nostospektif” adını verdiği bu projeyi sezon başından beri bir kez ziyaret ettiyseniz, bu yeterli değil. Sezon boyu hareketlilik vadeden sergiye eklemeler, müdahaleler sürüyor, eserlerin sayısı ve seçki dönüşüm geçiriyor. Bugünlerde üçüncü versiyonuyla karşımızda olan sergide yer alan sanatçılar şunlar: Engin Akın, Arzu Başaran, Filiz Başaran, Bayram Candan, Azade Köker, Canan Pak, Nevzat Sayın, Emre Senan, Yıldız Şerbet, Nurseren Toy, Mürrüvet Türkyılmaz.

Adres: Hayriye Cad. No: 5A Galatasaray, Beyoğlu

 

britishcouncil.org.tr | Tanışıyor muyuz?, Koleksiyon Sergisi | Dijital Sergi

Peki evinizden çıkmadan da bir sergi gezebileceğinizi söylesek? Ulya Soley’in küratörlüğünü üstlendiği ve British Council websitesinden online olarak gezilebilen dijital sergi “Tanışıyor muyuz?”, kurumun sanat koleksiyonundan portrelere yer veriyor. Geniş bir zaman aralığını kapsayan eserlerden oluşan bu sergi, güncel eserler de dahil olmak üzere Birleşik Krallık portre geleceğinin 80 yılını temsil ediyor, kapsıyor. Portre demişken, 11 Mart’a kadar Pera Müzesi’nde devam eden “Bana Bak!” sergisinin de portrelere yoğunlaştığını, “la Ciaxa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan eserlere yer vererek tıpkı “Tanışıyor muyuz?” gibi yeni yüzler vadettiğini de unutmayın. Sergiyi buradan ziyaret edebilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN