Michael Fassbender ve Marion Cotillard’ı buluşturan ve görselliği ile öne çıkan Macbeth bugün vizyonda! Bunu fırsat bilerek, son yılların öne çıkan Shakespeare sinema uyarlamalarını bir araya getirdik.

Macbeth

The Turning adlı filmiyle tanıdığımız Avustralyalı yönetmen Justin Kurzel, Shakespeare’in en bilinen eserlerinden birinin heyecan verici bir uyarlaması ile karşımıza çıkıyor bu hafta. İskoç kralı Macbeth’in güç ve tutku peşindeki hikayesini anlatan oyunun uyarlamasının başrollerini iki ünlü oyuncu, Michael Fassbender ve Marion Cotillard paylaşıyor.

Macbeth’in detaylı bir incelemesi için Mert Tanöz’ün “Haftanın Film Önerisi: Macbeth” başlıklı yazısını okuyabilirsiniz.

2

Vizyondaki Macbeth’i fırsat bilerek, sinema dünyası için engin bir kaynak niteliğindeki Shakespeare eserlerinden uyarlanan son yıllardaki 10 filmi bir araya getirdik.

Bu hafta Macbeth dışında vizyonda izleyebileceğiniz filmler şunlar: Dane DeHaan ve Robert Pattinson’ı buluşturan Life, Julianne Moore ve Ellen Page’in başrollerini paylaştığı Freeheld (Aşka Özgürlük), Tolga Karaçelik’in yurt dışı festivallerinden övgüyle dönen yeni filmi Sarmaşık ve diğer yerli yapımlar Dolanma ile Düğün Dernek 2: Sünnet.

***

Shakespeare Uyarlaması Filmler

En İyi Shakespeare Uyarlamaları

Much Ado About Nothing | 2012, Joss Whedon

Aksiyon filmleri ve dizilerinin sevilen yönetmeni Joss Whedon, The Avengers ile gündemde olduğu 2012′de bir de Shakespeare uyarlamasına imza atarak şaşırtmıştı. Film, iki çiftin romantik ilişkilerinin merkezde olduğu aynı adlı Shakespeare komedisinin modern bir uyarlamasıydı.

Coriolanus | 2012, Ralph Fiennes

Ünlü oyuncu Ralph Fiennes’ı ilk kez yönetmen koltuğunda gördüğümüz Coriolanus da modern ve şaşırtıcı bir Shakespeare yorumuydu. Film ve uyarlandığı oyun, adını Roma’dan atıldıktan sonra şehrin en büyük düşmanlarından biri ile müttefik olan kahramandan alıyordu.

The Tempest| 2010, Julie Taymor

Shakespeare’in en önemli epik eserlerinden birini ana kahramanı Prospero’yu bir erkek değil, Prospera adında bir kadın olarak yorumlayan Julie Taymor, yenilikçi kostüm tasarımı ile de dikkat çeken bir filme imza atmıştı. Prospera rolündeki Helen Mirren’a Felicity Jones, Djimon Hounsou ve Russell Brand gibi oyuncular eşlik ediyordu.

The Merchant of Venice| 2004, Michael Radford

Shakespeare’in 16. yüzyıl Avrupası’nın en güçlü kentlerinden ve ticaret merkezlerinden birini fon olarak seçtiği ve aşk ile parayı karşı karşıya getiren “Venedik Taciri”nin bu uyarlamasında Al Pacino, Joseph Fiennes, Jeremy Irons ve Lynn Collins başrolleri paylaşıyordu.

O | 2001, Tim Blake Nelson

Othello’nun bu modern uyarlaması, hikayeyi prestijli bir lisenin öğrencileri arasına ve basketbolu merkezine alarak işliyordu. Adını hem Othello’nun hem de ana karakterlerinden Odin’den alan O’da Mekhi Phifer, Martin Sheen, Josh Hartnett ve Julia Stiles gibi oyuncular rol alıyordu.

Titus | 1999, Julie Taymor

Romalı general Titus’un düşman bir ülkenin kraliçesi ve oğullarını esir alarak şehrine dönüşünün ardından yaşananları konu alan Titus’un Anthony Hopkins ve Jessica Lange’in rol aldığı bu uyarlaması büyüleyici set ve kostüm tasarımlarıyla dikkat çekiyordu.

A Midsummer Night’s Dream | 1999, Michael Hoffman

Shakespeare’in sevilen fantastik komedisinin bu uyarlamasının kadrosunda Rupert Everett, Calista Flockhart, Stanley Tucci, Kevin Kline ve Michelle Pfeiffer dikkat çekiyordu.

Romeo + Juliet | 1996, Baz Luhrmann

Çağımızın görsel ve müzikal anlamda en çok doyuran yönetmenlerinden Avustralyalı Baz Luhrmann da bir Shakespeare uyarlamasına imza atanlardan… Kendi imzasını en belli edilecek biçimde birçok alanda hissettiren yönetmenin seçtiği film ise yazarın en çok bilinen eseri Romeo ve Jülyet. İki aşığın imkansız birlikteliğinin hikayesini yüzyıllar sonrasına, yine Verona sokaklarına (fakat bu kez banliyölere) taşıyan yönetmenin başrol oyuncuları Leonardo DiCaprio ve Claire Danes idi.

Hamlet | 1996, Kenneth Branagh

Shakespeare’in en önemli eserlerinden Hamlet, Kenneth Branagh’dan Gerard Depardieu’ye, Julie Christie’den Billy Crystal’a, Robin Williams’tan Kate Winslet’e güçlü bir oyuncu kadrosunu görkemli bir kostümlü-dramada bir araya getirmişti.

Richard III | 1995, Richard Loncraine

Yozlaşmış kral III. Richard’ın politik oyunlarını konu alan Shakespeare eserinin 1930’larda geçen bu modern uyarlaması bir iç savaş ortamında Lancasterlar ve Yorklar’ı karşı karşıya getiriyordu. Filmin oyuncu kadrosunda Ian McKellen, Annette Bening, Jim Broadbent, Robert Downey Jr., Kristin Scott Thomas ve Maggie Smith gibi isimler yer alıyordu.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN