Kederli melodilere ve sözlere sahip, kader, kısmet ve hüzün hissi ile dolu, köklü bir tarihe sahip olan Fado’yu dinlerken insan bir hikâye dinliyormuş hissiyatına kapılır. Kendimizi kaptırıp gittiğimiz bu müzik, duyguların kelimelerin ve anlamını aşan hissiyatıyla şarkıyı söyleyen ve dinleyen için törensel bir an oluşturur. Bu müziğin büyüsünü eşşiz bir biçimde yaşatan, müziğini hayatın kendisi olarak görerek hikayesini bu yolla anlatan Sara Correia ile sizi tanıştırmak isterim. 2021 yılında “Do Coração” ile Latin Grammy adaylığı kazanan ve En İyi Portekizce albüm dalında aday gösterilen beş kişiden biri olan, O Ses Portekiz’in mentorlarından, Fado’nun genç nesildeki en başarılı temsilcilerinden Sara Correia, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak. Çocukluğundan beri Lizbon’un en iyi Fado evlerinin müdavimi olan Sara Correia, Fado dinleyerek büyümüş birinin kişiliği ve gücüyle şarkı söylüyor. Sara Correia’nın ilk albümü “Sara Correia” Eylül 2018’de yayınlandı. “Bu albümdeki şarkılarla kendimi güçlü bir şekilde özdeşleştiriyorum; tüm hikâyelerde kendimi görüyorum ve bunlar bir Fado şarkıcısı olarak kim olduğumu tanımlıyor.” Sara Correia ile müzikal kariyerine ve Fado’ya dair sohbet ettik.

dscf9507
Sara Correia | Fotoğraf Kaynağı: Pasion Turca

Bir Fado ailesinde bu müziği dinleyerek büyümüş birisin. “Fado ailesi”nin ne demek olduğunu bilmeyen biri için tasvir edebilir misin?

Fado söylemek istediğimi her zaman biliyordum. Ailem Fado ile iç içeydi; teyzem bir Fado şarkıcısıydı ve annem, büyükannem ve büyükbabam Fado evlerinin düzenli müşterileriydi. Ben Fado okuluna gidenlerdendim, temel bilgileri öğrettiler ve kariyerime yön vermemde bana yardımcı oldular. Büyük Fado Gecesi’ni kazandığımda, dışarı çıkıp, “Bunu hayatım yapmak istiyorum” dedim.

Müzikle ve Fado ile ilk temasını hatırlıyor musun?

Anne karnından itibaren Fado dinlediğimi söyleyebilirim. Teyzem Joana bir Fado şarkıcısıydı. Müzik her zaman hayatımın ve ruhumun bir parçası oldu.

dscf8910
Sara Correia | Fotoğraf Kaynağı: Pasion Turca

Sıklıkla duyduğumuz ve hakkında çok bilgimiz olmayan Fado evlerinden davetler alıp, orada erken yaşta şarkılar söyleme başlamışsın. Fado evlerinin rutinlerini ve varsa ritüellerini anlatır mısın?

Fado evleri her şeyin temelidir, Fado şarkıcısının okulu gibidir, her şeyin temelini oluşturur. Bu, dini uygulamak gibidir, bizim Kilisemizdir. Ancak Fado evlerinin içinde ve dışında, sahnede ve hayatta bir Fadista olarak kalırsınız.

youtube play youtube play

Fado geleneğinin tarihçesi uzun yıllara yayılıyor. Bu geleneği takip edip, kendi kültürünün izini sürüyorsun. Köklerine çok bağlı biri olduğunu düşünüyorum. Kendi köklerine sağlamca bağlı olup, onun üzerine ekleyerek üretimde bulunmak hakkında neler söylersin?

Onur… Dünyayı dolaşmayı, Fadomu ve gerçeğimi her zaman yanımda taşımaya devam etmeyi hayal ediyorum. Çünkü Fado hayatın ta kendisidir ve kendimi bir hikâye anlatıcısı olarak görüyorum. Bu çok uzun bir tarihe sahip bir müzik.

Ülkemizdeki dinleyicilerin Fado müziğine yoğun bir ilgisi var. Sence neden? Fado hakkında internette bulabildiklerimiz dışında bu müziğe dair bize verebileceğin bir sır var mı?

Tabii ki, Amália en büyük referanslardan biri. Fado’yu çokça devrimleştirdi ve takip eden tüm kuşakları etkiledi. Hiç durmadan bir Fado şarkıcısı olmaktan çıkmadan istediği her şeyi söyledi. Ve bu devrimciydi. Ancak benim başka referanslarım da var. Fado’da bana ayrıcalıklı ve destek veren kişiler, Beatriz da Conceição, Maria da Nazaré veya Celeste Rodrigues gibi. Fado’yu anlamak için Fernando Mauricio veya Carlos do Carmo’yu başka bir perspektiften dinlemelisiniz.

youtube play youtube play

İstanbul konserinde izleyicilerini nasıl bir akşam bekliyor?

Ben Türk insanının Portekizlilere benzer, tutkulu ve yoğun olduklarını düşünüyorum. Bu konserde bekleyebileceğiniz şey bu tutku ve yoğunluktur.

Sara Correia, toplumsal konularda  müziğiyle söz söyleyerek müziğin evrensel etkisinin taşıyıcılarından biri olarak üretimine devam ediyor. Correia 2023 yılında, Israel Fernández ile işbirliği yaparak Portekiz ve İspanya’yı, Fado ve Flamenko’yu kesiştiren olağanüstü bir aşk şarkısı olan “Bocas do Mundo” ile yeni bir albüm yayınlayarak kültürler ve türler arası etkileşimde bulundu.Avrupa’da savaş sürerken, Portekizli yıldız Pedro Abrunhosa, Sara Correia’yı “Que o Amor te Salve nesta Noite Escura” adlı şarkısında düet yapmaya davet etti. Parça 25 Mart’ta yayınlandı ve hemen YouTube trend listesinde üç numaraya yükseldi. Tüm gelirler WE HELP UKRAINE dayanışma organizasyonuna bağışlandı. Correia, 17 Mayıs akşamı CRR Konser Salonu sahnesinde izleyicilerine sıcak esintili bir bahar akşamı vaat ediyor. Konser biletlerine buradan ulaşabilirsiniz. 

Kapak Fotoğrafı: Pasion Turca

İlginizi çekebilir: Enes Kudu’dan Chris Botti ile Kariyerindeki Kağıt Kesikleri Üzerine