Heyecanlıyız, yaz yaklaşıyor, tüm sene beklediğimiz yaz tatilinin zamanı geliyor. Tatilin lüks veya kaçamaktan çok daha fazlasını ifade eden önemli bir ihtiyaç olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Üstelik biz değil bilim insanları da tatil yapmanın sayısız faydasını araştırmalarla kanıtlamış durumda. Biz de Setur’un tatil fırsatlarından ilham ve cesaret alarak hem kendimize hem size motivasyon olacak araştırmaları listeledik. Listemizi incelerken burnunuza biraz deniz biraz güneş kremi kokusu geleceğinden eminiz, hadi başlayalım!

Ruhunuzu Tatile Çıkarın.

Valizi bedenimiz hazırlıyor, uçağa bedenimiz biniyor ama esas tatile çıkardığımız şey kesinlikle ruhumuz. Düzenli seyahat için her zaman vakit ayıran kişiler üzerinde yapılan bir çalışmaya göre bu kişiler, daha az seyahat edenlere kıyasla “İyi Oluş Endeksi’nde” tam 17 puan daha yüksek skorlar elde etmiş. The Journal of Positive Psychology’de yer alan bir başka araştırmaya göre, meditasyon ve tatilin birbirine çok benzer faydalar sağladığı kanıtlanmış. Ve tatilinden memnun ayrılan kişilere özel olarak, bütün bu “ruhani” kazanımların tatilden sonraki beş hafta boyunca hala devam ettiği görülmüş!

Setur’dan aldığımız ilham tam bu noktada devreye girdi çünkü kendileri, müşteri memnuniyetinde bu yıl da birinci seçilerek, üst üste 3. kez turizm sektörü birincisi oldu.* Kısacası, tatilden döndükten sonra en az beş hafta daha ruhumuzun hala tatilde gibi mutlu kalması, Setur ile kesinlikle mümkün!

Sağlığınızı Tatile Çıkarın.

Ruh sağlığımız için tatilin önemine ikna olduk, sıra geldi bedensel sağlığımıza. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, haftada 55 saatten az (örneğin 35-40 saat) çalışmak ve düzenli olarak ara vermek, kalp sağlığımızı %65 oranında koruyor. Başka bir çalışma ise yapılan her ek tatilde metabolik sorunlarla karşılaşma ihtimalimizin dörtte bir oranında azaldığını kanıtlıyor. Dokuz yıl süren bir araştırmada ise “vay be” dediğimiz o sonuçla karşılaştık:

12.000’den fazla insan üzerinde yapılan çalışmada, deneklerden yılda daha fazla tatil yapanların kardiyovasküler problemler yaşama ihtimali dikkat çekici oranda düşük bulunmuş. Kısaca tatil, sağlığımızı da koruyor.

Tatilimizi de Setur Koruyor!

Gördüğünüz gibi hem bedenimizi hem ruhumuzu tatil koruyor, tatilimizi ise Setur koruyor. Bu sene yayınlanan ve yüzümüzde tatlı bir tebessüm bırakan yeni Setur reklam filminde durum harika özetlenmiş aslında. Büyük beğeni toplayan yaratıcı filmde başrol Salih Bademci’ye ait. Salih Bademci, “Setur’dan al, tatilde kal.” mesajını oldukça eğlenceli bir biçimde aktarırken bu cümlenin slogan olmaktan fazlasını ifade ettiğini yalnızca 45 saniyede anlıyoruz. Nasıl mı?

youtube play youtube play

Örneğin iptal durumunda kesintisiz para iadesi sözü veriyorlar. En sevdiğimiz otellerde yapacağımız erken rezervasyonlarda ödemenin yalnızca %1’ini şimdi, kalanını tatilden hemen önce ödeme ayrıcalığı sunuyorlar. (Bu ayrıcalığın şu an sektörde bir tek Setur tarafından sağlandığını belirtmeden geçemeyiz.) Tatil, bir yanıyla “hiçbir zahmete girmeme” dönemidir değil mi? İtalyanların şimdilerde epey popüler olan “dolce far niente” yani “hiçbir şey yapmamanın mutluluğu” sözünü getirir akıllara. Bizim hiçbir şey yapmamanın, tatilde ve anda kalmanın keyfini çıkarabilmemiz için ise çok güvendiğimiz birinin her detayı bizim yerimize düşünüp çözmesi ve güzelleştirmesi gerekiyor. Bu görev bu sezonda da sevgili Setur’a emanet! Erken rezervasyon fırsatları devam ediyorken, gelin hemen tatilimizi planlayalım.

*Müşteri memnuniyetinde sektör birinciliği, bağımsız araştırma şirketi SIA Insight’ın Eylül-Ekim 2022 döneminde 1.507 katılımcı ile, kantitatif araştırma yöntemleri kullanılarak 9 turizm acentesi üzerinden değerlendirilen müşteri memnuniyet araştırmasının toplam memnuniyet endeksi sonucuna göredir. Bu sonuca göre Setur, 2020 yılından bu yana üç yıldır müşteri memnuniyetinde kesintisiz lider konumda yer almaktadır.