Eğer yeniliklere açıksanız Şanghay, sınırlarınızı test edeceğiniz bir lezzet yolculuguna çıkaracak sizi. İnsanı uçsuz bucaksız bir mutfak karşılıyor Şangay’da. Sadece Çin mutfağı olarak da düşünmemek gerekiyor; Çin mutfağı kendi içinde bile aynı bizde olduğu gibi her bölgenin kendine has özellikleriyle ayrı mutfaklara, lezzetlere sahip. Dünya mutfağı yemekleri de en iyi seçenekleriyle Şanghay’da yer alıyor. Şanghay yeme-içme önerileri yazımda bir araya getirdiğim bu listenin sizin için faydalı olacağını düşünüyorum.

Şangay'da Ne Yenir

Şangay’da Ne Yenir | Fotoğraf: Selin Mutafoğlu

Şanghay’da aç kalmak imkansız denebilir. Akıllara hemen böcek ya da farklı sürüngenlerin tüketildiği hikayeler gelebilir, ki doğru da… Hatta, böcekler, fareler hatta kaplumbağalar satılıyor da yeniliyor da. Yaygın olan eşek, at eti, hatta herkesin favorisi tavuk ayağını saymıyorum bile. Bazı fast food zincirlerinin menüsünde nugget yerine tavuk ayağı kızartması standart hale gelmiş durumda. Biz, geçmişten günümüze gelen yeme alışkanlıklarına saygı gösterip, kendi yiyebileceklerimize odaklanıyoruz. Denemek, yiyip yememek de sizin elinizde. Yemek seçenekleri bol, dolayısıyla yemek yenilecek yer seçeneği de çok. Şanghay yeme-içme önerileri yazımda da bunu oldukça iyi anlayacaksınız. Restoranda mı yoksa street food şeklindeki küçücük dükkanların içinde yer alan 5-6 masalık yerlerde mi, ya da hemen hazırlanıp poşetlerin içine konulan sokak atıştırmalıklarını mı tercih edersiniz; orası size kalmış. 🙂 Şanghay’a gelmişken hepsini görmek, deneyimlemek lazım.

Şanghay’da Ne Yenir?

Şanghay'da Ne Yenir?
Şanghay’da Ne Yenir? | Fotoğraf: Unsplash / Marta Markes

Geçirdiğim 4 ay içinde hem yerel yemekleri hem de farklı mutfakları deneme fırsatım oldu. Araştırarak gittiğim yerler hiçbir zaman hayal kırıklığı yaratmadı. Arada kendi başıma gözüme kestirdiğim, adını bilmediğim, menüsünü okuyamadığım yerler de şimdiye kadar çok kötü çıkmadı. Kimisi hazırlanırken yayılan kokusuyla ilgimi çekti, kimisi önündeki kalabalıkla, kimisi insanların elinde gördüğüm yemekleri istememle… Bu bahsettiklerim ağırlıklı olarak “street food”lar. Kendi başıma olabildiğince deneme yapıyorum, beğenirsem not alıyorum ki buraya gelenleri götüreyim veya burada paylaşabileyim. 🙂 Yapılışı, görüntüsü harika olup beğenmediklerim de oldu, tadı beklediğim gibi çıkmayınca söylendiğim de… Hadi daha fazla uzatmadan Şanghay yeme-içme önerileri listemizin ayrıntılarına geçelim!

Şanghay’da Kahvaltı

Zhang Ailesi’nin Kahvaltı Yeri
Zhang Ailesi’nin Kahvaltı Yeri | Fotoğraf: Selin Mutafoglu

