Geceleri kapanan çiçeklere olan sempatimden kaynaklı olarak mı shylight tasarımını büyüleyici buldum bilmiyorum ancak sizin için de akıllara kazınan bir tasarım olacağına eminim.

2015-03-23 11_59_35-Shylight _ Work _ Studio Drift.jpg

Çiçeklerin bazı türleri kaynaklarını korumak ve yenilenmek için geceleri kapanır. Gerçekleşen bu doğal mekanizmaya “nyctinasty” denir. Studio Drift de bu durumdan esinlenerek Shylight adını verdiği çiçeklerin o büyüleyici koreografisini yansıtan bir aydınlatma ürünü tasarladı.Dünyadaki doğal olan her şey, insanlar da dahil olmak üzere sürekli bir değişime ve çevresine adaptasyona tabi iken, insan yapımı nesneler statik bir forma sahiptir. Shylight aydınlatma ürünü bu sorudan yola çıkar: Cansız bir nesne karakter ve duyguların değişimini nasıl taklit edebilir?

2015-03-23 11_59_15-Shylight _ Work _ Studio Drift.jpg

 

Beş yıllık bir araştırma sürecinden sonra Studio Drift, fikirlerini en iyi ifade edebilecekleri formu keşfetti, bu canlı görünen bir lamba olacaktı: tüm görkemli güzelliğiyle açan ve sonradan geri çekilen bir çiçek gibi… Shylight, bir dansçı gibi hareket etmesine izin veren birçok ipek katmanından yapıldı. Hareketleri iPhone ya da iPad ile kontrol edilebiliyor. Çok yüksek tavanlı mekanlarda kullanılabiliyor ve 9 metreye kadar düşüş mesafesi var. Birden fazla Shylight kullanılarak koreografiye karar da verilebiliyor.

Ürünün tasarımı Lonneke Gordijn, Ralph Nauta ve Jozeph Hendricks tarafından gerçekleştirildi, kullanılan malzemeler alüminyum, paslanmaz çelik, ipek kumaş ,LED ve robot teknolojisi.

Aydınlatma enstalasyonu Rijksmuseum’da sergileniyor.

http://www.studiodrift.com/work/shylight

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?