Bir yudumuyla gastronomik bir yolculuğa çıkacağınız, Noel pazarlarının ve soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi olan bir içkiden bahsetmek istiyoruz bugün size. Biz ona içimizi yumuşatan, mis kokulu, leziz içecek de diyoruz ama siz kısaca sıcak şarap da diyebilirsiniz!

Sıcak Şarap
Sıcak Şarap | Fotoğraf: Unsplash / Hannah Pemberton

Sıcak Şarabın Tarihi

Eski Yunan’da ortaya çıktığı bilinen sıcak şarap, Yunanlıların israfı önlemek ve alkolün yeterince lezzetli olduğuna emin olmak için şaraba baharat eklemesiyle ortaya çıkıp; Romalı askerlerin soğuk kış günlerinde ısınma gerekçesiyle kullanmasıyla Avrupa’da popülerleşmeye ve yayılmaya başlıyor. 

Orta Çağ’a yaklaşırken Avrupalıların, biraz daha sağlıklı ve hastalıklara karşı dirençli olmalarını sağlayacağını düşünerek şaraba farklı baharatlar da eklemesiyle şarabın hem tadının hem de yararının arttığına inanılıyor.

Sıcak şaraba en yakın içki, İngilizler’in önceleri su, rom ve limondan oluşan “grög” isimli içkisi olarak biliniyor. Bu içki kuzey ülkelerine doğru yayılırken İskandinav ülkelerinde “glögg” olarak adlandırılıyor ve içeriği de biraz değiştiriliyor. Glögg yapımında farklı alkoller ile şarap karıştırılırken karışıma biraz da kuru meyve ekleniyor. Ve sonunda günümüzdeki sıcak şarap formatına ulaşılıyor. Viktoryen Dönem İngiltere’sinde bilinenin aksine, çocuklar da “negus” adı verilen “alkolsüz” sıcak şarabı tüketebiliyor.

Kış Baharatları
Kış Baharatları | Fotoğraf: Unsplash / Stephanie Studer

Günümüzde bildiğimiz ve tükettiğimiz sıcak şaraba en yakın sıcak şarabın tarifi yukarıda bahsettiğimiz gibi 17. yüzyıl İngiltere’sine, İsabelle Beeton’un yemek kitabında yer verdiği tarifle temelleniyor. Hatta, Charles Dickens’ın “A Christmas Carol” isimli kitabında sıcak şarabın bir versiyonundan bile bahsediliyor. 17. yüzyıldan bir adım önceyse, 1420’li yıllarda Almanya’da, bugün tükettiğimiz sıcak şaraba oldukça benzer bir tarif olan “glühwein” adıyla bilinen sıcak şarap özellikle Noel zamanlarında tüketiliyor. 

Yaz gelince kışa dair özlemlerimizi arttıran, bize türlü türlü hayaller kurduran sıcak şarabın kısa tarihinden sonra; kuru zencefil, dal tarçın, kakule ve karanfil kokusuyla tüm evi saran bir sıcak şarap yapmak istersiniz diye düşündük. İşte tarif:

Sıcak Şarap
Sıcak Şarap | Fotoğraf: Unsplash / Gaby Dyson

Sıcak Şarap Tarifi

Malzemeler:

1800 ml kırmızı şarap, 100 gr esmer şeker (şeker eklemek istemeyenler için bal da tatlı bir seçenek.), 6 adet tarçın çubuğu, 1,5 adet portakal, 1,5 adet elma, 1,5 adet limon, 2 çorba kaşığı karanfil, 1 çimdik (bir çay kaşığının ucu kadar) muskat, 3-4 tane defne yaprağı, isteğe bağlı kakule, isteğe bağlı anason.

Yapılışı:

Kırmızı şarabı, şekerle kısık-orta ateşte ısıtmaya başlayın. İçine tarçın çubuklarını ve muskatı atın. Daha sonra portakal ve limonun üstüne karanfilleri saplayın ve portakal ve limonu ortadan ikiye bölüp karışımın içine atın. Elmayı da dörde bölün ve karışımın içine atın. Defne yaprağını ekleyin. Şeker iyice içinde eridiğinde (yaklaşık 10 dakika alır) altını kısın ve en kısık ateşte 25 dakika daha pişirin. Sıcak şarabınız hazır! 

Kapak fotoğrafı: telegraph.co.uk

İlginizi çekebilir: GastroMagger’dan Bir Bağ Bozumu Hikayesi