sanat – sedition

s[edition]: Dijital Ortamda Dijital Sanat Koleksiyonu

2013’te hayata geçirilen s[edition] dijital sanat eserleri alabileceğiniz online bir platform. Fakat bu eserler sadece dijital ortamda, yani ekranlarda varlar. Yani eseri alınca size bir kargolama yapılmıyor, eseri duvarınıza asmıyorsunuz. Bunun yerine eseri bilgisayar/tablet/telefon veya başka ekranlarınızda görüntüleyebiliyorsunuz. Dijital ortamda dijital bir sanat koleksiyonu oluşturmak yani. Burada ünlü sanatçıların, edisyonlu dijital eserleri yer alıyor. Hala sıkılmadıysanız, Tracey Emin’in edisyonlu bir neon eserini 80 $’a alabilirsiniz mesela.

sanat – google

Google Art Project: Sınırları Aşan Müze Deneyimi

Google Art Project, Google Cultural Institute tarafından dünyanın heryerinden izleyicinin dünyanın her yerinden sanat eserlerini ve kültürel objeleri görebilmesi amacını benimsiyor. Musée d’Orsay’dan Japonya’da belki hayatboyu görme şansınız olmayacak bir müzeye kadar 250 kurumun koleksiyonlarını yüksek zoom yapabilme özelliği ile sanatseverlere açıyor. Türkiye’den Borusan Contemporary, Pera Müzesi, Elgiz Müzesi, Rezan Has Müzesi, İstanbul Modern, Masumiyet Müzesi ve Sakıp Sabancı Müzesi yer alıyor.

sanat – rhizome

rhizome.org Teknoloji Bazlı Sanatın Sadık Destekçisi

1996’da, insanlar henüz taş büyüklüğünde Nokia telefonları çözmeye çalışırken kurulan rhizome.org, teknoloji ve internet bazlı sanat pratiklerini destekliyor, arşivliyor ve daha çok izleyiciyle buluşmasını sağlıyor. 2003’ten beri New York’daki New Museum ile işbirliği yapıyor ve müzede etkinlikler ve sergiler düzenliyor. Gif veya bilgisayar oyunu formatında eserlerin de bulunduğu, ArtBase adında geniş bir eser arşivi de sitelerinde mevcut.