Sen de hep içindeki gezginin peşinden gidenlerden misin? Hani yeni yerler ve kültürler keşfetmeye olan merakını dizginleyemeyenlerden; daima ilk varanlardan, ilk deneyimleyenlerden. Öyleyse bakalım, konu seyahat olunca sözün dönüp dolaşıp onlara geldiği öncü isimlerin hikayelerini dinlediğinde nasıl hissedeceksin… Öncü olmayı ruhunda taşıyan Longines Spirit ile keşfetmeye hazırsan, başlayalım.

Seyahat Tutkusu
Seyahat Tutkusu | Fotoğraf: Alberto Restifo

Seyahat etmek, senin için de yaşamak mı demek? Bir yere varmak için değil illa ki, keşfetmek için. Akıl almaz maceralara atılmak, daha önce gidilmemiş yerlere ayak basmak, daha önce kimsenin denemeye cesaret edemediklerini denemek için. Her çıktığın yolculukta kendine geri geldiğini hissediyor musun sen de? Her seferinde daha da uzağa giderek, kendine bir o kadar yaklaştığını. Hareket, değişim ve maceraya olan tutkunu sence yeterince farkında mısın? Tükenmek bilmeyen merakını, cesaretini, evrenle arandaki uyumu, çevrene yaydığın o ilhamı… Karşına ne engel çıkarsa çıksın keşif yolculuğunda yürüyeceğine olan inancını, kararlılığını.

O sesi dinle: O ses, içindeki gezginin sesi. Sana “yaşa, seyahat et, riskler al, maceraya atıl” diyor, ruhundaki öncüyü tanıyor ve onu herkese cesurca göstereceğin günü bekliyor. O sesi bir kez dinlemeyi seçersen eğer, hayal gücünün bile ötesinde yolculuklara atılacaksın ve şüphesiz, bu yolculuklarda sana öncülerin ruhunu taşıyan yeni modelleriyle, Longines Spirit koleksiyonu eşlik edecek. Her türlü hava koşullarına karşı seni koruyacak, gezgin ruhunu besleyecek.

#LonginesSpirit #ThePioneerSpiritLivesOn

Şimdi gel, kulak ver içlerindeki bitmeyen keşif tutkusuyla, etraflarında birer öncü olarak anılan bu isimlerin hikayelerine. Keşfet, her zaman ‘ilk keşfeden’ olmayı seven içindeki o sesin, başka kimlerin kulağına fısıldadığını…

Paul—Emile Victor
Paul—Emile Victor | Fotoğraf: RFI

Paul—Emile Victor. Fransız bir etnolog, gezgin ve kaşifti. Toplumsal normları reddeti, coğrafi sınırların kendi sınırlarını belirlemesine izin vermedi ve ailesinin yanından hayatını eskimolarla geçirmek için ayrıldı. Hayatının 50 yılını Arktik ve Antartika’da geçirdi. Hayata dair merakı, coşkusu ve seyahat tutkusu onu 30 yıl sürecek Fransız Antartika Seferleri’ne önderlik etmeye itti. Seferler boyunca, 150 keşif gerçekleştirerek kutupların gizeminin peşinden gitti. Longines kronometreler 49 gün boyunca -40 dereceye kadar enlem ve boylamı doğru hesaplamasını sağladı, bu sayede hayatta kaldı. Yolculuğu boyunca, Grönland kıyılarına ‘bırakılıp’ bir yıl kadar orada kaldıktan ve çeşitli keşifler yaptıktan sonra geri alındığı da oldu. İşte bu yüzden Paul – Emile Victor, büyük bir adanmışlıkla içindeki kaşifin izini sürenlerden biri.