Şanghay yeme-içme önerileri listemizin en üstünde kahvaltıcılar yer alıyor! Kahvaltı için; Culture Trip’ten araştırıp bulduğum, Şanghaylı Zhang ailesinin işlettiği Yuyuan Garden yakınındaki Old Town’da yer alan küçük kahvaltıcıyı denedim. Maalesef bir adı yok varsa da Çince ve bilmiyorum. Zaten bir tek Culture Trip’te karşıma burası çıktı. Long Xing Food Shop olarak da internette karşınıza çıkabilir ancak yanlış bilgi. Öyle bir yer galiba eskiden varmış. Burayı bulmak için epey bir çaba sarf ettim; çünkü hiç tabela yoktu. Yuyuan Garden’daki turist info’ya sorduğumda bile yardımcı olamadılar, gitmeye çalıştığım yerdeki evlerin yıkılmaya başladığını ve kapandığını belirttiler. Ancak ben pes etmeyip kahvaltıcının peşine düştüm. Zhang Ailesi diye sorduğumda kimse için hiçbir şey ifade etmedi; çünkü hem sadece o bölgede bile birden fazla Zhang Ailesi bulunuyor hem de gittiğim bu kahvaltıcı onlar için oldukça sıradan bir yer. En sonunda, paylaşılan videoda yer alan kişileri tespit etmeye çalışarak bulmayı denedim ve başardım! Hatta kendilerini videoda görünce baya şaşırdılar. Çinliler burayı sadece kahvaltı için tercih etmiyorlar, ama en popüler ve yoğun saati sabahın erken saatleri ile gece vakti; çünkü Çinliler’in gece kahvaltıları da meşhur.  

You Tiao & Dou Jiang

You Tiao & Dou Jiang| Fotoğraf: Selin Mutafoglu

Kahvaltının adı: Four Heavenly Kings. Bu kahvaltı, Şanghaylıların işe giderkenki kahvaltıları. Ben bulmak için vakit kaybettiğimden sadece 2 tanesini yiyebildim; çünkü diğerleri bitmişti. Ama bir gün hepsini bir arada yemeye gideceğim, bunun için de oldukça erken gitmek gerekiyor. Bu arada şunu söylemeliyim ki; sabah sabah oldukça fazla kızartma yemeye hazır olun. Bizim kültürümüze göre biraz fazla karışık bir menü gibi gözükebilir. İlk başta susamlı poğaça ya da ekmek gibi düşünebileceğiniz “da bing“, ardından en merak ettiklerimden olan pirinç topu içinde haşlanmış yumurta, soya sosu, fasulye püresi sosu ve bacondan oluşan “ci fan tuan“, sonra “you tiao” ve son olarak “dou jiang” yiyebilirsiniz. Son ikisi birbirini tamamlayan iki lezzet. İlki kızarmış hamur ama uzun uzun servis ediliyor, pişi gibi düşünülebilir, diğeriyse sıcak soya sütlü taze soğanlı, içinde hamur parçaları bulunan bu dörtlünün son parçası. Alışık olmadığımız bir karışım ama denemek lazım!

Ci fan tuan, Zhen Yuan
Ci fan tuan, Zhen Yuan | Fotoğraf: Selin Mutafoglu

Bu arada “ci fan tuan”ı çok merak ettiğim için önceden farklı bir yerde de deneme fırsatım oldu. Bunu hazırlayan bir sürü küçük yer var. Ben de yemeklerle ilgili araştırma yaparken internetten bulduğum myfunfooddiary sitesindeki öneriye uyup Huaihai Rd. üzerindeki kocaman Uniqlo’nun sokağının içinde kalan “Zhen Yuan” adındaki küçük yerde yedim. İçinde haşlanmış ördek yumurtası, içine sürülen sebzeli sosu ve kızarmış hamur parçacıklarıyla isteğe göre et seçenekli, yine isteğe göre sosu tatlı veya tuzlu olabilecek şekilde iç harcının üzeri pirinçle kaplanıp top halinde sunuluyor. Herhangi bir peçeteye ya da kağıda sarmayıp direkt poşetin içine attıklarını da es geçmemek lazım. Hazırlanışının videosunu çekmiştim, Instagram hesabımdan öne çıkarılan hikayeler kısmında bulabilirsiniz. 

Şanghay’da Avrupa / Amerikan Tarzı Kahvaltı

Kahvaltıya dünya mutfağı seçenekleri olarak da; O’mills Bakery, Egg, Al’s Diner tamamen Avrupai kahvaltı yerleri. Son moda poşe yumurtaların avokado ile ekmek üzerinde servis edildiği, omlet seçeneklerinin bulunduğu lezzetli yerler. Hepsi tercih edilebilir. Egg restoran hariç, diğerlerine sadece kahvaltı ya da brunch için değil, öğle yemeği ya da isteğinize göre akşam yemeği alternatifleri olarak da gidebilirsiniz.

