Başrollerini Zoey Deutch ve Glen Powell’ın paylaştığı Set It Up, iki asistanın hikayesini anlatıyor. Aynı plazada farklı isimlerin “bakıcılığını” yapan ve günün birinde onlar gibi başarılı olmak için canını dişine takıp çalışan ikilinin eğlenceli ve romantik macerasını konu alan Netflix filminin yönetmenliğini dizi sektörünün tanınan isimlerinden Claire Scanlon, senaryosunu ise adını daha sık duymaya başlayacağımız Katie Silberman üstleniyor.

Why Him? ve Before I Fall filmlerinde küçük, sessiz, sevimli kız rolünde gördüğümüz Zoey Deutch burada biraz daha olgun role bürünüyor. Patronu Kirsten (Lucy Liu) gibi başarılı bir spor muhabiri olma hayaliyle yanıp tutuşan Harper (Zoey Deutch) yine de çocuksu bir saflığa, sevimliliğe sahip. Diğer taraftan başarılı bir yatırımcı olan Rick’in (Taye Diggs) asistanı Charlie (Glen Powell) ise yumuşak kalbine karşın ilk bakışta biraz kendini beğenmiş, ayrıca sektörün getirmiş olduğu çakallığa sahip.  Gece geç saate kadar mesaiye kalan bu ikili, patronlarına yemek yetiştirmeye çalışırken tanışıyorlar. Ve birçok romantik komedide olduğu gibi ilk görüşte birbirlerine aşık olmak şöyle dursun, birbirlerinden pek haz etmemelerine karşın ortak bir amaç uğruna aynı yola baş koyuyorlar; özgürlük. Bekar patronlarını, onların ruhu bile duymadan birbirlerine ayarlayan Charlie ve Harper günün sonunda ise, her romantik komedide olduğu üzere, öyle ya da böyle aşkı birbirlerinde buluyorlar.

Set It Up: Netflix'ten Bir Romantik Komedi Önerisi
Set It Up: Netflix’ten Bir Romantik Komedi Önerisi

Kökleri dizi sektörünün en derinlerine uzanan Netflix’ten iyi bir sinema filmi beklemeli mi bilemem, ama ben beklemiyorum. Hele başında dizi sektöründen gelenlerin yer aldığı projelere temkinli yaklaşmalı, çünkü insan istese de istemese de bir şekilde dizilerde alıştığı o formüllere başvuruyor. Fakat romantik komedileri ayrı bir kenara koymak gerekli, zira romantik komedilerin olayı zaten formüller. Birkaç istisna dışında hemen hemen aynı hikayenin ısıtılıp ısıtılıp önümüze atıldığını kim inkar edebilir ki? Etmesine de gerek yok zaten, romantik komediler (en azından uluslararası arenada yer alanlar) temelde ya birbirlerini fark edemediği ya da hayat karşılarına engeller çıkardığı için birbirine kavuşamayan çiftlerin günün sonunda birbirlerine kavuşma hikayelerini anlatıyor.  Mutlu sonla bitmeyen ya da farklı dünyaların insanı iki kişinin çekişmesi olmayan bir romantik komediden söz edebilir miyiz? Ya çiftler uyuşmaz ya çiftlerin aileleri ya da kültürleri… Buraya binlerce örnek yazmak mümkün çünkü dediğim gibi, romantik komediler formül(ler)den ibaret. Formüller de Netflix gibi dizi ağırlıklı platformların uzmanlık alanı.

Lafı daha da uzatmayıp filme dönecek olursak Netflix’in sinema filmlerine ne kadar güvenmiyorsam, romantik komedilerine de o kadar güveniyorum. Zaten romantik komedi izleyicisi sabittir, fazla beklentiye girmez. Bilenler bilir, ben de sıkı bir romcom/romance sevdalısıyımdır (fanatik bile diyebiliriz), dolayısıyla az çok biliyorum romantik komedi izleyicisi ne sever. Set It Up da sağlam, formülün çok iyi uygulandığı bir romantik komedi. Bir tarafta patronlar Rick ve Kirsten’in eğlenceli hikayesini takip ediyoruz. Bizler tüm planı Charlie ve Harper’ın yaptığını biliyoruz tabi, dolayısıyla olayları neler olup biteceğini düşünmeden, keyifle izleyebiliyoruz, tasasız, kaygısız. Diğer taraftan hem Charlie ile Harper birbirlerini daha yakından tanıyor hem de biz onları daha yakından tanımaya başlıyoruz. Kafamızda yavaş yavaş kuruyoruz, bunlar tamda birbirlerine göre bir çiftmiş diye. Zaten başarılı romantik komedinin sırlarından biri de izleyiciye çifti kabul ettirebilmektir, Set It Up da bunu çok güzel başarıyor valla. İşlerin çıkmaza girmesi, planların bozulması, yanlış tercihler ve hayatların mahvolması zaten romcomların olmazsa olmazı. Sonu ise olacakları filmin eeeeen başından bilen bizleri duygulandıracak kadar küçük ancak etkileyici bir darbe.

Set It Up: Netflix'ten Bir Romantik Komedi Önerisi
Set It Up: Netflix’ten Bir Romantik Komedi Önerisi

Why Him?’den beri radarımda olan Zoey Deutch’un er ya da geç sonunda klasik romantik komedilerde boy göstereceğini biliyordum. Doğallığı ve sempatikliği ile hem romance hem de romcomların aranan isimlerinden olmayı sürdüreceğinden hiçbir şüphem de yok. Before I Fall’daki Samantha rolünden çıkıp kısa sürede Set It Up’ın Harper’ına dönüşebiliyor olması ise bana kalırsa Deutch’u bir role oturtamayacağımızın göstergesi, yani farklı projelerde farklı rollerde görsek izleyiciyi olarak yadırgamayız. Kısacası Zoey Deutch adını bir kenara not edin, iyidir romcom özlemi çekiyorsanız da Set It Up’ı listenizin en tepesine yazıverin. Benden söylemesi.

IMDb Puanı: 6.5/10

İlginizi çekebilir: Duygu Sevimli’den “Private Life: Netflix’ten İzlemeniz Gereken Bir Film”