Müzisyen Sedef Sebüktekin ile yaptığım röportaj ile Şubat’tan beri uzak kaldığım theMagger’a geri dönüyorum! Başlık “yeni umutlar ekenlerden”, çünkü kendisi bana hem sesiyle hem de hali, tavrıyla umut ve enerji veren, “hâlâ güzel şeyler oluyor” dedirten müzisyenlerden biri. Ona upuzun bir müzik yolculuğu diliyorum. Umarım zevkle okursunuz.

Sedef Sebüktekin 2
Yeni Umutlar Ekenlerden: Müzisyen Sedef Sebüktekin ile Röportaj

Sedef Sebüktekin | Fotoğraf: Ogün Akgül / oastabis

Öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Facebook’taki hakkınızda bölümünde yazan, “1990 yılında doğdu ve 2011 yılına kadar İstanbul’da büyüdü ve daha sonra şarkı söylemenin büyümekten daha ilginç bir aktivite olduğu kararını aldı.” ile başlayan biyografinizden başlayalım. 2011’de neler oldu? Şarkı söylemekle büyümek arasında sizin için nasıl bir zıtlık var?

Üniversitede peyzaj mimarlığı okudum, ilk sene bol sanatlı ve çizimli geçtiği için çok mutluydum. İkinci sınıfa geldiğimde artık olayın sanatla bir alakası kalmamıştı ve üretimlerimizin yaşadığımız hayatla sınırlandırılışı beni mutsuz etmeye başladı sanırım. Bütçe hesaplamaları, müşterilerin saçma istekleri, tasarımdan çok tasarrufa değer verilmesi vs… Yaptığım stajlar da üstüne tuzu biberi oldu. Bu, kendime bir ses kartı ve mikrofon alıp kafama göre müzik yapmaya başladığım döneme denk geliyor. Galiba kaçış gibiydi bu, bana doğru yaklaşan sıkıcı hayattan bir kaçış. Resmen kurumsal hayata adım atmaya başlarken ayaklarım geri geri gitti, fütursuzca yapmayı sevdiğim şeyi yaptım.

Üniversitedeyken müzik eğitimi de alıyor muydunuz? Sofar Sounds’a kadar geçen süreci nasıl anlatırsınız?

Müzik eğitimim yok, lisede davul çalıyordum, gitar tıngırdatıyordum ama şarkı söylemezdim. Birkaç arkadaşım sesin fena değil diye yorum yapınca biraz üzerine gittim, bir sene kadar ses eğitimi alıp vokal çalıştım. Şarkılar yazıp kaydetmeye başladım. Sofar da bu sıralarda oldu.

Son zamanlarda keşfedip sık dinlediğim müzisyenlerin şarkı sözlerinde kendi içlerinde ortak temalar görüyorum. Sizinkilerde ise sanki ortak temalarda değil de birbirinden ayrı olan ama birleşince bir bütün oluşturan sözler gördüm…

Bir bütünlük gördüysen çok mutlu oldum kendi adıma. Çünkü bence kafam gibi şarkılarım da çok dağınık!

Sedef Sebüktekin 4
Yeni Umutlar Ekenlerden: Müzisyen Sedef Sebüktekin ile Röportaj

Sedef Sebüktekin | Fotoğraf: Ogün Akgül / oastabis

Kendi şarkı sözlerini yazıp söyleyen genç müzisyenler bir süredir çıkıştalar. Röportajlarda bu yeni akımdan bahsedildiğini görüyorum. Sözler ve vokal dışında, altyapılarda da emeğiniz olduğunu biliyorum. Üretim aşamasında “bu ne kadar dinlenir acaba” gibi düşüncelerle şarkılarınıza mesafeli bakmanız gerekiyor mu?

Şarkılarımı son haline gelene kadar kimseye dinletmiyorum, en yakın arkadaşlarıma bile. Dinletirken de ne düşünecekleri hakkında hiçbir fikrim olmuyor. Benim çok severek yaptıklarım bazen hiç ilgi görmüyor ya da pek üzerine düşmediğim şarkıları beğeniyorlar. Hiç belli olmuyor, içinden geldiği gibi yapıp bir şey beklememek lazım bence. Zaten işin en zevkli kısmı şarkıyı yapmak, şarkı bitince onunla bağların kopuyor.

Birkaç albümlük şarkı birikmiş resmen Youtube, Myspace gibi hesaplarınızda. Hakkınızda okuduğum bazı yorumlar da sizin çalışkan bir müzisyen olduğunuz ile ilgili. Bana da sık sık üretiyorsunuz gibi geliyor. Yolda olan yeni albüm ile ilgili nasıl bir beklenti içinde olalım?

Farklı şeyler denemek peşinde olduğum için yine belli bir beklenti içine girilmese iyi olur. Ben bile nasıl bir şeyler yaptığımı tanımlayamıyorum şu an.

youtube play youtube play

“Sen İstersin” isimli parçanızın klibi birkaç gün önce yayınlandı. Bence çok hoş olmuş. Çok heyecanlıydınız bu klip ile ilgili. Konseptin nasıl oluştuğundan bahsedebilir misiniz?

Şarkının ruhunu hissettiren bir klip çektik. Yönetmenim Emir Yargın aynı zamanda iyi arkadaşım olduğu için beni tanıyor. Çok samimi olsun, izleyen de bunu hissetsin istedik. Öyle de oldu bence. Dinleyicilerin yorumlarını da çok merak ediyorum.

Şarkı sözleriniz bazen büyük dertleri, soruları bile günlük hayat tasvirlerinden yola çıkarak gayet naif ama gerçekçi bir şekilde anlatıyor. “Bunun hakkında bir şarkı yapmalıyım”. diye çalışmaya mı başlıyorsunuz yoksa bir anda aklınıza sözler mi geliyor, nasıl bir süreç?

Bir konuyla yüzleşme vakti geldiğinde ortaya şarkı çıkıyor.

Sizi beraber görmeye alıştığımız CanOzan başta olmak üzere beraber müzik yaptığınız ve hikayenizde önemli yeri olan diğer insanlardan bahsedebilir misiniz?

Cano benim üniversiteden beri çok yakın arkadaşım, tanıştığımız andan itibaren birbirimizin hayatından eksik olmadık. Çok yetenekli ve şahsına münhasır biridir, eğlencelidir. Hikayemde önemli rolü olan o kadar çok insan var ki, bazıları o kadar büyük rol oynadıklarının farkında bile değiller. Etrafımda samimi, ilginç bulduğum ve bana iyi gelen insanları tutmaya çalışıyorum.

Sedef Sebüktekin 1
Yeni Umutlar Ekenlerden: Müzisyen Sedef Sebüktekin ile Röportaj

Sedef Sebüktekin | Fotoğraf: Ogün Akgül / oastabis

Ses renginiz bana farklı bir hoşlukta geldi. Sesiniz ile ilgili şu sıralar nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?

Teşekkür ederim, utandım. En çok yaptığım şey Youtube’dan backing track açıp üzerine doğaçlama yapmak. Dinlediğim vokalsiz şarkıların üstüne de hep kafama göre vokal sallıyorum. Hem eğlenceli, hem eğitici…

En çok sevdiğim şarkılarınızdan ikisi “Günler Kısa” ve “Hayalin Kadar” oldu. Bu şarkıların sizin için yeri nedir veya yazdığınız, kaydettiğiniz günü nasıl hatırlıyorsunuz?

Günler Kısa’yı depresif bir ruh halindeyken yapmıştım. Hayalin Kadar’ı yaparken birine kafayı takmıştım biraz, onunla olmanın hayalini kuruyordum, benim gönül işleriyle alakalı bir zaafım var sanırım.

Ben bir kediseverim, dolayısıyla kedinizden bahsetmesem olmazdı. Youtube’da bazı şarkıların fonunda veya Instagram’da sık sık gördüğümüz tatlı kedinizin size nasıl ilham olduğunu anlatır mısınız?

Roka! Hayatımın aşkı desem bana manyak derler herhalde, desinler. 3 kedimiz var evde ama Roka evde ekürim gibi geziyor, yanımdan ayrılmıyor.

Şu kelimelerin aklınıza ne getirdiğini 1-2 kelimeyle anlatabilir misiniz?

Okumak: Yolculuk

Deli: Kime ne?

Plak: Çalıp dans edelim bebeğim 🙂

En yakın zamanda hangi konserde sizi dinleyebiliriz?

19 Ekim’de Kadıköy Karga’da konserim var, CanOzan’ı da aynı gün dinleyebilirsiniz. Çok güzel olacak.

Sedef Sebüktekin 3
Yeni Umutlar Ekenlerden: Müzisyen Sedef Sebüktekin ile Röportaj

Sedef Sebüktekin | Fotoğraf: Ogün Akgül / oastabis

Websitesi | Instagram | Facebook

Yaşamın ve sanatın farklı alanlarından daha birçok röportaj için theMagger Röportaj hesabımıza ve Röportaj etiketimize göz atmayı unutmayın.