Bedensel olarak arınırken, ruhsal olarak katkı sağladığım theLifeCo’da tanıştım Ece’yle. Ruhsal olarak sağladığım katkılardan biri de kendisi. Microsoft’un Ortadoğu ve Afrika Pazarlama Müdürlüğü de dahil 20 yıl Pepsi Co., Pizza Hut, Coca-Cola Company, gibi pek çok global şirkette çalıştıktan sonra, yaratıcı gücünü harekete geçirip Bee Goddess markasını doğurdu. Kendini gerçekleştirmiş, ışığı her daim parlayan bir kadın. Bu ışığını da en doğru şekilde, kreasyonları ve Arı Tanrıça felsefesiyle bize yansıtıyor. Fazla söze gerek yok; yeni Rosa Mundi koleksiyonunu, 7 katmanlı gülü ve aşkı buyrun ondan dinleyelim.

Ece Şirin Portre
Ece Şirin

Koleksiyonlarınızda ilhamınızı nereden alıyorsunuz?

Bee Goddess’ın misyonu ışığımızı artıracak bizi heyecanlandıracak enerjileri hayata sokabilmek. Bee Goddess insanlığın en özünden arzuladığı enerjileri simgeleyen formları en zarif, en değerli bir şekilde yorumluyor, maddiyatla maneviyatı biraraya getiriyor. Mevlana’nın şiirleri ile yaptığı şeyi ben mücevherlerimle yapmaya çalışıyorum. Tüm bahsettiklerimin özünde ‘kişinin kendini gerçekleştirme’ dürtüsü yatıyor. Bee Goddess’ın tüm koleksiyonları ilhamını, mitoloji ve sembolizm yolu ile günümüze kadar ulaşmış, kişinin kendi içindeki gücü harekete geçiren evrensel tılsımlardan alıyor. Tılsım anahtarlar bize içsel bilgeliğin gücünü transfer ediyor. Amacım, eskiden sadece inisiyelere verilen bilgeliği tasarımlarımla 21. Yüzyılın insanına tekrar hediye etmek. Semboller kainatın prensiplerini  açıklayan işaretler. Bir sembol, anlatmak istediği şeyi en sade ve en doğal şekilde ifade eder; hem görünen hem de görünmeyen bilgileri bize sezgilerimiz aracılığı ile iletir…

Bee Goddess by Ece Şirin
Bee Goddess

Koleksiyona adını veren Rosa Mundi’nin anlamı nedir?

Rosa Mundi Hayat Gülü, Dünya Gülü anlamına geliyor. Rosa Latince gül, Mundi ise hayat, yaşam,yeryüzü demek. ROSE kelimesinin harfleri ile oynarsak EROS karşımıza çıkıyor. Hayat dürtüsü. Venüs ün simgesi, güneşin çiçeği olarak biliniyor. Yeats’in şiirlerinde ‘ “The Lover Tells of the Rose in His Heart”, Secret Rose, ve DH Lawrence’ın Fantasia of the Unconscious, Birds, Beasts and Flowers (1923) eserlerinde gülün cennetin bahçesinde elma sembolizmindeki bilgiyi taşıması anlatılır. Yedi seneden beri sembolizm konusunda araştırmalar yapıyorum. Bir sembolü araştırırken çok farklı kaynakları sentezliyorum.

Zıt kutuplar, kadın ve erkek arasındaki ilişki ve ebedi aşk kavramını gülle nasıl birleştirdiğinizi açıklar mısınız?

Bu sembolizm aşk ile birleştiriliyor. Kalbimizin aşkın ateşi ile yanması, aynı bir lambadaki gibi kendi içimizdeki zıt kutuplar arasındaki direnci dengede tutmakla ifade ediliyor. Kadın ve erkekte iki zıt kutbu temsil eder. Erkek güneş, kadın ise ay ile özdeştirilir. Güneş gündüz ışığı ile aktif bir enerjiyi, hareketi temsil ederken, ay güneşin ışığını yansıtarak geceleri ışık verir; beslenme, biraraya gelme, pasif bir şekilde uyuyarak enerji toplamayı anlatır. Güneş dünyanın babası, ay ise annesidir. Güneş ışınları ile beslerken, ay dünyanın sularını etkiler. Eril ve dişi enerjinin birleşmesi ise mükemmel dengeyi ve sonsuzluğu sağlar: Kadın ve erkek birleştiklerinde ortaya meyveleri olan çocuklar çıkar. Birleştiren güç ise aşk ve sevgidir. Kadın ve erkek çocukları ile ebediyete kavuşur. Kadın ve erkek zaman içinde yokolsa da onları çağlar boyu birleştiren güç olan sevgi ebedidir. Bu, zıtların birleşmesinden doğan ışığı anlatır.

Koleksiyonun adı neden Yaşam Gülü?

Gül yaşam yolculuğunu anlatıyor. Gül özündeki tomurcuktan açıyor, yaprakları ile güzellikler veriyor, sonra o yapraklar yok oluyor, ama tohum kalıyor, tekrar toprağa karışıp yeni güller veriyor.