Charlie Hamilton James
Charlie Hamilton James | Fotoğraf: The Seattle Times

Charlie Hamilton James. Yaban hayatı ve antropoloji konularında uzmanlamış İngiliz bir doğa fotoğrafçısı, aynı zamanda kameraman ve sunucu. BBC’de yayınlanan 9 Life serisini yazıp sunan isim olarak tanıdığımız Sir David Attenborough’un ilhamıyla, dünyayı keşfe çıktı. National Geographic fotoğrafçılarından biri oldu, hayatının 20 yıldan fazlasını Peru sınırları içerisinde kalan Amazon’da, Manu National Park’ta geçirdi. Av peşindeki oselotların peşinden de gitti, Manu yerlilerinin ve komünitelerinin yaşayış şekillerini de gözlemledi. Özellikle, havada asılı kalabilen kuş türü, Yalıçapkını’na özel bir hayranlığı vardı; bu hayranlık, Kingfishers adlı kitabına ilham oldu. 91 ve 92 yıllarında, Yılın Genç Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Ödülü’ne layık görüldü. Hala tutkusunun peşinden koşuyor.

Louis-Amédée de Savoie
Louis-Amédée de Savoie | Fotoğraf: Britannica

Louis-Amédée de Savoie. İtalyan bir dağcı ve kaşifti. İçindeki kaşif ona 1899 yılında, Kuzey Kutbu’na seyahat etmesini söyledi; Louis-Amédée de Savoie onu dinledi. Keşif yolculuğuna ekibiyle birlikte çıktığında önünde Arktik Okyanusu’nun sert koşulları, kuvvetli rüzgarlar ve yiyeceğinin tükenip aç kalma ihtimali gibi güçlükler belirdi. Böyle bir durumda buzun izinden gitmeye devam edemeyip geri dönmüş olsa da, cesareti ve tutkusuyla kuşkusuz çevresindeki herkese ilham oldu. Gerçek başarının ve kazancın, her zaman gideceğini düşündüğün yere gidebilmek değil; geri dönmen gerekse bile içindeki sese kulak vermeye devam etmek olduğunu herkese gösterdi.

Joseph-Elzéar Bernier
Joseph-Elzéar Bernier | Fotoğraf: CMATV

Joseph-Elzéar Bernier. Québec’li kaşif, Kanada’nın en iyi denizcilerinden biriydi. 14 yaşında babasının gemisinde kabinde görev aldıktan üç yıl sonra, geminin kaptanlığını yapabilir konumdaydı. Arktik bölgelere doğru gerçekleştirdiği seferlerle tanındı. Bunlardan en bilineni, 20. yüzyılın başlarında Kanada Arktik bölgesine düzenlediği, ekibin tamamına önderlik ettiği bir seferdi. Arktik Kanada Adaları’nı keşfedeceklerdi: Rota Grönland’a komşu olan Baffin Adası ve Hudson Körfezi’nin kuzeyinde kalan Melville Yarımadası’na çevriliydi. Keşif tam 429 gün sürdü ve başarıyla sonlandı. Tüm bu günler boyunca yaşamış olmaları muhtemel türlü zorlukları hayal etmeyi dene. Çetin hava koşulları, dondurucu soğuklar, beslenme veya barınma gibi temel ihtiyaçlarla ilgili güçlükler… Joseph-Elzéar Bernier, tümünün ötesine geçerek hayal ettiği gibi, kuzey bölgelerin haritalarını çıkarmak konusunda öncü oldu.

youtube play youtube play

Hikayelerini dinlediğin tüm bu isimlerin içsel motivasyonuna sen de sahipsin. İçindeki gücün ve dayanıklılığın farkında ol. Gel, bu farkındalığı sana; güvenilirliği, hassaslığı, dayanıklılığı ve orijinal teknolojisi sayesinde tarihte öncü olan birçok başarı hikayesine eşlik eden Longines Spirit* yaşatsın.

* Geçmişin yenilikle harmanlandığı Longines Spirit koleksiyonundaki modeller, pilotların kullandığı saatlerin geleneksel özellikleri, çağdaş çizgiler ve kodlarla bir araya geliyor. Büyük kurma kolu, flanş, kristali çevreleyen belirgin basamak, kadranın fontu, pırlanta şeklinde indeksler ve büyük parlak “baton” ibreler havacılıkta çığır açan günlerden bugüne kalan parçalar. Yeniden işlenen ve güncellenen bu parçalar, saatlerin çağdaş tasarımına uyum sağlıyor.

Şimdi, Longines Spirit Koleksiyonu’nu keşfet.

Kapak fotoğrafı: RFI