Sicilya’nın “mutlak” lezzetlerini anlattığım son yazı sonrası sıra Taormina’nın lokal lezzet duraklarında.. Şunu çok net söyleyebilirim ki; Sicilya adasına seyahat ettiğinizde bedeninizin en mutlu parçası kesinlikle mideniz oluyor ! O nedenle de tek bir öğününüzü bile geçiştirmemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.. Hazırsanız hemen başlayalım.. 🙂

Taormina'da Ne Yenir: Bir Sicilya Kasabasından Leziz Notlar
Taormina’da Ne Yenir: Bir Sicilya Kasabasından Leziz Notlar

Taormina’da Ne Yenir?

Taormina’ya adım atar atmaz istediğim ilk şey; bir şişe iyi soğutulmuş beyaz şarap yanında hafif ve lezzetli bir öğle yemeği ile tatile keyifli bir başlangıç yapmaktı. Kiraladığımız evin sahibi Dubai’de yaşayan bir kuzey İtalyalıydı ve daha ben sormadan ilk öğle yemeğimi mutlaka La Botte‘de yememi önermişti.

La Botte Konum

La Botte Taormina’nın en eski trattorialarından biri. Yerli halk ve kasaba müdavimleri için tam anlamıyla bir klasik.. Tahmin edebileceğiniz gibi bir aile işletmesi ve 1972′den beri aynı özenle ve heyecanla işletiliyor. Chemi ailesinin her ferdini mekanda harıl harıl çalışırken gördüğünüzde bu özen ve heyecana emin oluyorsunuz. Portakal ağaçları gölgesinde olan restoranın bahçesinde hafif hafif esen rüzgarın etkisiyle burnunuz şenlenip duruyor. Menüleri hem her zevke hitap edecek genişlikte hem de kafanızı karıştırmayacak sadelikte hazırlanmış. İlk gün heyecanım etkili olmuş mudur bilemem ama La Botte’de yediğim her şey beni fazlasıyla mutlu etmişti. Özellikle de Carpaccio tabağımın lezzetini ve La Botte için özel şişelenmiş beyaz şarabımı hala özlemle anarım.

Adres: Piazza Santa Sunday, 4.

 Carpaccio
Carpaccio

Bu arada Carpaccio isminin İtalyan ressam Vittore Carpaccio’dan geldiğini bilir miydiniz? Tablolarında genel olarak kırmızı renk hakim olduğundan bu nefis başlangıç tabağına bu isim uygun görülmüş. 🙂

 Granita
Granita

La Botte sonrası Sicilya efsanesi Granita, kahve ya da tatlınızı yine Santa meydanında olan Bam Bar‘da almayı eksik etmeyin derim. Sanki Sicilya’da olduğunuzun altını çizmek ister gibi seramiklerle kaplanmış bir cafe-bar burası ve minik seramik masalarında oturmak tam olarak mutluluk nedeni!

Il Baccanale Konum

ll Baccanale, La Botto’den az ileride karşınıza çıkacak bir başka trattoria. Klasik İtalyan lezzetlerinin Sicilya mutfağından çıkmış halini denemek için keyifli bir mekan. Restoranı çocuklu aileler için ayrıca tavsiye etmek istiyorum lakin çocuklara bayılan bir personele sahip 🙂

Adres: Piazzetta E. Filea

Pizzaria Vecchia Konum

  Pizzaria Vecchia
Pizzaria Vecchia

Sicilya’ya geldik pizza ve makarna konusunda iyi bir tavsiyen yok mu derseniz yine Corso Umberto caddesi üzerinde olan Pizzaria Vecchia sizin için mutlu bir öğle yemeği tavsiyesi olabilir. Vecchia’nın neşeli seramik tabaklarında servis edilen lezzetli makarna çeşitleri ve odun fırınından gelen mis kokulu pizzaları ile mutluluğunuz garanti altında.

Adres: Vico degli Ebrei, 3.

Osteria Rosso Di Vino Konum

 Osteria Rosso Di Vino
Osteria Rosso Di Vino

Osteria Rosso Di Vino kesinlikle kasabanın gizli cenneti ve bence lezzet bakımından da en iyi lokal restoranı… Via Umberto üzerinde yürürken Porta Catania kemerine yaklaştığınızda hemen solda minik dar bir araya gireceksiniz ve o dar ara sizi önce Duke of Santo Stefano Palace’a sonra da bu şirin restorana ulaştıracak.

Sahipleri birbirinden tatlı iki kız kardeş. Aileden gelen bir balıkçı geçmişleri var ve hal böyle olunca balık konusundaki iddaları çok yerinde. Menüde kullanılan tüm malzemeleri adanın lokal köylerinden temin ediyorlar ve kesinlikle kendi taze balıklarını kullanıyorlar. Şefler açık mutfakta gözünüzün önünde çalışıyor ve günlük malzemelere göre her güne özel menü hazırlıyorlar. Mekan sahipleri günün menüsünü restorana girdiğinizde size güzelce anlatıyor ve böylece doğru seçim yapabilmeniz için tam olarak aydınlanıyorsunuz.

