İstanbul’un birbirinden özel pek çok konser mekânı olmasına rağmen tarihi yüzlerce hatta binlerce yıl öncesine dayanan sarnıçlarda gerçekleştirilecek bir konserin haberini ilk aldığım anda her daim büyük heyecan duyarım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür AŞ, Night Shift etkinlikleri kapsamında “Derinden Gelen Sesler” konser serisini 23 Ocak-20 Mart 2024 tarihleri arasında Şerefiye Sarnıcı’nda düzenliyor. Daha önce Yerebatan Sarnıcı’nın büyüleyici atmosferinde gerçekleşen ve müzikseverlerin büyük ilgi gösterdiği konser serisinin Bach’tan Itrî’ye uzanan unutulmaz bir yolculuğa çıkacağımız yeni maratonunun neden kaçırılmaması gerektiğini üç maddede paylaşacağım. Şimdiden keyifli okumalar ve güzel konserler dilerim.

derinden-gelen-sesler
Derinden Gelen Sesler | Fotoğraf Kaynağı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ

Mistik Bir Atmosfer, Sütunlar Arasında Yankılanan Notalar

Derinden Gelen Sesler konser serisine katılmak için ilk neden, hiç kuşku yok ki 1600 yıllık tarihiyle görenleri büyüleyen Şerefiye Sarnıcı’nın etkileyici atmosferi. Yaklaşık 24 metreye 40 metre bir alan üzerine inşa edilen ve tavan yüksekliği 11 metreyi bulan Şerefiye Sarnıcı’nın içinde 45 adet yelken tonoz ve 32 adet sütun bulunurken üzerlerinde impost bloklar taşıyan Korinth üslubundaki başlıkların tümü sarnıca özel olarak Marmara Adası mermerinden yapılmış. Daha önce 50. İstanbul Müzik Festivali kapsamında İstanbul: Şehrin Müziği isimli bir konsere de katılıp büyük keyif aldığım Şerefiye Sarnıcı, klasik Türk müziğinden klasik Batı müziğine ve Barok müziğe kadar birbirinden seçkin eserlerle müzikseverleri buluştururken enfes akustiğiyle Derinden Gelen Sesler’de de müzikseverleri büyülemeye hazırlanıyor.

derinden-gelen-sesler-2
Derinden Gelen Sesler | Fotoğraf Kaynağı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ

Bach ve Itrî’nın Dünyasına Yolculuk

Yaşamlarının kesiştiği 25 yıllık süre zarfında iki ayrı medeniyetin kültür kutupları olarak dünyamızı ortaklaşa şereflendiren Buhurizade Mustafa Itri ve Johann Sebastian Bach, konser serisini anlamlı kılan iki değerli isim. Üstelik konserlerde Bach ve Itrî’nin eserlerinin yanı sıra sanatçıların yaşamlarına dair aktarılacak detaylar, dinleyicilere unutulmaz bir bakış açısı sunacak. Böylelikle müziğin sınırları aşan manevi gücü ve farklı medeniyetlerden gelen insanların birbirlerini anlayabilecekleri yegâne dil olduğu gerçeği bir kez daha vurgulanacak.

derinden-gelen-sesler-3
Derinden Gelen Sesler | Fotoğraf Kaynağı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ

Ve sahne Ensemble Orient – Occident İstanbul’un…

Ensemble Orient – Occident İstanbul orkestrasının yürütücülüğünde; Hakan Dedeler (Tanbur), Eyüpcan Açıkpazu (Ney), Nurullah Ejder (Kanun), Ayşenur Ayyıldız Haksoy (Soprano), Gülşah Erol (Viyolonsel), Hande Önder (Piyano) ve Serhan Bali’nin (Anlatıcı, Bariton) özel seçkisi, Derinden Gelen Sesler konser serisine gelecek müzikseverler için bir başka geçerli sebep olacak. 23-24 Ocak, 20-21-26-27 Şubat ve 12-13-19-20 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek Derinden Gelen Sesler konser serisinin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ

İlginizi çekebilir: Artsy Magger’dan İBB Miras’ın Yeniledikleri