Bee Goddess by Ece Şirin

Son koleksiyonunuz Rosa Mundi’de ki yediveren gülünün hikayesi nedir?

Gülün tarihi insanlık tarihinden de öncedir. İlk gül fosillerine 70 milyon yıl önce; üçüncü Buzul Çağı’nın sonunda, dinazorların yok olduğu zamanlarda rastlanmış. İlk olarak Orta Asya’da ortaya çıkmış. Hatta doğum yeri Anadolu olarak biliniyor. Oradan tüm dünyaya yayılmış. Her dönem çiçeklerin kraliçesi olarak edebiyatta, sanatta ve dinde çok özel bir yeri olmuş. Eski Mısır’da önemli kişiler ölürken yanlarına gül konurmuş, bugün de cenazelerde güller kalplere şifa veriyor. Bu kadar yaşlı ama bu kadar da genç kalabilmiş bu çiçek evrensel olarak mükemmelliğin, ebediyetin, yeniden doğuşun çiçeğidir. Gül bize hayatın amacının ve yolunun aşk olduğunu söyler. Tüm zıtlıkları özdeki sevginin ateşinde eritebileceğimizi ve böylece başımıza gelen en negatif şeyleri bile sevgi ile pozitife çevirebileceğimizi fısıldar. Güzel-çirkin, iyi-kötü diye ayırmadan sevebildiğimizde var olan her şeyle birleşebilir ve bir gül, bir güneş oluruz. Gül güneşin çiçeği, ışığını ondan alır, her sabah ona açar. Aşk mükemmel nezakettir; gözler onu filizlendirir, kalp olgunlaştırır.Gül kalbin ve tüm kainatın sırlarını saklar; en saf, en güzel ve kusursuz yer olan; cenneti ve aşkı ifade eder. Gül der ki; ‘Aşka uyan… Aşkın gücüne, ışığına uyan…’

Ece Şirin 2
Bee Goddess

Gül renklerinin özellikleri neler?

Kırmızı gül; eril enerji olan güneşle, tutku, yaratıcılık, hazlar ile; beyaz gül; ayla sembolize eden dişi enerji ile, masumiyetle örtüşür. Tüm renkleri içinde barındıran siyah gül, egomuzu yenmiş olmayı, sembolik olarak cennetin 7. katını, hakikatin rengini ve aydınlanmış olmayı temsil eder.

Gül ve kalp gözünün açılması arasındaki bağlantı nedir?

Kalp gözünün açılması bir gül olduğumuzu keşfetmek: ilahi kaynağın bir yaratımı olduğumuzu ve ondan beslendiğimizin, onun bir yansıması olduğumuzun bilinci: kendi içimizdeki cevheri keşfetmek.

Öz’deki cevher nedir?

En kolay anlatımı ile kendi içimizdeki ‘tanrı özü’ diyebiliriz. Cevher sembolik bir anlatım. Herşeyin tümden geldiğini varsayarsak, herşey aslında birbirinin yansıması. İçerisi ve dışarısı, yukarısı ve aşağısı, mikrokozmos ve makrokozmos ilişkisi böyle anlatılır. Yani tüm kainat bir hücrenin içinde. Cevher temelde bulunan şey, birşeyin özü, daimi kalan, varolmak için başka birşeye ihtiyacı bulunmayan demek. Çekirdekteki öz tüm kainata hükmeden kutuptur.

Bee Goddess by Ece Şirin
Bee Goddess

Koleksiyonun tasarlanması, uygulamaya geçirilmesi ve tamamlanması kaç ay sürmüş? Satışa nerelerde sunuluyor?

Ben yılda 4 kez, her sezondan önce bir sanatçıya ilham geleceğine inanmıyorum. Bee Goddess’ ı hayata geçirdikten sonra yaklaşık 2,5 sene hiçbir koleksiyon ortaya çıkmadı. Rosa Mundi ise gökyüzünün 7 meleği olan gezegenleri anlatan Atlas Felek koleksiyonumun hemen arkasından çıktı. Hayata geçirmek ise 6 ay kadar sürdü. Les Ottomans Hotel, Beymen Nişantaşı ve İstinyepark Mağazalarında satılmaktadır.

Koleksiyonun bütününde hangi değerli parçalar kullanılmış? Koleksiyonun en özel parçası ve en değerli parçası hangisi?

Altın üzerine pırlanta, yakut, mavi safir, pembe safir ve siyah pırlanta kullanılarak hazırlandı. Koleksiyondaki en özel parça 6 carat pırlanta ile tasarlanmış limited edition versiyonudur. Bu özel parça 18 ayar altın üzerine toplam 6 carat H-VS1 renkli pırlanta kullanılarak hazırlandı. Hazırlanışı ise 1 ay kadar sürdü.

Koleksiyondaki parçaların fiyat aralığını alabilir miyiz?

Koleksiyondaki fiyat aralığı 500 USD ile 4.700 USD arasında. Limited edition kolyenin fiyatı 36.000 USD’dir.