Uzaklarda, hem de çok uzaklarda, eşsiz kültürü, inanılmaz teknolojisiyle Çin’in en gelişmiş şehri Shanghai!

WP_20130708_027

Uçaktan ilk indiğimizde hepimizin beklentileri yüksekti. Evet, sıcak bir hava bekliyorduk ama böyle yüksek nemli, bunaltıcı ve özellikle de kötü kokan bir şehir hayal etmiyorduk. Sanırım bizi şehir merkezine götürcek arabamızı bekleyene kadar hepimiz o an Shanghai’dan nefret etmiştik. 1 saatlik bir yolculuktan sonra sonunda yurdumuzun içinde bulunduğu Shanghai Üniversitesi’ne varmıştık. Her gelişmiş şehirde olduğu gibi Shanghai da trafik sorunu yaşıyordu. Şunu söylemeden geçemeceğim kesinlikle orta seviye bir otel ya da yurtta kalıyorsanız temizlik faktörünü göz önünde bulundurun. Onlar için her yer temiz ve düzenli, fakat bizim için emin olun değil. Marketlere, özellikle de büyük olanlarına girerken dikkatli olmak gerekiyor çünkü içeride hem yemek yapılıyor hem de satılan ürünler yüzünden asla alışamayacağınız bir koku var.

WP_20130704_016

Shanghai diyince aklıma gelen 2 şeyden bahsedetmek istiyorum Birincisi kesinlikle ikonik bir yapı olan Pearl Tower. Cam zeminli bu yapıdan hep tüm şehre bir bakış atabilir hem de biraz eğlenebilirsiniz. Şehrin en çok turist çeken noktası burası diyebilirim. Ancak yükseklik korkum nedeniyle emin olun o cam zemin bana pek eğlenceli gelmedi.

WP_20130710_064

İkincisi ise Çinli satıcıların inatçılıkları… Bilirsiniz Çin malları tüm dünyaya yayılmış durumda ve biz de gitmişken bu dünyaya adım atalım dedik. Ancak eğer Çin’de pazarlık yapmazsanız bir şey almanız imkansız. Satıcının dediği fiyattan kesinlikle 1 hane azaltmanız gerekiyor (ama sakın fazla ileri gitmeyin yoksa kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz). Böyle bi pazarlığın ortasında sinirlenen satıcının bizi dükkanının arkasına kitlemesi sanırım asla unutamayacağım bir anı olarak kalacak hayatımda!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN