Gülümse, iyi düşün, sağlıklı beslen! Hayatınızı güzelleştiren ve iyileştiren bu mottoyu seyahatlerinizde de yanınızda taşıyabilirsiniz. Nasıl mı?…

Hayattan Zevk Almak İçin Yeni Motton Bu Olsun: Gülümse, İyi Düşün, Sağlıklı Beslen! demiştik daha önce. Bizim gibi sizin de benimsemeniz için önerilerde bulunduğumuz bu mottoyu seyahate çıkarken geride bırakmanıza gerek yok. Dünyanın neresine giderseniz gidin, gülümsemenizi, iyi düşüncelerinizi ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı yanınızda taşımayı unutmayın!

 
Travel

Ufak detaylarla Gülümse!

Artık herkes farkında; seyahat etmenin verdiği mutluluk turist gibi değil lokal gibi gezmekte, ana caddelerde değil ara sokaklarda yürümekte saklı. Eiffel Kulesi’nin kuyruğu yerine Marais’nin butiklerinde saatler geçirmekte ya da Times Meydanı’nın ışıklarını değil Williamsburg’un graffiti ve duvar resimlerini fotoğraflamakta örneğin… Her şeyin turistler için ambalajlandığı ve parlatıldığı, kalabalıklar altında ruhunu yitirmeye başlamış popüler noktalar ve mekanlar yerine yeni bir şey keşfetmenin, ufak detayları fark etmenin mutluluğu seyahatiniz boyunca koca bir gülümsemeyle dolaşmanızı sağlayacak. Peki bunun için ne yapabilirsiniz?

İlk işiniz Spotted by Locals, Cool Cousin ve Like a Local gibi bir uygulanmayı telefonunuza indirmek olmalı. Birçok popüler destinasyon için içeriğe sahip bu uygulamalar, o şehirde yaşayan insanların verdiği tavsiyeleri bir araya getiriyor ve inceleyip beğendiğiniz önerilerden kendi listelerinizi oluşturmanızı, harita üzerinde işaretlemenizi ve üstelik bu liste ve haritalara çevrimdışıyken de ulaşabilmenizi sağlıyor. Bunlar dışında özel bir ilgi alanınıza yönelik, o şehre özel bir uygulamanın var olup olmadığını da kontrol etmeyi unutmayın. Örneğin sokak sanatı, sanat galerileri, alışveriş, doğa yürüyüşleri gibi birçok konuya özel ipuçları veren ve rotalar çıkaran uygulamaların izini sürebilirsiniz.

Günümüzün en popüler sosyal medya platformu olarak Instagram’ın her konuda iyi bir kaynak olduğunu da unutmamak gerek. Seyahate çıkmadan Instagram’ın Keşif bölümünü ve konum etiketlerini kurcalamak gideceğiniz yere daha önce gitmiş kullanıcıların, buraları daha önce ziyaret etmiş seyahat bloglarının ama en önemlisi hayatını o şehirde geçiren insanların günlük yaşantılarında uğradığı mekanların, geçtiği sokakların fotoğraflarına ulaşabilir, bu fotoğraflarda saklı ipuçlarını yakalayabilirsiniz. Kısacası sosyal medyayı sadece seyahatinizi belgelemek için değil, planlamak için de kullanabilirsiniz. Böylece çok az kişinin bildiği o kokteyl barı, şehirdeki en iyi yemekleri yapan o restoranı, en güzel vintage kıyafetleri bulabileceğiniz o ikinci el mağazasını, tam olarak ilgi alanınıza yönelik o küçük müzeyi, normalde geçmeyeceğiniz o sokaktaki muhteşem duvar resmini listenize ekleyebilir, tüm seyahatinizin yüzünüzde kocaman bir gülümsemeyle geçmesini daha yola çıkmadan garantileyebilirsiniz.

 
travel2

Uzaklaş ve İyi Düşün!