Şanghay’da Akşam Yemeği

Lokal Restoranlar

Kong Yi Ji      

Kong Yi Ji
Kong Yi Ji | Fotoğraf: Tripadvisor

Şanghay yeme-içme önerileri listesinin ikinci kategorisindeki akşam yemeği restoranlarının başında Kong Yi Ji’yi (孔乙己) geliyor. Burayı akşam yemeği için tercih edebilirsiniz. Burayı da “Untour Food Tour” ile katıldığım bir gezide öğrendim. Tamamen Çinli bir restoran. Laoximen diye eski bir bölgede yer alıyor. Rehberimiz Çince biliyordu, zaten Çince bilmeden biraz zor anlaşılacak bir yer. 🙂 Yediklerimin çoğunu ilk defa denemiş oldum; bambu salatası, yengeç yumurtalı wonton, mükemmel shaoxing tofu, tavada kızartılmış leziz fasulye, Şanghay’a özgü haşlanmış ve saçlı servis edilen için yengeç…

HaiDiLao Hot Pot

Ortada Hot Pot ve Pişmeyi Bekleyen Siparişler
Ortada Hot Pot ve Pişmeyi Bekleyen Siparişler| Fotoğraf: Pinterest

Hot Pot Sanghay’da hatta Çin’de çok yaygın. HaiDiLao restoranı, Çin’in Sichuan Bölgesi’ndeki pandaları ile meşhur olan Chengdu şehrinde ilk kez ortaya çıkmış. Bu restoran zincirinin Çin’de ve Singapur’da olmak üzere 400’den fazla şubesi bulunuyor. Hot Pot’u, buharda kendin pişir kendin ye olarak düşünebilirsiniz. Unutmadan söyleyeyim; bir sürü şubesi olan bu restoran zincirine rezervasyon şart ve rezervasyona rağmen beklemek mümkün, aklınızda olsun. Bizim gittiğimiz restoran New World City Mall’un içinde yer alıyordu. Şanghay’daki alışveriş merkezlerinin yemek bölümleri oldukça zengin. Türkiye’deki gibi sadece fast-food şeklinde düşünmemek gerekiyor. Hatta birçok iyi restoran alışveriş merkezi içinde yer alabiliyor. 

HaiDiLao’da masaların ortasında, hot pot adından da anlaşılacağı üzere, buharda pişirme sistemi bulunuyor. Menüden önce yemeği hangi sosta pişirmek istediğinizi, ardından bu sosların içinde ne pişirmek istediğinizi seçiyorsunuz. Sonta yavaşça düzen kurulmaya başlıyor. Masada sistem açılıyor, metalden oluşan kısım ısınmaya başlıyor, soslar gelip yerleşiyor ve soslu suyun kaynamasını beklemeye başlıyorsunuz. Daha sonra siparişlerinizi kendiniz sosun içine atıp biraz bekletip çıkararak yiyorsunuz. Ayrıca kendi biralarını da üretiyorlar. Eğer isterseniz noodle şovu yapılıyor. Pizza hamuru açılışı gibi noodle hamuru o an orada açılıyor ve pişirilmesi için önünüze konuyor. Bu arada garsonlara yardım eden, hatta servis için arkalarında gezinen robotlar yer alıyor. Bu da oldukça ilginç bir deneyim. Fırsatınız olursa mutlaka deneyin!

Dünya Mutfağından Öneriler

Barbarian 

Barbarian | Fotoğraf: Tripadvisor / phil4as

Şanghay yeme-içme önerileri listesinde dünya mutfağından bahsetmemek olmazdı! Yabancı seçenek olarak; yeni yeni hareketlenmeye başladığı söylenilen Jing’an Bölgesi’ndeki Barbarian, BBQ şişleri ve garnitür seçenekleriyle terasında keyifli bir akşam yemeği sunuyor. Biz karışık şiş, patates kızartması ve ızgara sebze yemiştik, hepsinden de memnun kaldık. Ayrıca farklı bir günde de sadece kokteyl içmeye gittik, kokteylleri de oldukça başarılıydı. Üstelik kokteylinizi menüden kendiniz seçerek yaptırıyorsunuz. 🙂 Oradan çıkıp Jing’an’da yer alan farklı yerlere de yürüyerek rahatlıkla gidebiliyorsunuz.

