Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz sonrası tadı damağımızda kalan İstanbul Caz Festivali’nin 2017 programı dün akşamki (28 Mart) basın toplantısıyla açıklandı. Bu yıl 24. kez gerçekleşecek festivalin programı hemen her sene olduğu gibi bu yıl da şahane.

Şarkılar Konuşur: 24. İstanbul Caz Festivali'nden Haberler
Şarkılar Konuşur: 24. İstanbul Caz Festivali’nden Haberler

Başta İstanbullular olmak üzere festival kapsamında caz severlerle buluşacak olan isimlere, festivale kapılarını açacak mekanlara değinmeden önce bu yılın temasından bahsetmek gerekli biraz. Zira İstanbul Caz Festivali bu yıl kalıpların dışına çıkıp bir festival olmanın ötesine geçiyor. “Şarkılar Konuşur” teması kapsamında festivalin tanıtım afişlerinde 23 yıllık yolculuğunda festivale eşlik etmiş, müzikseverlere müzik dolu geceler yaşatmış isimlerin şarkılarından sözlerle karşılaşacak takipçiler. Şarkıların “dans, müzik ve eğlence”den öte birer hikaye olduğunu bizlere hatırlatan, bu noktadan hareketle dinleyiciyi şarkılara gerçek anlamda kulak vermeye, onların hikayelerini dinlemeye davet eden festival, #sarkilarkonusur ve #istcazfest17 etiketleriyle karşımızda olacak.

Fatih Erkoç
Fatih Erkoç

4 Temmuz gecesi popüler müziğin vazgeçilmez isimlerinden olmasına karşın caz müziğinin Türkiye’deki önemli temsilcileri arasında da gösterilen Fatih Erkoç ve TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası şefi Kamil Özler’in onurlandırılacağı, Erkoç’un da sevilen şarkılarını seslendireceği Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’ndeki Yaşam Boyu Başarı Başarı Ödülleri ile başlayacak festival, 20 Temmuz gecesi Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesinde gerçekleşecek Isfar Sarabski / Basel Rajoub Soriana Project konseriyle sona erecek.

24. İstanbul Caz Festivali Konukları

Belirtilmemiş olmasına karşın geçtiğimiz yıl yaşanan hadise, Nisan ayındaki referandum sonrası ülkenin gireceği yeni yol haritasının belirsizliği ve gerek güvenlik gerek Türkiye’ye karşı takınan tavır sebebiyle festivalin bu yılki programının yıldız yoksunu kaldığını söylemek pek de yanlış olmaz sanırım. Zira öne çıkan, genel izleyiciyi heyecanlandıran isimler görmek önceki yıllara kıyasla bu yıl daha zor. Ancak festival programının zayıf olduğu kesinlikle söylenemez.

Hindi Zahra & Fatoumata Diawara
Hindi Zahra & Fatoumata Diawara

Son birkaç yılda olduğu gibi klasik caz müziğinin dışında kalan caz türlerinin ağırlığı söz konusu bu yıl da. Her ne kadar klasik tınıları seven biri olsam da festival kapsamında gelecek isimlerin “deneysel” (müzik konusunda muhafazakar biri olan benim gözümde her daim deneysel olacaklar) müzikleriyle festivale ayrı bir renk katacağı da kuşku götürmez bir gerçek (Nitekim bugüne dek hep böyle oldu. “Deneysel” müzik yapan grup ve kişiler farklı tarzlarıyla festivale canlılık kattı, kimi zaman neşelendirirken kimi zaman da bizleri derinlere, uzak diyarlara götürmeyi başardı.) Bu yılın renklerinden öne çıkanlar ise dünya ve Afrika müziklerini cazla buluşturacak Fatoumata Diawara & Hindi Zahra, Amerikalı saksafoncu Donny McCaslini, caz ve elektronik müziği harmanlayan Bokante/Bill Laurance.

