Sosyal mesafe, bizi sevdiklerimizle buluşturan kalabalık akşam yemekleriyle, dünya mutfağının farklı örnekleriyle tanıştığımız restoran keşifleriyle de aramıza girdi. Fakat bu tabii ki, evde hazırladığımız yemeklerin de keyfini çıkaramayacağımız anlamına gelmiyor! Menünüzde ne olursa olsun, uyumu kusursuz bir şarabı Wise Wine Selection’dan seçmeniz mümkün. Peki nasıl? Yemek – şarap uyumu, üzüm çeşitleriyle yakından alakalı… Bu yazıda farklı üzüm çeşitleri ve kırmızı, pembe, beyaz şarapların hangi yemeklerle uyum sağlayabileceği hakkında kısa bilgilere yer verdik.

Kırmızı Şaraplar ve Uyum

Yaygın olarak sanıldığının aksine, şarap üretimi sırasında elde edilen ilk üzüm suyu (şıra), üzümün renginin aksine berrak, renksiz oluyor. Şaraba rengini veren, şıranın, içinde renk pigmentleri (antokyan) bulunan üzüm kabuklarının da bulunduğu posada bekletilmesi aslında. Şıra ve posa birkaç gün bir arada bekletildiğinde, şıra üzüm çeşidine göre bir renk alıyor. Koyu renkli üzüm çeşitlerinden yapılan ve bu işlem sonucunda menekşe, tuğla kırmızısı, bordo ve kahverengi skalasında değişen renklerdeki şaraplar genel olarak kırmızı şarap olarak sınıflandırılıyor.

  • Kırmızı etli ya da peynirli makarnalarla, pizzalarla ve somon, ton, Norveç uskumrusu gibi yağlı balıklarla Chianti ve Merlot gibi hafif kırmızı şarapları,
  • Ördek ve av etleriyle gövdeli stilde Öküzgözü ve Burgonya Pinot Noir‘ı gibi zarif ve nüanslı şarapları,
  • Kuzu etleriyle Öküzgözü, Merlot, Pinot Noir, Tempranillo ve Sangiovese gibi hafif kırmızı şarapları,
  • Sığır ve dana etleriyle, baharat soslu etler ve kebaplarla Shiraz, Cabernet Sauvignon, Bordeaux, Piemonte gibi kuvvetli, dolgun, baharlı kırmızı şarapları,
  • Çikolata ve çikolatalı tatlılarla tatlı ve sert kırmızı şarapları eşleştirebilirsiniz.
Kuzeybağ | Arda Kuşlu Seri | Chateau Londre

Şimdi gelin Arda Kuşlu Seri Shiraz, Kuzeybağ ve Chateau Londre Bordeaux kırmızı şarapları hangi yemeklerle en iyi şekilde eşleşiyor bakalım.

Arda Kuşlu Seri – Shiraz (Edirne)

54, 99₺’ye alabileceğiniz Kuşlu Seri, Edirne bölgesindeki Shiraz üzümlerinden yapılan, burunda taze nane, kiraz, yeşil biber, lavanta ve tütün kokuları ile damakta siyah orman meyveleri, baharat ve füme et aromalarına sahip, orta gövdeli ve yuvarlak bitişli bir şarap olarak soslu et yemekleri, ızgara kuzu pirzola iyi eşleşecek.

Kuzeybağ – Öküzgözü ve Köstevek (Elazığ)

74, 99 fiyatıyla Kuzeybağ, Elazığ bölgesinden, Öküzgözü ve Köstevek üzümlerinden yapılan koyu kırmızı renkte, burunda vişne, mürdüm eriği, kızılcık, damakta vişne, kırmızı erik, tatlı baharatlar, meyve aromalarına sahip, orta bitişli bir şarap olarak fırında hindi, vişneli kebap, erikli yahni gibi et yemekleri, şarküteri tabakları, pizzalar ve kuru fasülye, nohut ve karnıyarık gibi ev yemekleriyle çok iyi uyum sağlıyor.

Chateau Londre – Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc ve Merlot (Bordeaux)

İthal bir şarap tercih ederseniz ise, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc ve Merlot üzümlerinden yapılan ve 79,99‘ye satışa sunulan Fransız şarabı Chateau Londre, Bordeaux bölgesinden, yoğun bordo renkli, baharat kokuları ile beraber damakta orman meyveleri dokunuşları hissedilen meyvemsi ve gövdeli bir şarap olarak ızgara etler, av etleri, makarna ve pizzalarla eşleşiyor.

