Severance, iş ve özel hayat anılarını ayırarak iş-yaşam dengesini beyne yerleştirilen bir çiple yeni bir düzeye taşımayı amaçlayan gizemli işyeri Lumon ve burada çalışanların yaşadıklarını izlediğimiz gizemli bir dizi. Başlangıçta biraz yavaş ilerlese de son iki bölümde neler olacağını heyecanla beklediğim dizi, Apple TV plus’tan 2.sezon için onayını aldı bile.

Severance
Severance | Fotoğraf: Episodedergi

Dizinin konusundan genel olarak bahsetmek gerekirse, karakterlerimiz işyerine geldiklerinde dışarıdaki hayatlarına ait hiçbir şey hatırlamıyorlar, yani bir nevi iş işte ve özel hayat özel hayatta kalmış oluyor ki bence aslında fikir olarak hiç de fena değil. Başlangıçta bu durum güzel gibi gelse de yeni bir çalışanın ekibe katılmasıyla (Helly R) ve bazı şeyleri sorgulamaya başlamasıyla birlikte, bir süre sonra diğer çalışanlar da kendilerinde eksik bir şeyler olduğundan ve şirketin kendilerinden bazı bilgileri gizlediğinden şüphelenmeye başlıyorlar. Helly R sayesinde diğerleri de yaptıkları işten ve yaşadıkları bu ikili hayatı sorgulayarak, daha fazla şey öğrenebilmek için Lumon içinde kendi çaplarında araştırmalar yapmaya ve bilgi öğrenmeye çalışıyorlar. Aynı zamanda dizinin ana konusunu oluşturan “Kimsin sen?” sorusuna da her bir karakter ayrı ayrı yanıt bulmaya çalışıyorlar.

Severance
Severance | Fotoğraf: Vox

Editör Notu: Yazının bu bölümünden itibaren spoiler niteliğinde bilgiler olduğundan diziyi izledikten sonra yazıyı tekrar ziyaret edebilirsiniz.

Karakterlerimiz dış dünyadaki kendilerine ulaşmalarının mümkün olmadığını düşündükleri sırada, önceki bir çalışanın oluşturduğu harita ve şirket el kitabında gizlenmiş bilgilerle bir yolunu bularak birkaç dakikalığına da olsa kendilerini orada görerek, şirketle ilgili bilgi edinmeye çalışıyorlar. Bu süreçte de her birinin birbirleriyle olan bağlantısını görüyoruz ve dizi 2.sezonu heyecanla beklememize neden olacak şahane bir sezon finaliyle bitiyor.

Dizinin kadrosunda Adam Scott, John Turturro, Patricia Arquette ve Christopher Walken gibi ünlü oyuncular yer alırken, yönetmen koltuğundaysa ünlü komedyen Ben Stiller yer alıyor. Bu kadro ve ilginç senaryo bir araya gelince de hayatla ilgili güzel mesajları olan (özellikle dizide okudukları kitap “The you you are” ve bize verdiği mesajlar) ve biraz ütopik bir dizi olan Severance ortaya çıkıyor, tabii sürekli olarak da böyle bir ihtimal olsaydı, böyle bir çip taktırır mıydım diye de kendinizi düşünürken buluyorsunuz. Eğer siz de bu tür diziler izlemeyi sevenlerdenseniz Severance’a mutlaka bir şans vermenizi öneririm. 

Kapak Fotoğrafı: Dizi Mania

İlginizi çekebilir: Selin Bayram’dan Ted Lasso