Adres: Barbarian: 1019 Wuding Lu, near Jiaozhou Lu

STYX World of Skewers

STYX World of Skewers
STYX World of Skewers | Fotoğraf: Tripadvisor

STYX World of Skewers’ı öğlen ya da akşam yemeği için tercih edebilirsiniz. Şiş alternatiflerinin değişik soslar ile yer aldığı bu restoranda da ister içeride oturabilir ister avlusunda keyfinizce yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Adres: STYX World of Skewers: 199 Hengshan Lu, Yongping Li, next to Hengshan Lu metro exit 4, near Yongjia Lu

İtalyan Mutfağı Önerileri

Bella Napoli
Bella Napoli | Fotoğraf: Tripadvisor

Şanghay yeme-içme önerileri listesinin bu kategorisi İtalyan mutfağından vazgeçemeyenlere! Siz de İtalyan mutfağından vazgeçemeyenlerdenseniz; Bund manzaralı Fellas, İtalyan trattoria’larını andıran ambiansıyla Bella Napoli, muhteşem makarnaları ile Seve Italian Restaurant ve aslında büyük umutlarla gittiğimiz gizli saklı bir yerde kalan, herkesin favorisi olup, fiyat/kalite dengesinde bizim için vasattan öteye gidemeyen Casa Mia seçeneklerden sadece birkaçı. Casa Mia için beklentimiz çok yüksekti, ancak şimdiye kadarki denediğimiz İtalyanların yanında bizim için en son sırada geliyor. Ama yine de aklınızda bulunsun, belki siz seversiniz. 

Fellas Adres: 7 Yan’an Dong Lu, 7/F, near Zhongshan Dong Yi Lu

Bella aNapoli Adres: Lane 946, Changle Lu, near Wulumuqi Bei Lu

Seve Italian Restaurant Adres: 600 Huashan Lu, near Wulumuqi Zhong Lu

Casa Mia Adres: 7 Donghu Lu, Donghu Hotel, near Xinle Lu

Japon Mutfağı Önerileri

Sırada, Şanghay yeme-içme önerileri listesinin Japon mutfağı kategorisi var! Eğer Japon mutfağı tercih edecekseniz; size iki restoran önerisi verebiliriz. Bunlardan biri sushi restoranı, biri de daha çok yerel yemeklerin olduğu bir restoran.

Azabu Dining

Azabu Dining – Taze Balıklardan Yapılan Sushi'ler
Azabu Dining – Taze Balıklardan Yapılan Sushi’ler | Fotoğraf: Selin Mutafoglu

Sushi için Azabu Dining gerçekten çok başarılıydı. Yemeğin yanında sakenin eşlik ettiği, adını bilmediğim bir sürü balıktan yapılan binbir çeşit sushi tatma imkanım oldu. Balıklar çok tazeydi. Size önerim, giriş katında tezgahın önüne oturmanı. Bu şekilde çok daha keyifli oluyor. 🙂 Ayrıca küçük bir yer olduğu için de mutlaka rezervasyon gerekiyor. 

Adres: 262 Nanchang Lu, near Ruijin Er Lu

Heiseiya

Heiseiya
Heiseiya| Fotoğraf: Selin Mutafoglu

Diğer bir keşfimiz de dekorasyondan buram buram Japon esintileri aldığımız Heiseiya. İçerisi ateri salonu gibi, garsonlar geleneksel Japon kıyafetleri ile geziniyorlar. Çok kalabalık, Japon müziklerinin yüksek sesle çaldığı eğlenceli ve fazlasıyla renkli bir ortam. Biz balık ağırlıklı yemekler söyledik, ne sipariş ettiysek hepsi de çok lezzetliydi. Özellikle başlangıç olarak yediğimiz wasabili, hardallı soğuk ahtapot çok başarılıydı. 

Adres: Yuyuan Road, Jing’an Temple

Peru Mutfağı Önerileri

Colca

Colca
Colca | Fotoğraf: Tripadvisor / Eduardo V

Şanghay’da Peru mutfağı seçeneği de mümkün! Colca‘yı bir arkadaşlarımız sayesinde denedik, çok da memnun kaldık. Meşhur “ceviche” seçeneklerinden bir sürü söyleyip hepsini tattık. Farklı bir mutfak denemek isteyenler için iyi bir seçenek. 