Kerem Görsev Quartet
Kerem Görsev Quartet

Kerem Görsev’in piyanoyla tanışmasının 50. yılı şerefine Kerem Görsev Quartet, doğup büyüdüğü müzik şehri Memphis’e adadığı projesiyle Dee Dee Bridgewater, klarnet, bağlama ve kanunun büyüleyici uyumuyla Taksim Trio, caz müziğin güçlü seslerinden Kandace Springs, TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile aynı sahneyi paylaşacak olan Christian McBride ve Joshua Redman da festival kapsamında dinleyiciyle buluşacak isimlerden.

24. İstanbul Caz Festivali Mekanları

Festival takipçilerine kötü bir haberim var maalesef: Bu yıl Cemil Topuzlu’da, bilinen adıyla Harbiye Açıkhava’da hiçbir konser olmayacak. Bu sahnenin yerini alacaklar ise birbirinden şahane. Evet, elbette hiçbiri bir Açıkhava olamayacak, ancak festival kapsamında bu yıl dinleyici Fransız Saray Bahçesi, geçen yılki güzel gecenin ardından yine Beykoz Kundura Fabrikası, Sultan Park – Swissotel The Bosphorus, festivalin vazgeçilmezlerinden olmaya aday UNIQ Hall Açık Hava Sahnesi, The Grand Trabya Panorama Terrace, uzun bir aranın ardından yeniden The Marmara Esma Sultan Yalısı ve Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde bir müzik ziyafeti yaşayacak. Festivalin ana mekanı ise geçtiğimiz yılki müthiş Joss Stone konserine ev sahipliği yapan Zorlu PSM Ana Sahne ve Drama Sahnesi.

Şarkılar Konuşur: 24. İstanbul Caz Festivali'nden Haberler
Şarkılar Konuşur: 24. İstanbul Caz Festivali’nden Haberler

Üniversitelilere İyi Bir Haber!

Sponsorluğun ötesine geçip festivalin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş olan Garanti Caz Yeşili bu yıl 20. yılını kutlayacak. Ve bu kapsamda da İKSV’nin Kültür Sanat Kart uygulamasından etkilendiği bir projeyi hayata geçirecek. Sosyal medya üzerinden sorulacak soruya doğru yanıt veren üniversiteliler arasından rastgele seçilecek 100 öğrenci, Garanti sponsorluğunda istedikleri bir etkinliğe çift kişilik davetiye kazanacak. İstanbul dışındaki cazsever üniversitelileri de düşünen Garanti, İstanbul dışından katılacak olanların yol ve konaklama ücretlerini de kendi karşılayacak!

Caz Her Yerde!

Caz Her Yerde!
Caz Her Yerde!

24. İstanbul Caz Festivali flamenkonun yıldız ismi Paco de Lucia‘yı da yaşatacak. 8 Temmuz akşamı Zorlu PSM Ana Sahne’de gerçekleştirilecek Beyond The Memory konseri kapsamında birçok müzisyen sahneye çıkıp ünlü gitariste olan saygılarını notalarla ifade edecek. Bu isimler, Lucia’nın Palenque parçasını  ülkemize Tuana olarak duyuran Levent Yüksel başta olmak üzere Antonio Serrano, Carlos Benavent, Jose Mari, Nino Josele, Pinaña, Farru, David de Jacoba, Taksim Trio ve Cenk Erdoğan.

Caz Her Yerde!
Caz Her Yerde!

Kadıköy sokaklarını caza boğmaya hazırlanan Gece Gezmesi etkinliğinin yanı sıra Fenerbahçe Parkı olarak da bilinen Fenerbahçe Khalkedon’daki Parklarda Caz da festivalin öne çıkanlarından. Festivalin çocuklara bu yılki sürprizi ise Oran Etkin Timbalooloo ile Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleşecek olan Çocukça Bir Günetkinliği. Bütün bunlara ek olarak festivalin uzun zamandır planladığı ancak bu yıl hayata geçireceği showcase niteliğindeki VİTRin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması da kaçırılmaması gerekenler arasında.

*Festivale dair kapsamlı bir “Öneriler” listesini önümüzdeki haftalarda hazırlayacağım. Ancak imkanı olan hiçbir etkinliği kaçırmasın, zira her biri birbirinden lezzetli görünüyor, benden söylemesi.