Dünyanın sevilen içeceklerinden kahve, ülkelere göre farklı şekillerde hazırlanır. Hemen hemen her yerde içilen kahvenin farklı hazırlama şekilleri ve aromaları vardır. Hem sıcak hem de soğuk çeşitleri olan kahveler bazı ülkelerde alkollü, bazı ülkelerde ise daha sert içimli olarak karşımıza çıkmaktadır.

youtube play youtube play

Gelin, farklı ülkelere göre kahve kültürüne yola çıkalım 

Söze, kahvaltıda sıklıkla kahve tüketen ülkelerden başlamak doğru seçim olacaktır. Mesela Fransa ve İtalya. Fransız kültüründe ‘’Un cafe’’ ya da ‘’Un cafe serre’’ terimleri ilk başta kulağınıza biraz yabancı gelebilir fakat Türkçe karşılıklarına baktığımızda bu kelimelerin ‘’sert kahve’’ ve ‘’sert espressoyu’’ tanımladığını görürüz. Fransa’da mocha, latte gibi sütlü kahveler genellikle sabahları tüketildiğinden bu kahveleri akşam saatlerinde bulmanızın zor olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Fransa’daysanız güne kruvasan ve filtre kahve ile başlamamanız işten bile değil.  

İtalya’ya baktığımızda ise bizi biraz farklılıklar karşılıyor. Mesela İtalya’da kahve içilen mekanlara bar denilmektedir ve cappuccino İtalyan kahve kültüründe daha yaygındır. Take away konseptine sahip mekanlar bu konuda oldukça benimsenmiştir. Diğer bir yandan, diyelim ki bir espresso istediniz; yanında limon kabuğu ya da bir dilim limon servis edildiğini görebilirsiniz. Ayrıca bilmenizde fayda var, sütlü kahve sipariş ederken ‘’cafe latte’’ demeniz gerekmektedir. Sadece ‘’latte’’ derseniz karşınıza sıcak bir süt gelebilir.

Sizi şimdi Güney Yarım Küreye götürüyoruz. Aklınıza gelen ülkelerden biri muhtemelen Avustralya olmuştur bile. Avustralya kahvesi Amerikan kahvesinin aksine çok daha güçlüdür ve genellikle ‘’flat black’’ veya ‘’flat white’’ gibi kahve çeşitleri sıklıkla tercih edilir. Eğer Avustralya’ya giderseniz oldukça moda olan ve köpüklü şekilde tüketilen flat white kahve çeşidini size önerebiliriz. 

Peki ya tüm bu kahve çeşitlerini tatmak için bu ülkelere gitmenize gerek olmadığını söylesek? İster ‘’espresso doppio’’ eşliğinde İtalya’ya ister ‘’café au lait’’ ile Fransa’ya isterseniz de ‘’flat white’ın pürüzsüz dokusu’’ ile Avustralya’ya… Dünyanın farklı yerlerine doğru benzersiz bir yolculuğa çıkabileceğiniz Siemens EQ700 Tam Otomatik Kahve Makinesi tam da bunun için tasarlandı. coffeeWorld ile 10 farklı ülkeden 21 uluslararası kahve çeşidini tek dokunuşta hazırlayabilir özel anlarınızı farklı kahve çeşitleriyle bir araya getirebilirsiniz. Siemens EQ700 ile Dünya, bir kahve uzağınızda!

Detaylı bilgi almak için tıklayın.

Kapak Fotoğrafı: Siemens