Sosyal medya, dijital pazarlama ve fotoğrafla yakından ilgili Seda Vardar ile serüvenini ve ajansı Boom Boom İstanbul’u konuştuk.

Processed with VSCO with c4 preset

_Seda merhaba! Öncelikle seni daha yakından tanıyabilir miyiz?

Tabii! 25 yaşındayım. Ruh halim çok değişken olsa da çoğu zaman heyecanlı ve enerjik biriyim aslında. İnsanlar çoğu zaman beni somurtkan bulsa da o biraz burcumdan kaynaklanıyor galiba! Bir de uçlarda yaşıyorum yani mutluysam beş yüz metre öteden anlarsın, mutsuzsam da. Sosyal medya, dijital pazarlama ve fotoğrafla ilgileniyorum. Boom Boom Istanbul adında bir sosyal medya ajansım var.

_Sosyal medya, dijital pazarlama ve fotoğrafçılıkla olan serüvenin ne zaman, nasıl başladı? Hikayenden biraz bahseder misin?

İstanbul Üniversitesi Reklamcılık mezunuyum. Üniversite yıllarında Vestel’in sosyal medya ekibinde asistan olarak bu serüvene başladım. Birkaç yıl reklam ajanslarında çalıştıktan sonra moda ile ilgilenmeye başladım ve Ferhan Talib nam-ı diğer İconjane ile tanıştık! Onun kurucu olduğu @ojesizgezmeyenlerkulubu ve @gozluksuzgezmeyenlerkulubu’nü yönetmeye başladım. Modayla pek ilgilenemeden hayat bana başka bir şey sundu, Yasemin Dormen ile tanıştık! Yaso’nun  sosyal medya ajansında çalışmaya başladım ve hayat beni bir şekilde tekrar sosyal medya ve dijital pazarlamanın kucağına attı. Siz bir şeyler planlarken hayat önünüze bambaşka şeyler çıkarıyor. Ajanslarda çalıştığım zaman mutsuzdum bu işi yaparken ama şimdi çok mutluyum! Bu durumu çalıştığınız insanlar ve ortam çok etkiliyor. Yaso sevdirdi bana tekrardan aslında. O ajansı kapattıktan sonra ben bir süre freelance yapmaya devam ettim şimdi ise kurumsallaşma yoluna ilk adımımı atarak kendi şirketimi kurdum. Hep üzerine koyarak iyi işler yapmak istiyorum.

Processed with VSCO with c4 preset

Fotoğrafa gelince bu işlerde kendi işini kendin görebilmek çok önemli. Benim gibi mükemmeliyetçiysen eğer insanlardan gelen içine sinmiyor, kendin yapman lazım. O yüzden ben çekeceğim artık işleri dedim ve başladım. Fotoğrafçı değilim, kendimi öyle nitelendirmem fotoğrafçılara çok büyük haksızlık olur :) Ama başta çalıştığım insanlar ve arkadaşlarım senin çok iyi bi gözün var diyorlar, açıkcası ben de iyi bir gözüm olduğunu düşünüyorum. Benim yaptığım işte insanlara gerçek kareler vermen gerekiyor, kurgu hissetmemeliler, içselleştirmeliler. Çektiğim bir yemek fotoğrafına bakıldığında “Of be iştahım açıldı!” desin insanlar, benim için önemli olan fotoğrafın insanlarda uyandırdığı his. Teknik tarafı meslek olarak fotoğrafçılık yapanları ilgilendiriyor, ben sadece gözümün gördüğünü ölümsüzleştiriyorum.

_Şu an çalıştığın markalardan birkaç tanesini sayabilir misin? Onlara spesifik olarak hangi konularda destek veriyosun?

SuCo, Luna Merdin ve Pim Karaköy’ü söyleyebilirim, farklı sektör gruplarından bahsetmek adına. SuCo ile sosyal medyada her şeyi yapıyoruz! Fotoğraf çekimi, sosyal medya yönetimi gibi hizmetler vermem dışında çok fazla proje yapıyoruz ve birbirimizi çok besliyoruz. Benim için eğlenceli bir oyun alanı gibi SuCo dünyası, yaratıcılıkta sınır yok! :) Luna Merdin, Mardin’den ilham alınarak başlanmış bir iş. Beni çok büyülüyor. Hala ürünlerini orada el yapımı olarak yaptırıyorlar. Luna Merdin’e sadece fotoğraf çekimi konusunda destek oluyorum. Pim Karaköy’ e gelince onların lezzetli yemeklerini görüpte iştahlı fotoğraflar çekmemek mümkün değil! :) Pim benim ilk göz ağrılarımdan. Pim Karaköy’ün genel olarak tüm sosyal ağlardaki iletişimini yapıyorum. Fotoğraf çekimleri, Instagram, Facebook, Twitter yönetimi ve projeler.

