Kıyafetlerin bütünleyici aksesuarı şapkaları takmaya korkanlar ya da peşin hükümlülük yapıp bana yakışmayacak diyenlere gelsin bu yazım istedim. Uzun zamandır şapka takmayı atlıyordum -ta ki OZZ hats ile tanışana kadar… Size OZZ hats markasının tasarımcısı Özlem Özsaruhan ile ‘Şapka Giyinme Rehberi’ hazırladık!

Ten rengine göre şapka seçimleri:

Açık tenli ve sarışınlar, koyu renkli şapkalar tercih etmeliler. Aksi halde solgun ve yorgun bir görünüm olabilir.

Buğday tenli ya da esmerler ise açık renkli şapkaları tercih etmeliler.

_MG_9647 kucuk

Yüz şekline göre şapka seçimleri:

Küçük yüze sahip olanlar, dar trimli, küçük ve yuvarlak şapka kullanmalılar. Aksi halde küçük olan yüzleri şapkanın içinde kaybolabilir. Tavanı alçak ve ingiliz kesimli (british cut) şapkalar ya da bereler tercih edilebilir.

Uzun yüze sahip olanlar, geniş trimli şapkalar ve küt kesimli fötr ya da kasket kullanmalılar. Sivri ve kısa trimli şapkalarda yüzleri daha uzun gözükebilir.

Yuvarlak yüze sahip olanlar sivri tavanlı ve klasik kesimli fötr şapka kullanmalılar. Aksi halde yüzü daha toplu gözükebilir.

_MG_9958 kucuk

Saça göre şapka seçimleri:

Uzun saçlılar daha büyük ve geniş trimli şapkaları tercih etmeliler. Saçlar toplanacaksa daha kısa trimli ve yuvarlak kesimli şapkalar kullanılabilir. Esmerler açık renkli şapkaları, sarışınlar koyu renkli şapkaları, kumrallar daha renkli şapkaları tercih etmeliler. Kumrallarda koyu ya da açık renk şapka saçın tonuna göre değişir. Elbise seçiminde olduğu gibi aksesuar ve şapka seçiminde de kontrast oluşturmak önemlidir. Uzun bereler saçları içine toplayarak kullanlabileceği gibi, kısa bereler takılıp saçlar açık da bırakılabilir.

Kısa saçlılar daha küçük, kısa trimli ve küt kesimli şapkaları tercih etmeliler. Bere tercihleri kısa olabilir.

_MG_9575 kucuk

Bere seçerken nelere dikkat etmeli?

Büyük suratlılar kulaklarını kapatan bere kullanmamayı tercih etmeliler. Kulakları kapatan bereler yüzlerinin daha büyük görünmesine neden olabilir. Bere kısa yüzlülere ve uzun saçlılara daha çok yakışır. Berenin tipine göre kullanımı değişebilir. Yandan örgüyle ve tek taraflı toplanan saçlarla kullanıldığında yaşı küçük gösterebilir.

ozz 203 _MG_9507 kucuk

Kıyafete göre şapka seçimleri:

Abiye kıyafetlerin şapka tercihi daha sade olmalıdır. Bunun tersine sade bir kıyafet renkli ve hareketli bir şapka ile bütünlenebilir.

Burada diğer bir önemli konu da renk tercihidir. Tek renk ve düz bir kıyafet kontrast renklerde bir şapka ile tamamlanabilir. Örneğin siyah bir kıyafet turuncu ya da kırmızı bir şapka ile patlatılabilir. Şapka ve kıyafet birbirlerini tamamlamalıdır. Hareketli ve renkli bir kombinle, hareketli ve renkli şapka fazla olabileceği gibi düz ve sade bir kombinle hareketli bir şapka daha uygun olacaktır.

ozz hats

Yaz aylarında fark yaratmak isteyen şehirli kadınlara tavsiyelerimiz son hızıyla devam edecek! Takipte kalın…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN