Genelde yeni bir mekan keşfedip, mutlu mutlu arkadaşlarımla paylaştığımda, “Aa orası eskidi bile” yanıtını alıp, tüm hevesi kursağında kalan bir insan olmuşumdur. Ancak son bir haftadır, kiminle Mama Shelter’da yaşadığım deneyimi anlatsam, herkesten “Evet, duydum orayı, çok gitmek istiyorum, tavsiye eder misin?” yanıtını aldım. Lafı dolandırmadan, hemen söyleyim, Mama Shelter kesinlikle tavsiye edilesi, son derece keyifli bir mekan!

Geçtiğimiz Cumartesi gecesinin konsepti belliydi: Kız kıza yemek ve bol sohbet. Mekan ise, çok sevdiğim ve yeni mekan keşfetme konusunda tam bir canavar olan çok yakın bir arkadaşım tarafından seçilmişti: Mama Shelter.

Demirören AVM’ye gelmeden sağa döndüğünüzde, birkaç adımınız sonrası sizi karşılayan bir otel ve restaurant burası. Masanın en geç kalanı olarak, acele etmem gerektiğini bilsem de, mekanın girişinde epeyce oyalanıp, incelemelerde bulunduğumu itiraf etmeliyim.

Ne yalan söyleyim, biraz koşturmacalı  bir günün akşamında olmasından kaynaklansa gerek, güzel bir mekanda akşam yemeği/kızlarla sohbet moduna zor gireceğimi düşünerek yürümüştüm İstiklal’de. Mekanın restaurant kısmına girdiğimde ise, beni karşılayan manzarayı görünce, çoktan moda girmiştim bile. Mekan tasarım olarak, gerçekten çok sıcak, dinamik ve insana enerji veren cinsten.

Dekor konusuna ayrı bir parantez açmak istiyorum. Mama Shelter, Fransız bir otel ve restaurant zinciri. Paris, Lyon ve Marsilya’daki şubelerinden sonra, İstanbul’a merhaba demiş zincir. Şubeleşme çalışmalarına büyük özen gösteren ve konseptini her yerde doğru yansıtmaya özen gösteren zincir, tasarımları konusunda Philippe Starck‘a emanet. Bundan yıllar önce izlediğim bir belgeselde, Starck tasarımı olan limon sıkacağını neye benzettikleri sorulduğunda, Superman çizgi filminin başındaki döngüye benzer bir şekilde, uzay mekiğinden, bibloya kadar farklı objelere benzeten insanları gördükten sonra, yaratıcılığı konusunda gözümde çok farklı bir yere oturmuş tasarımcı, harika bir iş çıkartmış. Bazı çalışmalarını bazen aşırı iddialı ve ağır bulsam da, Mama Shelter’da her detay yerli yerinde. Mekanın tavanları özellikle ilgi çeken cinsten. Siyah zemin üzerine beyaz tebeşirlerle, rastgele bir çok yazının yazıldığını tavanlar, adeta bir ilüzyon kaynağı. Aynı şekilde, bar kısmındaki simidimsi objeler de mekanı eğlenceli kılan diğer detaylardan.

Tasarıma açtığım büyük parantezi kapattıktan sonra, asıl konuya gelelim: lezzetlere. Menüyü incelediğimde, direkt ön plana çıkan bir mutfak yok, birkaç mutfağın mütevazı bir şekilde bir araya gelmesi gibi daha çok. Menünün kısa ve öz oluşu beni kalbimden yakalıyor, keza bir mekanın ansiklopedik bir menüsü varsa kalite de düşüktür ön yargısına sahibim.

Casual bir kız kıza yemeği olduğu için çok ağır ve sofistike takılmadığımızı baştan belirtmeliyim. Ortaya aldığımız birkaç çeşit pizza, salata ve şarap eşliğinde keyifli bir akşam yemeği yedik. Denediğim her pizzasını çok başarılı oldum, kesinlikle tavsiye edilir. Ana yemeklerinin çok aman aman olmadığını duymuş biri olarak, pizzadan şaşmayın diyerek haddimi bile aşabilirim hatta belki. Yemeklerden sonra, yine birkaç çeşit tatlı deneyebilmek adına imece usulü bitirme yöntemini benimsedik. Mama Shelter’ın çikolatalı suflesini harika buldum. Aynı şekilde, karamelli beyaz çikolatalı mousse de son derece tavsiye edilesi! Masadaki tüm kızları, tatlıları ile kalbinden fethederek Mama Shelter’ın testi geçtiğini söyleyebiliriz.

Mekan, hala tam olarak keşfedilmemişliğini koruduğundan, çok yorucu bir kalabalığa sahip değil henüz. Müzik  de sohbete engellemeyecek seviyede, o anlamda çok doğru kurgulanmış. Restaurant kadrosu çok ilgili, bilgili, güleryüzlü ve sevimli gerçekten. Mekanın bar kısmı da, her zaman gidilebilecek, eğlenceli bir atmosfere sahip. Aynı zamanda, çok da kaliteli kokteylere sahip oldukları kulaktan kulağa yayılmakta.

Mekanın, gece bir yerlere çıkmadan önce, sizi geceye hazırlayıcı çok iyi bir alternatif olduğunu düşünüyorum. Atmosferi, yemekleri, sohbeti destekleyici ortamı ile ideal bir ortam sunuyor. Aynı zamanda, fiyatları da çok çok cep yakıcı cinsten değil.

Aynı zamanda oteli de olan mekanın, otel odalarını birebir görmesem de, internetten gördüğüm kadarıyla özellikle yabancı tanıdıklarınıza önerilebilecek cinsten, çok keyifli bir atmosfere sahip. Restaurantta da, belirli yerlerdeki ekranlarda insanların otel odalarında çektirdikleri eğlenceli fotoğrafları slide show olarak görebiliyorsunuz.

Şehrin en yenilerinden Fransız Mama Shelter’a hoşgeldin demek istiyorum. Yenilenmek, keyifli vakit geçirmek, enerji dolmak istiyorsanız, Mama Shelter’in aklınızda her daim bulunması gereken bir alternatif olduğuna inanıyorum.

GALERİ

7 fotoğraf

Adres: Hüseyin Ağa Mah. İstiklal Cad. No:50-54 Beyoğlu / İstanbul

Tel: 0212 252 0100

www.mamashelter.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. İyi ki paylaştın Gülfem, eline sağlık! Ben de duyup da henüz gidemeyenlerdenim :) En kısa zamanda gitmek şart oldu ;)

  2. Çok teşekkürler, kesinlikle tavsiye ederim, bence güzel bir boşluğu doldurdu İstanbul’daki :) Önceden rezervasyon şart ama, sürprizle karşılaşmayın derim :)

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?