Adres: 199 Hengshan Lu, Yongping Li, 2/F, near Yongjia Lu

Türk Mutfağı Önerileri

Garlic
Garlic | Fotoğraf: Tripadvisor / flozedavid

Şanghay yeme-içme önerileri listesinde Türk mutfağı yok mu dediğinizi duyar gibiyiz. 🙂 Şanghay’da Türk mutfağı seçeneğimiz de bulunuyor! Restoran harici WeChat gruplarında yer alan eli lezzetli insanımızdan aklınıza gelebilecek her türlü yemeği sipariş verme lüksümüz var. Simitinden tutun, çiğ köftesine kadar her şey yapılıyor ve satılıyor! Restoran tarafında ise iki tane meşhur Türk restoranı bulunuyor: Garlic ve Pasha. Bizim sadece Garlic’e gitme fırsatımız oldu ve tek kelime ile her bir yemek çok lezzetliydi. Şanghay sınırları içinde lahmacun da yedik, kuzu tandır da… Tabii Şanghay’a turist olarak gelip Türk mutfağını tercih etmek isteyen kişi sayısı az olacaktır ama yine de notlarınızın içinde bulunmasını tavsiye ederiz. Bir de, restoranın içi fine-dining restoranları şeklinde düzenlenmiş ve içeride sadece Türkçe müzik çalıyor. Yani tam anlamıyla bir Türk restoranı…

Garlic Restoran Adres: 698 Yongjia Lu, near Anting Lu

Street Food Mekanları 

youtube play youtube play

Street food’u gün içinde geçiştirmelik, atıştırmalık olarak düşünebilirsiniz; ama sakın hafife almayın! Her an her yerde yiyebilirsiniz. Bazısı için ise sırf orada yemek için yolunuzu uzatabiliyorsunuz. 

Wèixiāng zhāi’

Sesame Noodle| Fotoğraf: Selin Mutafoglu

Şanghay’a taşınmadan önce Sinan’ın kuzeninin önerisiyle takibe başladığım Food Ranger’dan öğrendiğim bir yer ‘味香斋 Wèixiāng zhāi’. Burada lokal yemekleri deneyebilirsiniz. “Sesame noodles” yani susamlı noodle, masanıza kalıp gibi geliyor, önce bir güzel chopsticks ile karıştırmak gerekiyor. Yer fıstıklı sos o kadar lezzetli ki tadına vara vara yiyorsunuz. Yanında ayrıca bir de çorbası geliyor. Oldukça doyurucu bir yemek. Zaten buradaki çoğu yemek oldukça doyurucu ve porsiyonlar büyük.

Shengjiabao

Shengjiabao
Shengjiabao| Fotoğraf: Selin Mutafoglu

Shengjiabao, Food Ranger’ın listesinde olan farklı bir street food seçeneği. Kızarmış toplar olarak düşünebileceğiniz yemek çok lezzetliydi! İçinde domuz eti ve karides ile hazırlanmış karışık bir içerik var. Bu ikisinin karışımı kulağa garip geliyor, ancak tadının mükemmel olduğunu söyleyebiliriz. İsterseniz sadece balıklı veya etli de alabiliyorsunuz. Burası Şanghay’ın en meşhur Shengjiabao’cusu olarak geçiyor. Shengjiabao için gideceğiniz yerin adı: 大壶春 Dà hú chūn.

Adres: 云南南路89号 , Yúnnán nánlù 89 hào

Şanghay Sokak Noodle’ı

Şanghay Noodle'ları
Şanghay Noodle’ları | Fotoğraf: Selin Mutafoglu

Tamamen çok acıkmışken içeriyi gözüme kestirip noodle yediğim bir yer burası. Siparişi yemek yiyen insanların yediklerini göstererek verdim. 🙂 Benim için hem ortam çok keyifliydi hem de noodle çok başarılıydı. Şanghay sokaklarında bir sürü noodle yapan yere rastlıyorsunuz. Kokusundan ya da görüntüsünden bazı yerler sizi ister istemez kendine çekiyor. Şanghay’da rastgele bir yerlere girmek kesinlikle çok eğlenceli!

