Sınırların, limitlerin bireyleri sıkıştırdığı, eski alışkanlıklarımızı bir bir özgürleştirdiğimiz, farklılıkların daha kolay benimsendiği, sınırsız arsalarda meta çiftlikler kurduğumuz, sınırlara merkezlere bağlı olmaksızın yatırım yapabildiğimiz yeni dünyamızdan bir özgürleşme alanı da tabağımıza geliyor; pop-up restorancılık.

microsoftteams-image-6-2
Season Seven| Fotoğraf: https://seasonseven.co/

Menülerin özgürleşme ihtiyacı ile doğan, pandemiyle birlikte mekanlara erişemememizle yaygınlaşan pop-up restoran kültürü; bir süredir örneklerini ülkemizde de görmeye başladığımız bir geçici / gezici restoran uygulaması. Bu restoran, konseptiyle bütünlük sağlayan, bazen bir defaya mahsus bazen de düzenli olarak farklı yerlerde deneyimleyebileceğiniz etkinlikler serisi olabiliyor.

Hep gittiğiniz o restoranda gördüğünüz aynı simaları, aynı masayı, manzarayı bulamasanız da, artık restorana değil şefe gittiğimiz; reçetesi, sosu altında bizleri aynı simalarla buluşturan bir oluşum bu pop-up restoran konsepti. Yaygın olarak belli bir kültüre, konsepte, ideolojiye yönelik hazırlanmış menülerle karşımıza çıkıyor. Organik çiftlik menüleri, Çin mutfakları, vegan-vejetaryen menüler, sıfır atık menüler…

microsoftteams-image-8
Season Seven | Fotoğraf: Aysu Aktepe

İlk kez geçtiğimiz Mart ayında pop-up Late Night Ramen etkinliğiyle tanıştığım Season Seven ekibi ile sizleri tanıştırmak istiyorum. Season Seven, pandemide Umut Burhan Çungur ve Oğuz Zağra’ nın ortak heyecanlarını gerçekleştirmek üzere bir araya geldikleri başlangıçta tek bir etkinlik yapmak üzere bir araya gelen; sonradan bir seriye dönüşen şehirdeki konar göçer lezzet durağımız. MSA’lı iiki şefimiz, hayatlarının farklı yönlere akması öncesinde kısa süreli bir planlama dahilinde konuklarına kendi yolculuklarını anlatabilecekleri menüler sunmak üzere Galata’da bir pop-up etkinlik olarak oluşmuş.

Şeflerimizin yolları, bambaşka ülkelerde yaşamaya başlamadan hemen önce; İstanbul’da ortak bir arkadaşlarının vasıtasıyla kesişiyor ve hızla kollar sıvanıyor. Bir çok farklı mutfaktaki deneyimleri farklı etkinliklerde karşımıza çıksa da; uzak doğu mutfağına olan ilgileriyle olgunlaşan Ramen etkinlikleri ile Season Seven Mart ayından beri düzenli olarak şehrin farklı yerlerinde Uzak Doğu mutfağından enstantaneler sunuyor.

microsoftteams-image-5-2
Season Seven | Fotoğraf: Aysu Aktepe

Cihangir’in tatlı minik mekanlarından birinde bu lezzet şöleni tabaklar sayesinde tanıdığım Season Seven’in Tipsy Tapas, Ramen etkinlikleri, Noodle yıl boyunca hafta sonları devam ede dursun, geçtiğimiz yaz Akyaka’nın göz bebeği Geyik’te ansızın karşıma tekrar çıktı. Bütün yaz Akyakalılara Tavuk Burger’ in, patates kızartmasının bambaşka versiyonlarını yaşatan SeasonSeven; Geyik Sayfiye (Akyaka)‘nin mutfağını sezonluk olarak emanet alarak tatilcilerin de kalplerine lezzetli elleriyle dokunmuştu.

microsoftteams-image-3
Season Seven | Fotoğraf: Aysu Aktepe

Yaratıcı, alışılmışın dışında fikirleriyle bizleri etkilemeye devam eden Season Seven şimdilerde Japon Meyhanesi konseptiyle, daha önce benzerini görmediğim bir etkinliğe hazırlanıyor. Şeflerin leziz tabaklarını yakalayabilmek için duyuruları takip etmenizi öneririm.

Kapak Fotoğrafı: seasonseven.co/

İlginizi çekebilir: Tuba Nil Dengiz’den Sapa İstanbul