Siz hiç şiir seyrettiniz mi? Ya da şöyle sorayım, şiirleri okumak bir yana içindeki duygu ve düşüncelerin seyirlik enstelasyonlara dönüştüğü, her şiirde farklı bir yolculuğu çağrıştırdığı bambaşka bir sergi deneyimi yaşadınız mı? Cevabınız hayırsa, o zaman hiç vakit kaybetmeden Kozyatağı Kozzy AVM’de, 1 Aralık’ta başlayan, 31 Aralık’ta son bulacak olan ve benim de şiirlerimle katkıda bulunduğum Şiirin Seyri sergisine mutlaka uğramalısınız.

20181205_111022
Şiirin Seyri: Bambaşka Bir Şiir Deneyimi

Eskiden yeni olarak kabul edilen, yenilerde ise unutulan şiir sergisi Şiirin Seyri, şiirin her şey olduğu ve her yerde olabileceği düşüncesiyle yeniden hayat buluyor. Hayranı olduğumuz Şair Haydar Ergülen’in şiir atölyesine katılan 30’u aşkın şair, şair adayı ve şiir yazarı öğrenciler olarak bizler, önce öğretmenimizin proje önerisiyle yola çıktık. Bir hayali gerçekleştirmek üzere, atölyede yazdığımız şiirlerimizi ve güçlerimizi birleştirdik, sonra da düşündüğümüzün ötesinde bir sergiyi sanat ve şiir meraklılarının beğenisine sunduk.

IMG-20181205-WA0003
Şiirin Seyri Sergisi, Şiir Çarkı

Seçtiğimiz şiirler, Ayça Erdura’nın proje koordinatörlüğünde ve ressam Ayşecan Kurtay’ın kuratörlüğünde seyirlik birer sanat seyrine dönüştü. Sanat direktörlüğünü Tolga Kılıç, sosyal medya ile videoları Nihal Başgöl ve seslendirme desteğini de Muhammed Abdullah üstlendi. Hal böyle olunca, ziyaretçilere de şiirleri okuyup, çağrıştırdığı dünyanın kapısını aralamak kaldı.

IMG-20181129-WA0012
Şiirin Seyri: Bambaşka Bir Şiir Deneyimi

Nasıl bir sergi bizi bekliyor derseniz, sizi hemen Kozzy AVM’nin en üst katında yer alan Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatro Salonu’nun fuaye alanına alalım. Sonrasında “seyreylemeye” nereden başlayacağınız size kalmış. İsterseniz, tam karşıya doğru ilerleyip Şiir Çarkı’ndan mısraları seçerek kendi şiirinizi oluşturabilir, masaya oturup şiirleri okumaya başlayabilirsiniz. Sırayı bozmadan Eski Zaman Toplayıcısı’ndan devam ederek şiirlerin dünyasındaki yolculuğunuza yavaş yavaş emin adımlarla devam edebilirsiniz. Her bir pano ayrı konseptte; kendisini yaşatan şiir ve sanat çalışmalarıyla dolu. Yeldeğirmenlerinden, plaklarla yaratılan nostalji köşesine, sonbahar yapraklarından, dolunay gecelerine,”yedi”li bölgeden, siyah duvarlı cinayet merkezine kadar farklı köşelerde farklı duyguların esiri olacaksınız. Bir şiir ağacımız bile var, her yaprağında bambaşka duygulara tercüman olan! Böylesi farklı bir deneyime mutlu bir son isterseniz, o zaman gelin hem “seksek” oynayalım hem de okuyalım; biraz da çocukluğumuza dönelim.

IMG-20181204-WA0024
Şiirin Seyri: Bambaşka Bir Şiir Deneyimi

Gördüğünüz gibi uzun bir yolculuk sizi bekliyor ama her şiirde keyif alacağınız bir yolculuk olacak. Sergi alanından ayrılmadan önce deftere duygu ve düşüncelerinizi yazmanız, boydan boya uzanan renkli kağıt panoya da sergide aklınızda kalan veya içinizden geçen mısraları karalamanız da sizden bize hatıra olsun! Bu arada birtakım sürprizler de sizi bekliyor. Mesela, yazar Füsun Çetinel, 7 Aralık’ta canlı şiir performansı sergiledi, özel kağıtlara yazdığı şiirleri ziyaretçilere hediye etti.

IMG_20181202_194220_264
Şiirin Seyri Sergisi


Kısacası, Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi’nin katkılarıyla gerçekleşen Şiirin Seyri ile gelin, bu kez şiir okumak yerine seyredelim ve şiirin izlediği yöne hep birlikte tanık olalım. İçinden şiir ve sanat geçen bu sergide, sizi şaşırtacak, etkileyecek ve gülümsetecek şiirler mutlaka olacaktır. Şimdiden iyi “seyirler”!

IMG-20181205-WA0009
Şiirin Seyri Sergisi

Etkinlik hakkında daha fazla bilgi burada

İlginizi çekebilir: En İyi 10 İstanbul Kütüphanesi: Kitaplar Arasında Kaybolun