Adres: Xiangyang Nan Lu üzerinde denk gelebilirsiniz.

Shao Kao  烧烤  

Deniz Ürünleri Bölümü
Deniz Ürünleri Bölümü | Fotoğraf: Selin Mutafoglu

Shao Kao  烧烤, evimizin 2 arka sokağında (Xiangyang Nan Lu) yer alan, sadece akşamları açılan bir ızgaracı. Bu ızgaracıyı tamamen şans eseri keşfettik ve tadına bayıldık! Burası bir lane house girişi ve aynı zamanda avlusu. Raflarda sebze, meyve, et ürünleri, deniz ürünleri, tavuk seçenekleri… Her şey şişlere geçirilmiş şekilde yer alıyor burada. İçlerinden istediğinizi seçip sepetinize dolduruyorsunuz ve pişirilmesi için onları sıraya koyuyorsunuz. O sırada bir masa, iki tabure ayarlanıyor. İster içeceğinizi dışarıdan getirin, isterseniz oradan alın ve ziyafete hazır olun! Ayrıca bu yemekler çok da sağlıklı. Yemeklerinizin üzerine istediğiniz soslardan da sürebilirsiniz ama acıları biraz fazla oluyor, uyarmadı demeyin. 🙂 Son olarak, fotoğraflardan hijyen sorgulaması yapılabilir ama gayet iyiydi, takılmamaya çalışalım! 🙂

Dangbing

Dangbing
Dangbing| Fotoğraf: Selin Mutafoglu

Dangping adı verilen sokak krepleri, egg pancakes olarak da biliniyor. Bu sokak lezzeti de yürürken kolaylıkla atıştırabileceğiniz türden. İçinde yumurta, taze soğan, pazı benzeri bir yeşillik, kırmızı fasulyeden yapılmış yarı tatlı bir sos ve kızarmış hamur parçaları bulunuyor. Bu pancake’ler bir sac üzerinde hazırlanıp servis ediliyor. Yemesi kadar yapılırken izlemesi de zevkli.

Şanghay’da Kahve İçilecek Yerler 

& Cafe
& Cafe| Fotoğraf: Selin Mutafoglu

Şanghay’da o kadar çok yeni nesil kahveci var ki sayısını tahmin bile edemiyorum. Küçük küçük bir sürü yer, 2-3 tabure ve masayla modern ve cool kafeler… Keyfinize göre birini seçip yorulduğunuz anda girip dinlenirken kahvenizi içebilirsiniz. Benim gittiklerim arasında; Cafe Del Volcan (Yongkang Lu No:80) ve Coffee Is (Xiangyang Nan Lu No: 391) var. Bilgisayarınızı alıp kendi çalışma ortamınızı bile yaratabilirsiniz bu kafelerde. Hem Tianzifang’ta hem de Jianguo West Lu’da yer alan & Cafe de dekorasyonu ve logosuyla oldukça ilgi çekici ve güzel kahve için tercih edilebilecek yerlerden. Benim gittiklerim haricinde, her yerde büyük kahve zincirleri de yer alıyor; Starbucks, Costa, Pacific Cafe, Luckin Coffee…

Luckin Coffee

Sinan Lu Üzerindeki Luckin Coffee|
Sinan Lu Üzerindeki Luckin Coffee| Fotoğraf: Selin Mutafoglu

2017’de kurulan Çin’in kahve zinciri: Luckin! En büyük özelliğiyse online sipariş ile çalışması. WeChat üzerinden mini program kısmından sipariş veriliyor, hazırlanıyor ve ister alıp çıkıyorsunuz, isterseniz de orada oturabiliyorsunuz, tercih sizin. Genelde insanlar kendileri gelip almıyor, Sherpa’s veya diğer benzeri yiyecek-içecek getir-götür uygulamaları üzerinden sipariş ile aldırtıyorlar. 

