Havaların ısınmasıyla neşelenen yüzlerimiz, güneşi ve şehrin canlılığını selamladı bu hafta. Rengârenk çiçekler, kuş cıvıltıları, açık hava konserleri, sokaklardaki insan sesleri çoktan yaza merhaba dedi! Kışın kasvetini üzerimizden atmaya başladık nihayet. Açılan pencerelerden hem güneş ışığı hem de umut ışığı doluyor evlerimize. Sevgiyle kucaklayalım bu günleri…

Yazın gelmesiyle renklenen dünyamıza yeni bir sergi de girdi: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim bölümü öğrencilerinin füzen, kara kalem, tuş vb. kullanarak çizdikleri desenler, 13 Haziran’da Derinlikler Sanat Merkezi’nde sergilenmeye başlandı. Hem çağın gerçekliklerini, hem akademi anlayışını sorgulayan sanatçılar “milenyumlu akademililer” adını almış.

IMG_1636

Bu sanatçılar, kimi zaman gerçeklikle iç dünyamız arasındaki zıtlıkları, kimi zamansa içinde bulunduğumuz yalnızlıkları resmediyor. Onlara göre çizmek,  bilinmeyenle karşılaştıran, kafamızın içinde bile özgür olamadığımızı her defasında gözler önüne seren bir serüven.

IMG_1638

Resmedilen konular “kadın”ı odak noktası yapıyor. Doğurgan, fedakâr, kutsal olan, bazen tutkunun sembolü olan kadın, bu resimlerde çeşitli biçimlerde yer alıyor. Genç sanatçılarımızın bu resimleri bana, hayat veren kadının, beslediği sevgiyi olabildiğince çok insana ulaştırma çabasını ve ruhunun kırılganlığını bir kez daha hatırlattı. Yalnızlığı ikinci bir beden gibi taşıyan, yalnızlıkla savaş halinde olmaktan ziyade, onu kabullenmiş olan kadın, attığı çığlıları sadece kendisi duyuyor;  içine attığı her sevgi zerreciği gökyüzündeki bulutları birer birer kaldırıp, güneşi ortaya çıkarıyor.

Untitled-1

Teşvikiye’de yer alan Derinlikler Sanat Merkezi’ndeki bu kıymetli sergiyi 28 Haziran’a kadar ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Gitmezseniz pişman olursunuz, benden söylemesi!

Derinlikler Sanat Merkezi Adres: Teşvikiye Cad. Nar Apt. No:59 K:2 D.2 Teşvikiye / İstanbul

Kapak resmi : Filiz Kallenci
1. resim : Belit Sak
2. resim : Çiğdem Boztaş
3. resim : Berna Ay

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?