Seyahate çıkmak, dinlenmek ve zihnimizi boşaltmak demek aynı zamanda. Bol bol yürümeyi, ziyaret edeceğiniz şehrin sokaklarında dolaşmayı ya da birkaç farklı şehri kapsayan bir rotayı takip etmeyi düşünüyorsanız bu fiziksel bir dinlenme anlamına gelmeyebilir. Fakat kötü düşüncelerden, iş hayatının ve yoğun temponun yarattığı stresten uzaklaşmak anlamına geldiği için psikolojik ve ruhsal bir dinlenme her zaman cepte! Seyahate çıktığınız zaman hiçbir şeyin sizi rahatsız etmesine, sizi olumsuz etkilemesine, size geçici de olsa geride bıraktığınız iş hayatını ve koşuşturmacayı hatırlatmasına izin vermeyin. Her gün belirleyeceğiniz bir süre dışında internet bağlantınız olmadan gezmek, sadece anı yaşamanın keyfini hatırlatacak size. Fotoğraf ve videolarınızı gün sonunda paylaşmak, e-postalarınızı akşam otelinize ya da dairenize döndüğünüzde kontrol etmek size hiçbir şey kaybettirmeyecek. Bu yüzden bir ekrana bakarak harcayacağınız o zamanı, sokaklarda kaybolmak, şehrin detaylarındaki mutlulukları yakalamak için ayırmak en akıllıcası.

Ziyaret ettiğiniz şehirde yeni dostlar edinmek, orayı sizin gibi gezginlerle birlikte keşfetmek ya da orada yaşayanlarla bir araya gelmek de iyi düşüncelerle dolmanın bir başka yolu. Size kendi şehrini anlatmaktan zevk alacak bir lokalle tanışmak ve onunla gezmek için Showaround, ToursByLocals ya da WithLocals gibi uygulamaları kullanabilir, yola çıkmadan önce birlikte vakit geçirmek isteyeceğiniz “rehberinizi” seçebilirsiniz. Tabii kalacağınız yeri seçerken CouchSurfing ya da Airbnb aracılığıyla birinin size evini açmasını tercih eder ya da EatWith gibi uygulamalar aracılığıyla lokallerin size evini açıp sizinle birlikte yemek yapacağı o özel deneyimi yaşamayı da isteyebilirsiniz. Böylece dışarıda değil, ev ortamında da sıcak dostlukların başlangıcını sağlayabilirsiniz.

Birkaç günlüğüne ya da haftalığına geride bıraktıklarınızı gerçekten geride bırakmak ve yeni arkadaşlar edinmek, uzaklaşmak ve iyi düşünmek demek.

IMG_3745

Daima Sağlıklı Beslen!

Evde ya da seyahatte, her şeyin başı sağlık! Seyahatte olmak yeme-içme alışkanlıklarınızı, sağlıklı yaşam rutinlerinizi bir kenara bırakmak demek olmamalı. Bunun için de yapmanız gerekenler gayet basit aslında. Restoran ve kafe seçimlerinizde, tıpkı seyahatte değilken yaptığınız gibi turistleri hedefleyen göz önündeki mekanları ya da zincir restoranları değil, taze malzemelerle, sağlıklı yiyecekler hazırlayan, ara sokaklarda keşfedilmeyi bekleyen lokal mekanları tercih edin. Bunun için “Gülümse!” kısmında önerdiğimiz uygulamaları kullanabileceğiniz gibi, CleanPlates, HealthyOut ve Food Tripping gibi sağlıklı beslenme odaklı mekan önerileri sunan uygulamalardan da faydalanabilirsiniz.

Seyahatinizde zaman harcamak istemediğiniz için hızlı bir yemeği tercih etmek isterseniz de haklısınız. Ama bunun çözümü asla fast-food restoranlarını tercih etmek olmamalı. Nerdeyse her şehrin merkezi bir noktasında bulunan yiyecek pazarlarına uğrayarak, sokaklardaki yiyecek tezgahlarını inceleyerek hem yüzlerce çeşit lokal malzeme, sebze-meyve, şarküteri ürünü ve mezeyle tanışabilir, hem de beğendiklerinizden ufak miktarlarda satın alarak bunları günün geri kalanında verdiğiniz molalarda tüketebilirsiniz. Böyle molalar için en güzel lokasyon ise şehir parkları… Bir ağacın gölgesine oturup, pazardan ve sokak tezgahlarından aldığınız bu ürünleri iştahla tüketmek için sırt çantanızda birkaç paket Wasa da unutmayın! Kısacası, seyahate gitmeden önce, çantanıza ihtiyacınız olacak kadar Wasa sandviç ve bar koymayı ihmal etmeyin. Wasa, tam acıktığınız sırada hep yanınızda olacak!

Bol bol yürüyüş yapıp sürekli hareket halinde olacağınız seyahatlerinizi sağlıklı beslenmeyle desteklemek şart. 🙂

Wasa SatinAlma Original
WASA TURKIYE INSTAGRAM (1)
WASA TURKIYE FACEBOOK (1)