Starbucks Reserve

Starbucks Reserve
Starbucks Reserve | Fotoğraf: Pinterest

Dünya’nın en büyük 2. Starbucks Reserve Roastery’si West Nanjing üzerinden bulunuyor. West Nanjing, Şanghay’ın görülmesi gereken alışveriş caddelerinden biri. Dolayısıyla burada turlarken karşınıza kocaman bir Starbucks çıkarsa hiç şaşırmayın. Starbucks Reserve’nün hemen karşısında da küçük, normal bir Starbucks var; neden olduğunu anlaması güç. 🙂 Starbucks Reserve’nün içi iki katlı, bambaşka bir dünya… Giriş katında tatlılar, ekmekler, kahveler için ayrılmış 3-4 bölüm ve oraya özgü özel yapılmış bardak, termos, önlük, defter, içki seti, magnetler gibi bir sürü hediyelik eşya alabileceğiniz bir bölüm var. Ayrıca alt katta kocaman bir kahve öğütme makinesi bulunuyor; havalı bir kahve fabrikası esintisi ile borulardan kahvelerin geçtiğini görebiliyorsunuz. Üst kattaysa çay için ayrı bir bölüm oluşturulmuş. Restoranın en alt katındaysa içinde alkol satışı olan ve lezzetli kokteyller yapan bar kısmı var.

Eau Cafe  

 Eau Cafe
Eau Cafe| Fotoğraf: Selin Mutafoglu

Burası, bana göre şehrin en keyifli kahvecisi. Evin çok yakınında, en hareketli sokaklardan biri olan Yongkang Road’da yer alan Eau Cafe hemen sokağın köşesinde konumlanmış halde. Önünde sürekli fotoğraf çekimi var. 🙂 Hem dışarda camın önünde yastıklarda oturma imkanı hem de içeride masası bulunuyor. Kahve harici soğuk taze meyvelerden hazırladıkları sodaları da yazın sıcak günlerinde güzel bir opsiyon oluyor. Yunnan, Guatemala kahve çekirdeği seçenekleri ile tercihinizi istediğinizden yana kullanabilirsiniz. Gelen gideni, sokaktaki hareketliliği, çekim yapanları izlemek oldukça keyifli oluyor.

Hayvan Dostu Kahveciler

Hayvan Dostu Cafe
Hayvan Dostu Cafe |Fotoğraf: malaymail.com

Hayvan dostu mekanların da sayısı oldukça fazla. Hatta hayvan dostu demektense daha çok onlar için özel olan cafe’ler mevcut demek daha doğru olur. Shaanxi Nan Lu üzerinde iki tane böyle cafe bulunuyor. Evcil hayvanımız olmamasına rağmen orada bir kere oturup tatlımızı yeme ve köpekleri oyun alanlarında izleme şansımız oldu. Hatta, köpeklerin yanların gidip onlarla vakit geçirmek de mümkün. Şangay’da bir tane de kedilerin cafe’si var. Öyle bir yer ki; sandalyelerde kediler oturuyor, oraya gidenler onları seviyor ve aynı zamanda kahvelerini içip vakit geçiriyorlar. Burası West Nanjing yolu üzerinde Golden Eagle Plaza’nın 4.katında yer alıyor. 

Şanghay Gece Kulüpleri

Seçenekler yine çok fazla, farklı müzik tarzlarında bir sürü yer var. Bir de teras barlar var ki Bund manzarası gerçekten insanın havasını değiştiriyor. Gece ışıklarla hakikaten çekici bir havası oluyor terasların. Araştırmaya başladığınızda hemen listenin en başında çıkan Bar Rouge ve M1nt Bar haricinde o geceki modumuza göre keyif aldığımız yerler şöyle:

Bvlgari Hotel’in terasındaki “La Terrazza“da özel partiler olabiliyor, takip edip dışarıdan katılabiliyorsunuz. Özel bir parti olmasa da manzarası çok keyifli. Jing’an’da bulunan “La Social” Latin bar, inanılmaz kalabalık oluyor, kokteyllerin her biri çok lezzetli ve dans etmemek imkansız. Yine Jing’an’da yer alan “Revolucion Bar” gecenin daha ilerleyen saatlerinde gidilecek biraz daha partilemek isteyenler için çok eğlenceli bir seçenek.

Kapak fotoğrafı: Unsplash / zhang kaiyv

İlginizi çekebilir: Selin Mutafoğlu’ndan Şanghay Gezi Notları