Yakın bir arkadaşının tatlı yapımına merak sarması bir şey ama onları gerçekten sevgiyle yapması bambaşka bir şey. 15’ten fazla çeşidi olmasına rağmen, favorilerimi sizinle paylaşmak istedim. Kendisini herkesten iyi tanısam da bu röportajı sizlerle paylaşmaktan onur duyarım.

Sasha Rana KumarSasha merhaba! Öncelikle seni daha yakından tanıyabilir miyiz? 

Merhaba! Ben 30 Aralık 1989’da Malezya Kuala Lumpur’da doğdum, 9 yaşıma kadar orada yaşadıktan sonra ailemle İstanbul’a taşındık. TED İstanbul Koleji’nden mezun olduktan sonra Bilgi Üniversitesi’nde reklamcılık okudum. 2. Senemde aşçılık okumak istediğime karar verdim ve üniversitem biter bitmez Londra’daki Le Cordon Bleu aşçılık okuluna gittim. Londra’da 1 sene yaşadıktan sonra İstanbul’a döndüm ve aşçılığa başladım. O günden beri de çok severek yapıyorum.

İnanılmaz muffinler, kekler yapıyorsun. Bu ilgini ilk ne zaman keşfettin? 

Benim yemek ve tatlı sevgim çok küçük yaşta başladı. Ailemdeki herkes yemeğe çok meraklıdır. Babam Hint asıllı olduğu için ve yemek yapmayı çok sevdiği için hem Uzakdoğu hem de Türk mutfağı ile büyüdüm ve her zaman farklı tatlar keşfetmeye ve denemeye çok meraklıydım. Özellikle tatlıya olan merakım da her zaman vardı. Yapmaya başlamam ise 14-15 yaşlarımda…

the_bake_shop-55

The Bake Shop’u ne zaman kurdun? Hikayesinden biraz bahsedebilir misin?

The Bake Shop 2015’in Mart ayında kuruldu tam olarak. Ben yemek yapmaktan çok tatlı yapmayı sevdiğimi fark edince ne yapabileceğime dair kafamda birçok fikir oluştu. En çok içime sinen ve beni, dolayısıyla hizmet verdiğim müşterilerimi mutlu edebileceğim yolun bu olduğuna karar verdim. Yapacağım ürünlere karar verirken sevdiğim tatlılardan, tatlardan yola çıktım. İsmine, logosuna ve paketlemesine karar verirken beni ve ürünlerimi en çok yansıtan sade, doğal, içi dışı bir hissini vermesine özen gösterdim.

IMG_2215

The Bake Shop’u başka markalardan ayıran birkaç özellik sayabilir misin?

Tatlıların görünüşleri ve sunumları tabii ki çok önemli ama ben süslü, gösterişli rengarenk yiyeceklerden oldum olası çok hoşlanmam ve benim için, ürünlerimde lezzet kesinlikle ön plandadır. Kaliteli malzemeler kullanıyorum ve ürünlerin fiyatları çok uygun, herkesin iyi malzemelerden yapılmış tatlılar yiyebilmesini istiyorum. Katkı maddesi kullanmıyorum, tamamen doğal malzemelerle çalışıyorum. Siparişleri ürünlerin en taze halleriyle ulaştırıyorum ve bunu seve seve kendim götürüyorum. :)

The Bake Shop

Bir gününden bahsedebilir misin? Sevdiğin işi yapmak, mutfakta o muhteşem kokularla beraber olmak çok keyiflidir diye düşünüyorum. 

Anlattığım günün sipariş teslim saatinin akşamüstü 5 olduğunu varsayarak anlatıyorum. :) Sabah erken sayılacak bir saatte uyanıp hemen kahvaltı ediyorum. Kahvaltı etmeden hiçbir şey yapamadığım bir gerçektir! Emaillerimi kontrol edip o günün siparişlerinde bir değişiklik olup olmadığına baktıktan sonra ertesi gün için bir hazırlık yapmam gerekiyorsa onu not alıp o günün siparişlerine başlıyorum. Arada öğlen yemeği için ara veriyorum. (Asla öğün atlamam, ancak çok yoğun olursam saati aksar ama 3 öğün yemeğimi yerim, o da benim için bir zevk çünkü.) Ürünler hazır olunca mutfağı temizleyip, tatlıları paketleyip teslim etmek için yola çıkıyorum. Geri döndüğümde ertesi günü için hazırlık yapmam gerekiyorsa onları yapıyorum ve akşam yemeği saati… İş saatlerim çok değişken olduğu için bazen 6 gibi bitmiş oluyor bazen de 11’e 12’e kadar çalışıyor oluyorum. Vaktimin olduğu günlerde yen tarifler deniyorum, araştırıyorum. Bu da işimin çok zevkli bir kısmı. Yaptığım işi çok seviyorum, bütün günümü mutfakta o güzel kokuların içinde geçirebildiğim için şanslıyım.

Cookie

Şu anki iş birliklerin nasıl ilerliyor? Ne tarz okazyonlar için sipariş alıyorsun.

Şu anda L’oreal, Mercedes gibi birkaç kurumsal firma ile doğum günlerine ve toplantılarına tatlılarımı gönderiyorum. Onun dışında özel doğum günleri ve kutlamalar oluyor daha çok.

Vişneli Brownie dilim 02 copy

Yaptığın tatlılar arasından yemeden duramadığın, favorin hangisi? 

Çok kolay bir soru bu; kesinlikle brownie çünkü çikolatanın benim için yeri çok ayrı. En çok çikolatalı tatlıları ve çikolatalı tatlılarda yoğun çikolata tadının olmasını seviyorum. Benim yaptığım brownie’ler de aynen öyle :) Kaliteli bir çikolata olması da önemli tabii.

Bu kadar güzel tatlılar yapmana rağmen çok fit’sin!  Bunu neye borçlusun? 

Benim için “pişirirken doyuyorum” lafı çok geçerli. İnan bütün gün içinde olunca canın çekmiyor. Her gün çikolataya dair bir şey atıyorum ağzıma, bir çikolata parçası olabilir, brownie’nin kesilmiş kenarları olabilir ya da artan kurabiyeden minik bir parça… Ama onunla sınırlı kalıyor. Bütün gün ayaktayım ve hareketliyim, onun da etkisi büyük.

Orman Meyveli Cheesecake 01

Biraz hayallerinden bahsedelim mi? Hayalinde The Bake Shop’un nerelere gelmesi var?

Benim hayalimde minicik bir dükkanım olması var. Kocaman bir penceresi olan, önünde de bar gibi uzun bir masa ve birkaç bar sandalyesi… İçinde çalmak istediğim müzik tarzım bile hazır! Sipariş üzerine de farklı ürünler yapmaya devam etmek, dükkanın içinde ki mutfakta workshoplar vermek isterim. İnsanların girip çıktığında kendilerini rahat, huzurlu ve mutlu hissettiği bir yer olsun The Bake Shop.

Processed with VSCOcam with hb2 preset

Sana nerelerden ulaşabiliriz? Nereden sipariş verebiliriz?

İnternet sitem www.thebakeshoptr.com, oradan sipariş verebilirsiniz fakat ben siparişlerimi telefon ile almayı tercih ediyorum. Müşteriyle birebir konuşmak bu işte her zaman daha iyi oluyor. Numaram :0536 619 99 63 Mail atmak isteyenler bana [email protected] ‘dan ulaşabilir. Sosyal medyadan takip etmek isteyenler beni instagramda: @thebakeshoptr’den ya da Facebook sayfamdan takip edebilir.

Teşekkürler!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?