Beyaz şaraplar ve Uyum

Renksiz üzüm posasının alkol fermantasyonu ile üretilen ve renkleri saman sarısı, sarı-yeşil ve altın sarısı arasında değişen bir skalada olan şaraplar ise beyaz şarap olarak sınıflandırılıyor.

  • Parmesan, rokfor, gorgonzola ve gravyer gibi, olgun ya da küflü peynirlerle tatlı misket ve Sauternes gibi asiditesi diri sek beyaz şarapları,
  • Brie, camembert, tulum gibi genç ve yumuşak peynirlerle Sauvignon Blanc ya da dömisek beyaz şarapları,
  • Mezeler, zeytinyağlılar ve domates ağırlıklı soslu makarnalarla Sauvignon Blanc ve Pinot Grigio gibi hafif, körpe, diri beyaz şarapları,
  • Balık, krema soslu beyaz etler, beyaz etli ve krema soslu makarnalar ya da ıstakoz gibi kabuklu deniz ürünleriyle Chardonnay gibi dolgunca beyaz şarapları,
  • Krem brüle, cheesecake gibi kakaosuz, sarı renkli tatlılarla beyaz tatlı ya da dömisek beyaz şarapları eşleştirebilirsiniz.
Pamukkale Mulier | Borgobruno

Kısacası zeytinyağlı ve mezelerden oluşan hafif bir sofranız ya da krema sosu ya da beyaz et ağırlıklı bir menünüz varsa Borgobruno sizin için iyi birer seçim olabilir. Menünüzde baharatlı yemekler, tatlı-ekşi soslu salatalar, sütlü tatlılar varsa yarı tatlı yapısıyla Denizli bölgesinden Pamukkale Mulier’i tercih edebilirsiniz.

Borgobruno – Traminer, Trebbiano ve Viognier (Toscana)

Tüm dünyadaki Metro’lar içinden seçilen, 2019 yılın şarabı ailesinden Borgobruno ise İtalya’nın Toscana bölgesindeki Traminer, Trebbiano ve Viognier üzümlerinden yapılıyor. 64,99‘ye alabileceğiniz açık sarı renkte, burunda beyaz çiçek kokuları ile damakta tropikal meyveler ve limon çiçeği, misket limonu aromalarını buluşturan, zengin, gevrek ve zarif bir şarap.

Pamukkale Mulier – Misket (Denizli)

Denizli bölgesindeki Misket üzümlerinden yapılan, 64‘ye alabileceğiz yerli şarap Pamukkale Mulier, burunda beyaz şeftali, limon ve gül, damakta ise tropikal meyve aromalarını buluşturan, uzun ve canlı bir şarap. Yarı tatlı beyaz şarapları sevenler için doğru bir alternatif.

Roşe Şaraplar ve Uyum

Şarap yapımı sırasında şıra posada kırmızı şaraba kıyasla daha az bekletilir, bekleme süresi birkaç saatle sınırlı tutulursa rosé şarap (ya da pembe şarap) elde edebiliyorsunuz. Bu yüzden de pembe şaraplar da kırmızı şaraplarla hemen hemen aynı üzümlerden elde ediliyor: Pinot Noir, Shiraz, Grenache, Merlot, Cabernet Sauvignon ve Zinfandel gibi…Pembe şaraplar genellikle domates soslu beyaz etlerle, somon, ton, Norveç uskumrusu gibi yağlı balıklarla ve pizzalarla eşleştiriliyor.

Markus Molitor – Pinot Noir (Mosel)

Evde İtalyan mutfağı esintileri taşıyan bir menü hazırlıyorsanız, şarap seçiminizi Wise Wine Selection‘da 199.9₺‘ye bulabileceğiniz Markus Molitor‘dan yana yapabilirsiniz. Almanya’nın Mosel bölgesinde, Pinot Noir üzümlerinden üretilen bu şarap, soslu makarnalar, kabuklu deniz ürünleri, salatalar ve pizzalarla çok iyi eşleşiyor. Burunda şeftali tonlarıyla damakta kırmızı orman meyvelerinden frambuaz ve çilek aromaları baskın olarak hissediliyor.

Evde geçirdiğimiz zamanın her zamankinden çok arttığı bu dönemde, menünüzde ne olursa olsun, yemeğinizi yerli ya da ithal bir şarapla zenginleştirmeniz mümkün. Sizin için seçtiğimiz şaraplar ile yüzlerce farklı alternatifini Metro Türkiye’den temin edebilirsiniz.