Çevrim içi konserler, yaklaşık bir yıldır hayatımızda çok daha önemli bir yere sahip olmaya başladı ve hatta canlı müzikle buluşmamızın tek yolu haline geldi. Fakat bu konserlerin bazıları süresiyle müzik zevkimizi yarıda kesebiliyor, bazıları sevdiğimiz sanatçılarla etkileşim ve iletişimin alternatifi olmakta zorlanıyor, bazıları ise kaçtığı anda bir daha erişilemiyor. Kalabalık bir mekanda yüzlerce insanla aynı anda hareket etmenin ve müziğe eşlik etmenin yerini tutamayacak olsa da, en azından tüm bunlara birer çare bulmuş bir video serisinden söz etmek istiyoruz size: Garanti BBVA YouTube hesabından izleyebileceğiniz Sesini Aç serisi!

youtube play youtube play
Garanti BBVA ile Sesini Aç: Kalben

Sesini Aç serisinin ilk videosu, geçtiğimiz Kasım ayında yayınlandı ve her ay yeni bir videoyla müziği bizimle buluşturmaya devam ediyor. Bu müzikli sohbet serisi sayesinde sevdiğimiz şarkıları yepyeni yorumların da yer aldığı performans kayıtlarıyla dinleyebiliyor, İpek Atcan‘ın sorularıyla sevdiğimiz sanatçıları yakından tanıyıp onlarla fiziksel sahnede kurduğumuz samimiyeti yakalayabiliyoruz. Üstelik videolarda bulunan performansların her biri, Salon İKSV, Babylon ve Zorlu PSM gibi o çok özlediğimiz mekanlarda, konser salonlarında kaydedilerek karşımıza çıkıyor. Uzun yıllardır bu mekanlardaki sayısız etkinliğin yanı sıra İstanbul Caz Festivali’nin de destekçisi olan Garanti BBVA’nın YouTube hesabından erişilebilen videolara şimdiye kadar Kalben, Gaye Su Akyol, Adamlar ve Evdeki Saat ve Ceylan Ertem konuk oldu.

youtube play youtube play
Garanti BBVA ile Sesini Aç: Gaye Su Akyol

Her ay yeni bir konukla karşımıza çıkan Sesini Aç serisi şimdiye kadarki tüm bölümlerinde hoş sürprizlere de sahne oldu: Serinin Kasım 2020’deki konuğu, farklı tarzı ve sesiyle hayranı olduğumuz Kalben, İngilizce sözlü yazdığı Stella adlı parçasını ilk kez bu programda, Salon İKSV‘de kaydedilen performansında seslendirdi. Aralık 2020’de Gaye Su Akyol, Sesini Aç için Zorlu PSM sahnesinde özel oluşturduğu Sayfiye Havası konseptiyle karşımıza çıktı.

youtube play youtube play
Garanti BBVA ile Sesini Aç: Adamlar

Yeni yılın ilk Sesini Aç programında, yaşadıkları ve yaşattıkları türlerarası dalgalanmayla tanıdığımız Adamlar, Babylon sahnesinde şarkılarını bugüne kadar hiç görülmemiş bir şekilde yeniden yorumladılar.

youtube play youtube play
Garanti BBVA ile Sesini Aç: Evdeki Saat

Geçtiğimiz ay ise bağımsız müzik sahnelerinin en sevdiğimiz isimlerinden Evdeki Saat, hem Salon İKSV‘de kaydedilen performansında ilk kez bir düete imza atarak Uzunlar ve Mükemmel şarkılarını Melike Şahin ile seslendirdi hem de sohbet bölümündeki sürpriziyle ilk defa rap söyledi.

youtube play youtube play

Beşincisi Babylon‘da gerçekleşen serinin Mart konuğu Ceylan Ertem oldu. Etkileyici performansıyla en sevilen şarkılarını seslendiren Ertem ve ekibine Ne Güzel Gün şarkısında saksafonuyla Korhan Futacı eşlik etti. Futacı’yla birlikte ilk defa aynı sahnede performans sergilediklerini söyleyen Ceylan Ertem, pandemi süresince uzak kaldığı sahneleri çok özlediğini belirtti. Geçtiğimiz Ekim ayında yayınladığı iki parçadan oluşan teklisi Dünya Heveslisi ile içerisinde bulunulan zor zamanlar karşısında umutların hâlâ var olduğuna inanan sanatçı, müziğin şifalı etkisinden beslendiğini ifade etti. Ertem ayrıca vegan olma süreci, müzisyen arkadaşları ve hayvanlardan oluşan analog fotoğraf projesinden de bahsetti!

Sesini Aç serisinin sağladığı müzikli sohbet ortamı, hem pandemi döneminde her zamankinden çok desteğe ihtiyacı olan müzik sektörüne destek olmuş hem de özlediğimiz konser atmosferini evimize taşıyarak ve yarattığı sohbet ortamıyla şarkılarını hayranlıkla dinlediğimiz sanatçıları yakından tanımamızı sağlayarak bize bir saatlik keyifli bir etkinlik sunmuş oluyor.

2021’de toplam 10 müzisyeni sanatseverlerle buluşturacak Sesini Aç kapsamında, bu yıl 10 yılını kutlayacak 30 Nisan Uluslararası Caz Günü’nde müzikseverler için özel bir bölüm yayınlayacak. Serinin önümüzdeki bölümlerini heyecanla, konuklarını merakla bekliyoruz!