Duvardaki grafitilerden sokağa taşan fikirler, tanımadık simaların başlattığı dostluklar, yan yana dizilen barlardan yayılan müzikleri ile kendine has bir konser salonuna dönüşen sokaklar… Evet, sanıyoruz ki nerede olduğumuzu tahmin etmişsinizdir! Her sokak başında bir sanat kolektifine denk geldiğimiz, sürekli yeni bir keşfin peşinden heyecan ile gittiğimiz Kadıköy’deyiz! Semtine Has, bir kez daha Kadıköy’ü ele geçiriyor ve mahalleyi yeniden keşfe çıkacağımız bir deneyim rotası oluşturuyor! Radarında ise her zamanki gibi sanat, kültür ve müzik yer alıyor! Hadi o zaman hiç hız kesmeden 9 Mart’a kadar devam eden deneyimlerin peşine düşelim!

Antropolog Margaret Mead; bir insanın şehirde yeni bir sesi dinlemek, yeni bir keşfe çıkmak veya sorduğu sorunun cevabını almak için beklemesi gerekmediğini söylüyor. Peki, son dönemlerde sizin aklınızda en çok hangi soru dolanıyor? Eğer İstanbul gibi her sabah sınırsız ihtimale uyandığımız bir şehirde bile yeni bir deneyim yaşamak için bir sebebi veya farklı bir günü bekliyorsanız; aradığınız “işaretin” sonunda geldiğini duyurmak istiyoruz! Çünkü biz 1 Mart’tan beri asla kopamadığımız Kadıköy’ü HOOD Base küratörlüğünde Semtine Has rotası ile keşfediyoruz!

Semtine Has

Kendine Has’ın bünyesinde düzenlenen Semtine Has, Kadıköy rotası için mahallenin en sevdiğimiz mekânları arasında dolanıyor. Thales, Kadıköy Sahne, Kargai Muhit, Kolektif House Moda, HOOD Base gibi Kadıköy ile özdeşleşmiş birçok mekânda gerçekleşen etkinliklerin merkezinde ise çok sevdiğimiz üreticiler yer alıyor! 1 Mart’ta Local Heroes ile Stereogun’daki açılış partisi ile başladığımız deneyim, hiç hız kesmeden mahallenin diğer sokaklarına yayılıyor!

Kerem Ardahan ile Tetikleyici Mekanizmalar atölyesine konuk olup Thales’te düzenlenen “Biraz Yalnız Kalabilir Miyiz?” deneyimi sayesinde Palmiyeler grubundan Mertcan Mertbilek ve saklı kalan duyguları su üstüne çıkartarak bütün şehrin dikkatini çeken Lara di Lara ile tanıştık!

Ayrıca patili bir gün etkinliğinde dostlarımız ile de vakit geçirdik! Geçtiğimiz pazar günü, 3 Mart’ta, Who Let The Dogs Out? programı sayesinde köpeklerimiz ile Ece Haskan’ın rehberliğini üstlendiği pati baskı atölyesine katıldık ve hatta bağımsız müzik sahnesinin enerjik ekibi Hav Hav!’ın pop-up konserinin parçası olma şansı bile bulduk! Uğur Acil’in şişme karakterleri ile mekâna özgü yerleştirmesi Thales’te dokuz gün boyunca aralıksız devam ediyor.

Semtine Has rotası, 6 Mart’ta ilk olarak Erdinç Çatak ile bulunduğumuz toprakların geçmişinden ilham alan bir tadım ile başlıyor! Kült’te gerçekleşen tadımda Erdinç Çatak, Mezopotamya’dan bugüne ilerleyen bir lezzet rotasını takip ediyor. Hemen ardından ise Muhit’te sinema ve eğlence kültürü tutkunlarının en sevdiği ekip Kutsal Motor, 10 Mart gecesi düzenlenecek 96. Akademi Ödülleri’ni masaya yatırıyor. 7 Mart’ta ise Thales’te düzenlenen Biraz Yalnız Kalabilir Miyiz? kabininde Büyük Ev Ablukada grubunun konserlerinde sahne performansı ile hepimizi büyüleyen Gülinler ve kariyerinin ilk günlerinden itibaren bütün dünyanın dikkatini üzerine çeken Gaye Su Akyol yer alıyor. Ayrıca aynı gün Thales’te Rundamental ile düzenlenen bir Kadınlar Günü Koşusu bulunuyor.

Hafta sonuna yaklaşırken Semtine Has’ın deneyimi yepyeni sanatçılar ile hız kesmeden devam ediyor. 8 Mart’ta Thales’te yer alan Biraz Yalnız Kalabilir Miyiz? sahnesine Batuhan Kordel, Kum ve Redd’ten Doğan Duru konuk oluyor. 9 Mart’ta ise Biraz Yalnız Kalabilir Miyiz? sahnesi çok özel bir ismi ağırlıyor! Tabii ki kariyeri boyunca sesi ile farkında dahi olmadığımız duygularımızı uyandırmayı başarabilen Nükhet Duru’dan bahsediyoruz! Son olarak ise aynı gün Semtine Has deneyimi Radio HOOD, Derdo Disco by Mislina, Open Deck Night ile Barmy’de düzenlenen bir kapanış partisinin ardından sonlanıyor!

Tadım, atölye, tur, söyleşilere katılmak ve detayları öğrenmek için Kendine Has’ın sosyal medya hesabını takip etmenizi öneriyoruz