Processed with VSCO with c4 preset

_İstanbul’da en çok hangi semtlerde fotoğraf çekmeyi seviyorsun? 

Galata! Galata’nın daha doğrusu Beyoğlu’nun benim için çok farklı bir hissiyatı var. Kendime dönüyorum, kendimi buluyorum, kendimden geçiyorum. Bana çok ilham veren bir yer Galata, sanırım kendimle kaldığım için..

_İstanbul’da en sevdiğin ve en sık gittiğin 5 mekan hangileri? Buralara gidersek menülerden neler denemeliyiz?

Moc Istanbul ilk sıramda sabah ilk işim iyi kahve içmek olduğu için :) Cold Brew çok iyi yapıyorlar ama ben Latte’ciyim! Kruvasan Istanbul’a ve proscuitto & cheddar’lı kruvasanına bayılıyorum! Arnavutköy Any’i çok seviyorum, patates cipslerini yemeden masadan kalkmam! Kahve içerken bile yiyebilirim! :) Sık sık gitmesem de tavsiyenin dibini verebilirim: J’adore’da Sufle! :) Çukurcuma Müz kalbimde ayrı bir yerde. Onların botanik dünyasının ortasında çalışmak bana çok ilham veriyor.

Processed with VSCO with c4 preset

_En son Bozcaada’daydın! Eminiz inanılmaz keyifli geçmiştir. Seviyor musun Bozcaada’yı? Buradan da bize mekan tavsiyelerinde bulunur musun?

İnanılmazdı! Seviyorum demek haksızlık olur, son dört senedir Bozcaada’ya senede iki defa gidiyorum. Artık aşığıyım! Bozcaada’ya gidenlere mekan tavsiyesinden önce mutlaka yapılması gereken üç şey söyleyebilirim:  Gün batımını izlemeden, domates reçeli yemeden ve Habbele Plajı’nda yüzmeden geri dönmesinler! Mekansal bir tavsiye vermem gerekirse Patiska Bozcaada’da kahvaltı çok çok iyidir, Maya’da da akşam yemeği.

_Daha gitmediğin ama keşfetmek için can attığın şehirler hangileri? “Ben bu şehirlerde instagram’ı coştururum” dediğin…

Ah can evimden vurdun! Marakeş, Mumbai ve Bali’ye gitmek için deliriyorum!

_Bir dijital pazarlamacı olarak bu konuda kendilerini geliştirmek isteyenlere birkaç öneride bulunabilir misin?

Tabii! Her zaman savunduğum bir şey var, eğitimini almadığın bir şeyi tam anlamıyla yapamazsın. Bu illa okulunu okumak değil. İletişim/Pazarlama ile ilgili hiçbir eğitimi olmayan biri bu işi yapamaz. Ben kalkıp avukatlık yapabilir miyim? Bu da inanın öyle bir şey. Çünkü dışarıdan bakıldığındaki gibi fotoğrafı çek, paylaş, paranı al değil. İşiniz sosyal medyaysa herkesin sizden çok fikri var, buna çok takılmasınlar :) En mühim olanı çok sevmek! İnanmadıkları ve sevmedikleri hiçbir markayla sadece para kazanmak için çalışmasınlar, o iş olmuyor! İnanmadığın bir şeyi, sevmediğin bir şeyi yapamazsın. Sahiplenmen lazım, sahiplen ve o markayı kendi markan gibi gör. Ancak o zaman verimli olabiliyoruz çünkü. Dijital dünyadaki tüm gelişmeleri, yenilikleri takip etmeleri çok önemli. Bu öyle bir iş öyle bir dünyaki duraklamana fırsat vermez. Kendilerini sürekli geliştirmeleri, kreatif olmaları gerek.

Processed with VSCO with c4 preset

_Senin hakkında pek bilinmeyen 3 şey söyleyebilir misin?

_Panik atağım var.
_Fazla mükemmeliyetçiyim.
_Sadece pizza yiyerek bir ömür geçirebilirim.

 _Seni sosyal medyada nerelerden takip edebiliriz?

Beni Instagram’da @sedaavardar, Twitter’da da @sedaavardar olarak takip edebilirsiniz! Facebook’u yalnızca iş için kullanmaktayım. Ajansımı da @boomboomistanbul adıyla Instagram’da takip edebilir ya da www.boomboomistanbul.com adresine gidebilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?