Oyun ve uygulama tasarımları boyut atlayarak birçok disiplini bir arada barındıran görsel şölenler sunmaya devam ediyor. Sanatseverlerin ilgisini çekecek, müziklerine kadar tasarlanmış 10 oyun bu listede… Diğer oyun önerilerinizi bekliyoruz!

1. Monument Valley

oyunlar – monument valley 1
Monument Valley

Bugüne kadar oynadığım, zeka gücünü ve algı sınırlarını en çok zorlayan oyun… Grafiklerinin güzelliği kadar hareketle etkileşimli ses efektleride oynarken insanı mest ediyor. Tablet ekranında olmasına rağmen başka bir dünyanın içine giriyorsunuz. Oyunun her bölümü çizimleri ile algı sınırlarımızı zorlayan M.C Escher’e selam gönderiyor.

oyunlar – monument valley 2
Monument Valley

Oyunumuz geometriyi kutsal kitap gibi dillendiren yazılar ile başlıyor. Ana karakter prenses her bölümde çeşitli perspektif algınızı allak bullak eden bölümleri geçmeye çalışıyor. Oyunun kutsal kitap yazıları gibi olan bölümlerinin Türkçe olması oldukça iyi. Çoğu kişinin 5 üzerinden 5 yıldız verdiği oyunun tek kötü özelliği sadece 10 bölümden oluşuyor olması. Umarım daha uzun bölümler eklerler. Kesinlikle oynamanızı tavsiye ediyorum.

2. Artistico

oyunlar – artistico
Artistico

PlayArtLabs tarafından üretilen oyun, basit bir oyun. Sanat tarihinde önemli tabloları puzzle gibi parçalarını bularak tamamlıyorsunuz. Giriş videosu oldukça güzel tasarlanmış. Her bölüm bitiminde tablo tamamlanıyor ve sonunda tablonun önemi, dönemi, ressamı hakkında gerekli bilgileri veriyor.

3. Petting Zoo

oyunlar – petting zoo
Petting Zoo

Tasarımcı Christoph Niemann tarafından tasarlanmış bir uygulama… Oyun ve uygulama arası birşey olduğundan dolayı oyun tasarımları için yenilikçi bir yaklaşım diyebiliriz. Geçişleri farklı farklı tasarlanmış uygulamada hayvanların çeşitli yerlerine dokunarak farklı atraksiyonlara şahit oluyorsunuz. Yorumlarda insanlar öve öve bitirememişler ancak ben o kadar etkilendğimi söyleyemem. Bir uygulama için pahalı olduğunu düşünüyorum.

4. Create Pottery

oyunlar – create pottery
Create Pottery

Sanal seramik, çanak, çömlek yapma oyunu… Oyun kesinlikle güzel. Kuş sesleri eşliğinde doğal bir ortamda çamur vb. malzemelere şekil verip, pişirip, boyayıp, açık arttırmaya sunuyorsunuz . Satıp kazandığınız paralar ile farklı dönemlere ait motiflerden satın alarak tasarımlarınızı güçlendiriyorsunuz.

5. World Of Goo

oyunlar – world of goo
World Of Goo

Onlarca bezelye ve petrol taneciklerinin belirli adetlerini her bölümde bağlar kurarak, yer çekimine meydan okumaya çalışarak bir tüp içinde toplayarak bölümleri geçiyorsunuz. Grafikler ve sesler oldukça güzel tasarlanmış,keyifli bir oyun.

6. Superbrothers: Sword & Sworcery EP

oyunlar – sword and sworcery
Superbrothers: Sword & Sworcery EP

Yorumları okuyunca insanların öve öve bitiremediği bir diğer oyunla karşı karşıyayız. Henüz yeterli seviyeye ulaşmadığım için eleştiremeyeceğim ama en kısa zamanda yazıya ekleyeceğim. Achievement in Art ödülü aldığını okuduktan sonra indirmeye karar verdim ancak henüz nedenini algılayamadım bu ödülü neden aldığının. Çeşitli şarkı sözleri çıkıyor, bunları tweetleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda müzikler de Jim Gutherie tarafından yapılmış.

7. Icycle: On Thin Ice

oyunlar – icycle
Icycle: On Thin Ice

Sürreal bir oyun daha… İçerisinde sanat, film, müzik, görsel tasarım her şey mevcut. Aklınıza gelmeyecek detaylarla yönlenebiliyorsunuz. Kesinlikle önerdiğim bir oyun, biraz pahalı ama değer.

8. Art Mogul

oyunlar – art mogul
Art Mogul

Bronz madalya almış bu sanat oyunu herkese göre değil. Bol yazılı, puzzle-strateji oyunlarını seviyorsanız ve bir sanat aşığı iseniz sevebilirsiniz; yoksa kabus gibi bir oyun. Çeşitli şehirler gezip orijinal mi değil mi diye tabloları inceleyip, satın alıp, müzayedelere katılıyorsunuz.

9. Art Race

oyunlar – art race
Art Race

Art Race Daha Başka isimli bir firmamız tarafından tasarlanmış bir sanat oyunu. Her bölümde resimlerin ve heykellerin kime ait olduğunu bularak seviyenizi yükseltiyorsunuz.

10. Drawn : The Painted Tower

oyunlar – drawn
Drawn : The Painted Tower

Tim Burton filmlerini aratmayacak şekilde tasarlanmış bölümler, müzikler ve görsellere sahip bu oyun puzzle severler için ideal. Her bölüm çeşitli obje ve ipuçları bularak birbirinden güzel çizilmiş mekanlara giriyorsunuz. Hayal gücünü zorlayan mekanlar ve detaylara sahip.

oyunlar – drawn 2
Drawn : The Painted Tower

Boş zamanlarınızı sanatsal detaylarla dolu oyunlarla değerlendirebileceğiniz listem şimdilik bu kadar. Önerileriniz varsa, onları da hemen denemek isterim.