 Osteria Rosso Di Vino
Osteria Rosso Di Vino

Menü günlük olarak hazırlandığı için yediklerimi tavsiye etmeli miyim bilemiyorum ama özellikle gnocchi, levrek balığı ve deniz mahsülleri konusundaki başarılarını deneyimlemenizi öneriyorum. Etna bölgesi şaraplarından Vivera/Altrove bianco ise diğer tavsiyem olsun size. Unutmadan bir de menülerinde nefis bir sürpriz vardı benim için. “lulu” adında ve her dem menülerinde bulunan hafifçe bir tatlı ! Sipariş ederseniz beni de anarsınız 😉

Adres: Vico Spuches, 8

Granduca Konum

Granduca şehrin romantik restoranlarından… Via Umberto caddesi üzerinde restore edilmiş 15. yüzyıldan kalan bir binada hizmet veriyorlar. Mekanın kesinlikle bahçesinde oturmalısınız böylece huzurlu Akdeniz manzarasına tarihi tiyatronun da seyrini katarak gerçekten romantik bir akşam geçirebilirsiniz. Restoran tipik bir Sicilya mutfağına sahip ve deniz ürünleri konusunda yine oldukça iddialılar.

Adres: Corso Umberto I, 172

Ristorante Pizzeria Gattopardo (Bu mekan kapanmıştır.)

 Ristorante Pizzeria Gattopardo
Ristorante Pizzeria Gattopardo

Ristorante Pizzeria Gattopardo Taormina’nın ara sokaklarından birine konumlanmış bahçe içinde bir trattoria. Güler yüzlü çalışanları ile kasabanın bebek/çocuk dostu mekanlarından bir diğeri. Lezzetleri, bahçelerini görüp restorana adım attığınız için sizi asla pişman etmiyor. Limon ve şarap soslu etimin lezzetini size tarif etmeye çalışmak yerine bir parça tattırmayı çok isterdim. Muhteşemdi. 🙂 Benim gibi ekşi tatlara ve özellikle limonun baskın tadına aşıksanız bu tabak tam sizlik!

Ristorante Al Duomo Konum

 Ristorante Al Duomo
Ristorante Al Duomo

Ristorante Al Duomo; Duoma meydanında, klisenin hemen karşısında konumlanmış restoranlardan biri… Aslında birparça turistik olabilir diye endişe etmiş olsak da, ufaklığı oturduğumuz yerden gözetim altında tutalım diye burada bir akşam yemeği yemeğe karar vermiştik. Sonucun bu denli tatmin edici olacağını nereden bilebilirdik ki? İçtiğimiz sarabın da, mezelerinin de tadı hala damağımdadır. Yemek sonrası restoranı Sicilya yerlilerine de sorunca, tipik İtalyan ve Sicilya lezzetlerine farklı dokunuşlarda bulunan başarılı bir mutfak olduklarını öğrendik.. Hele şefleri tarafından bir türlü tarifi verilmeyen kızartılmış kalp midyeler! Mutlaka sipariş etmenizi ve tarif için benden daha ısrarcı olmanızı dilerim. 🙂

Adres: Vico Ebrei (Piazza Duomo)

Daiquiri Lounge Bar

 Daiquiri Lounge Bar
Daiquiri Lounge Bar

Taormina’daki barlar içinde merdivenlere konumlanmış olan Daiquiri Lounge Bar manzarası olmamasına rağmen kasabadaki en keyifli tercihiniz olabilir. Manzara yok diyorum ancak bu bakış acınıza göre değişir lakin Duomo meydanına karşı oturacağınızı düşünürseniz önünüzde nefis bir “hayat akışı” manzarası olacak! Kokteyl menüleri oldukça zengin ama siz siz olun ve bir Milano klasiği olan Spritz’i mutlaka deneyin!

C&G Cioccolato E Gelato

 C&G Cioccolato E Gelato
C&G Cioccolato E Gelato

Porta Catania kemerinden çıkınca sağdaki minik pastaneleri bir bir atlayıp C&G Cioccolato E Gelato adında şahane bir çikolata/dondurma/pastane dükkanına ulaşacaksınız.. Pasta ve dondurmanın bir araya gelip yarattığı enfes örnekler sizi öyle mutlu edecek ki bizim gibi her gün uğramadan duramayacağınıza neredeyse eminim.

Bu arada mekanın terası çok keyifli bir manzaraya sahip olduğundan aperitif almak için de güzel bir seçenek olarak not edebilirsiniz.

Adres: Piazza S. Antonio, 7

Grand Hotel Timeo Konum

Grand Hotel Timeo
Grand Hotel Timeo

Grand Hotel Timeo, Taormina’nın en önemli oteli! Otel içinde bulunan teras bar ise belki lokal değil ama kasabanın en romantik mekan tavsiyesi! Eğer balayı icin Taormina sınırlarındaysanız kesinlikle bu terası atlamamalısınız. Etna ve Taormina’nın bulunduğu körfezin manzarası tam anlamıyla nefes kesici! Sicilya güneşini batırmanın büyüsü yanında, bizim kadar şanslıysanız belki Etna lavlarını da görebilirsiniz.

Adres: Via Teatro Greco 59

Şimdiden afiyet olsun! 🙂

İlginizi çekebilir: Lütfiye Öztürk’ten Taormina