Sizi Sarı Zeybek ailesi ile tanıştıralım. Sevdiklerimizle muhabbetin derin, yemeğin leziz olduğu bir sofra kadar hayatın en büyük şans olduğunu hatırlatan başka bir ortam var mıdır? Geçtiğimiz sene, bize bu sofraların ne kadar değerli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Meşe fıçılarda dinlendirilmiş rakı keyfini yıllardır sunan Sarı Zeybek şimdi bir aile olarak, farklı tat ve ortamlarla sofralarımıza anlam katmaya geldi. Biz de sizinle tanıştırmak istedik.  En güzel sohbetler, en leziz mezeler ve yanında Sarı Zeybek’ler sizlerle olsun!

Sarı Zeybek Ailesi

Ege sahillerinde gün batımına karşı veyahut İstanbul Boğazı’nın güzelliğine karşı kurulmuş bir sofra hayal edin. Kallavi bir meze sofrası. Sandalyeler yavaş yavaş, birer birer dolarken, masa en başından beri rengârenk: Bir köşede zeytinyağlı deniz börülcesi ve közlenmiş patlıcan salatası, bir köşede ahtapot salatası ve kabak çiçeği dolması… Herkes tabağına birer dilim kavun, birer dilim peynir alırken, fırından yeni çıkmış, tereyağında karides geliyor masaya. Belki bir saat sonra da güzel bir levrek. Geçen yaz hasret kaldığımız bu kallavi meze sofraları, gün batımıyla başlayıp gecenin geç saatlerine kadar dinmeyen, tabaklar ve kadehler boşaldıkça samimileşen sohbetlerle güzelleşiyor. Bu sofraların baş köşesinde ise Sarı Zeybek var.

Sarı Zeybek Original

Yıllardır tanıdığımız Sarı Zeybek, artık Sarı Zeybek Original adıyla anılıyor. Neden derseniz, artık onun küçük bir ailesi var! Sarı Zeybek Original, adındaki orijinalliği, yıllardır alıştığımız rakı keyfini ve lezzetini sunan orijinal tarifi korumasından alıyor. %100 üzüm sumasının bakır imbiklerde iki defa damıtımı, Tefenni yöresinin anasonlarının eklenmesi, 6 ay boyunca meşe fıçılarda dinlendirilmesinden oluşan bu orijinal tarif, artık üretimin hiçbir aşamasında şeker ilave edilmeden, glüten içermeksizin sofralara geliyor. Sarı Zeybek Original, kallavi meze sofralarına ve gece boyu sürecek sohbetlerinize orijinal bir lezzet katıyor.

Sarı Zeybek 3 Meşe

Yine kalabalık bir sofra düşünün; bu kez kendi bahçenizi, terasınızı ya da balkonunuzu dostlarınızla doldurduğunuzu hayal edin. Bir grup mangal başında etleri pişiriyor, arada çaktırmadan karınlarını doyuruyorlar. Diğer bir grup ufak atıştırmalıklarla açlıklarını yatıştırıp, mangaldan gelen kışkırtıcı kokulara karşı sabırlarını sınıyorlar. Rakı kadehleriyse herkes sofrada toplanmadan çok önce doldurulmuş, tüm bu ritüele eşlik ediyor. Sarı Zeybek ailesinin mangal sofralarının müdavimi olacak yeni üyesi, Sarı Zeybek 3 Meşe. %100 üzüm suması bu kez bakır imbiklerde üç kez damıtılarak üretiliyor, “göbeğin göbeğinin göbeği” tabir edilen kısmı alınıyor. Rakı yapımında ilk defa uygulanan Solera Sistemi’nden geçiriliyor ve adındaki üç meşe, Fransız, Amerikan ve Doğu Avrupa meşesinden yapılmış üç farklı tipte fıçıda altı ay boyunca olgunlaştırılmasından geliyor. Solera Sistemi, farklı özelliklerdeki bu meşe fıçıların piramit şeklinde dizilmesi ile oluşturuluyor. Rakı yıllandıkça, en üst sıradaki fıçılardan daha alt seviyelerdeki fıçılara doğru yer çekimi kuvveti vasıtasıyla aktarılıyor. Kullanılan farklı meşe fıçılar, rakıya farklı lezzetler katıyor: Amerikan Meşesinde vanilya, hindistan cevizi, kavrulmuş fındık, kahve ve odun isi, Fransız Meşesinde karamel, karanfil, zencefil, sedir ağacı, Uzakdoğu baharatları ve tarçın, Doğu Avrupa Meşesinde ise çiçeksi aromalar ve tarçın gibi tatlı baharatlar farklı aroma ve notlar olarak öne çıkıyor. Sarı Zeybek 3 Meşe, temas ettiği meşe fıçıların hediyesi tüm bu aromalarla zenginleşmiş lezzeti ve kokusuyla, mangal keyfine olduğu kadar kalkan gibi etli balıkların servis edildiği sofralarınıza da ideal bir eşlikçi oluyor.

Sarı Zeybek Yaş Üzüm

Peki ya öğle sofraları? Öğle güneşi tepede; denizden yeni çıkmış, karnınızın kazındığını hissetmişsiniz. Bir-iki çeşit zeytinyağlı ve biraz da balıkla hızlıca kurulan sofrada hafif bir öğle rakısı çekmiş canınız. İşte tam böyle anlar için, Sarı Zeybek ailesinin üçüncü üyesi geliyor sahneye: Sarı Zeybek Yaş Üzüm, Ege’nin taptaze, %100 yaş üzümlerinden elde ediliyor, bakır imbiklerde iki defa damıtılıyor ve dört ay boyunca meşe fıçılarda dinlendiriliyor. Tazelik fıçıda olgunlaşmanın verdiği rayihalar birleşiyor, ortaya lezzetli ve dengeli bir yaş üzüm rakısı çıkıyor. Sarı Zeybek Yaş Üzüm’ün öğle sofralarında ya da çok ağır bir şey içmek istemediğiniz her durumda sofranızdaki yeri hazır.

Sarı Zeybek

Sarı Zeybek Ailesi, daha şimdiden Türkiye’nin gurur duyduğu bir seriye dönüşmüş durumda. 2019’da San Francisco’da düzenlenen World Spirits Competition’da Sarı Zeybek 3 Meşe’nin “Double Gold” ödülüyle başlayan ödül yolculuğu, 2021’de üç ödülle devam etti. Bu yıl İspanya’da düzenlenen World Wine & Spirits Competition’da Sarı Zeybek Original ve Sarı Zeybek Yaş Üzüm Gold ödülünün, Sarı Zeybek 3 Meşe ise Great Gold ödülünün sahibi oldu. Eşsiz tekniklerle, orijinal tarifle ve şeker ilave edilmeden, glüten içermeksizin hazırlanan bu ödüllü aileyi, siz de farklı ortamlarda sofranıza konuk edebilir, farklı lezzetlerin eşlikçisi yapabilirsiniz.

#neşedenmeşeye