Yunanistan’ın bu kadar yakın olmasına rağmen bunca zaman gitmemiş olmam hep el altındaymış ve kolay gidilebilir hissinden sanırım… Selanik için ilk söylemek istediğim, sokaklarda gezerken yabancı gibi değil de sanki orada yaşıyormuşum hissine kapılmış olmam. Devamı yazının kalanında!

Konum

Selanik ile ilgili ilk söylenecek şey bence tam bir Ege kenti olduğu. Denize dik uzanan caddeleri, iyot kokusu ve sakin yapısı ile huzur verici.

Kısa not: Roma Forumuna çok yakın bir noktada harika deniz manzarasına sahip bir airbnb evinde konakladık. Şehirde sadece havaalanı-şehir arasında otobüs (3 euro) kullandık, kısa taksi seyahatleri dışında, şehri yürüyerek rahatlıkla keşfetmek mümkün.

Selanik’te Görülmesi Gerekenler

Selanik
Selanik

Bu küçük şehirde aslında görülecek yerlerin sayısı da azımsanmayacak sayıda. Selanik’in en önemli kiliselerinden birisi Hagios Demetrios, Ayasofya’dan esinlenerek yapılan Unesco listesindeki Agia Sofia Kilisesi, Roma dönemine ait 1700 yıllık tarihiyle Rotonda Temple görülecek tarihi yapılar arasında.

F0AD5A7E-D780-4382-B345-AB3E225DD013
Selanik

Bunun dışında neredeyse Selanik ile ilişkilendirilen her fotoğrafta karşınıza çıkan Beyaz Kule ve Zogopoulos Şemsiyeleri ise İzmir Kordon’u andıran sahil şeridinde yerlerini almış. Yine sahile konumlanmış Aristotelous Meydanı şehrin merkezi sayılıyor.

5E4ECB92-D6A4-4A8B-BEF6-AD920ECA3FEB
Selanik

Gezilecek yerler listesinde; Atatürk Evi’nden söz etmeden geçmek olmaz. Restorasyonlarla orijinalliğinin oldukça bozulduğunu düşünsem de o havayı solumak bile huzur veriyor…

Selanik’te Yeme-İçme

Esterella

_Kahvaltı için en az bir kez Estrella denenmeli. Harika omletler ve pancake’ler sizi bekliyor.

_Benim gibi gittiği her şehirde en az bir tane burger house denemeyi es geçmeyenler için Selanik’teki adres; Brothers in Law. Her daim kalabalık ve hiç fena sayılmayan lezzetiyle gittiğinize pişman olmayacağınız bir mekan.

_Sahilde Tribeca All-Day Bar isminin hakkını vererek kahvaltıdan başlıyor ve akşam alkol-müzik konseptine dönüyor. Denize karşı konumuyla denemeye değer mekanlardan.

Canteen

_Canteen Bar sahile yakın ve keyifli bir akşam yemeği için tercih edilesi bir restoran. Sakin ve zevkli bir iç tasarıma sahip, sunduğu lezzetler de tatmin edici. Et, makarna ve şarap denedik. Hepsinden de memnun kaldık!

_Uzo’lu ve mezeli bir akşam yemeği için Ladadika bölgesinden yapacağınız seçimler mutlu edecektir. Yerel bir öneriyle aklıma giren Marea Sea Food’u deneme fırsatım olmadı. Birkez daha yolum düşerse listemde olacağı kesin. Siz de not alın.

Sahil şeridine sıralanan mekanlarda günün herhangi bir saatinde içeceğinizi alarak keyif yapmayı ihmal etmeyin!

Selanik hakkında daha çok bilgi istiyorsanız; sizi Emre’nin Deniz, Sanat ve Lezzet: Selanik yazısına alalım…