SilverLiners, 25 Kasım Cuma Günü ilk EP’leri H I G H F L Y’ın lansman konserinde Ankara IF Performance Hall’de keşfedip, dinlediğim bir grup. Konserlerini izlerken dinleyiciye verdikleri enerji ile beni etkilediler.

Grupla ilgili derine inmeden önce çok yeni bir haberle başlamak istiyorum. SilverLiners ilk müzik videosunu Just Ride isimli şarkıya çekti ve 6 Aralık 2016’da Red Bull Music’te prömiyerini gerçekleştirdi:

SilverLiners 2014 yılında güneşli bir öğleden sonra kuruluyor, aylardan Temmuz. İki yakın arkadaşın (İsmail ve Doğancan) beraber kendi yarattıkları şeyleri çaldıkları bir grup kurmayı istemeleriyle olaylar gelişiyor. Yeri geldiğinde piyano yeri geldiğinde gitar çalıp vokalleri de yapan İsmail, bas gitar vuruşlarıyla ritmi tutan, back vokalleri de yapan Doğancan ilk bestelerini yaptıktan sonra, bunun evde oturup birbirlerine aynı şeyleri çalarak geçmeyeceğini anlıyorlar herhalde ve bir grup kurma telaşına giriyorlar. Ankara’da bir konserde tanıştıkları Kaan (davullar) ile yine bir başka müzik etkinliğinde tanıştıkları Ali (lead gitar) ile grubun temel taşları oturup ilk konserlerini verip ardından Scary Superstition isimli ilk single çalışmalarını da 8 Mayıs 2015’te yayınlıyorlar. Grup o kadar iyi başlangıç yapıyor ki single ta Britanya’lara kadar gidip Manchester radyolarında çalıyor.

Aradan zaman geçiyor, yarı Finlandiyalı Erasmus öğrencisi olan Ali, köyüne dönüyor (Finlandiya), fellik fellik gitarist arıyor SilverLiners. Sonra hep gökte ararken yerde buldukları gibi liseden arkadaşları Çağatay’ın Les Paul’ü ile yollarına devam ediyorlar. Ankara’yı bilen biri olarak şöyle söyleyeyim Ankara’da baya yerde konser vermişler. Bilen bilir: IF, noxus, Mannhattan mesela… Daha sonra ikinci single’larını yayınlıyorlar, yayınlarken de diyorlar ki “Biz bu single’ı yakında çıkaracağımız albümün habercisi olarak yayınlıyoruz. Kemerleri bağlayın hazırlanın.” Grubun 13 Ocak 2016’da çıkarttığı Aladdin isimli ikinci single çalışması beklenen ilgiyi gördü mü bilemeyiz ama Türkiye iTunes Alternative Chart listesinde 6. sıraya kadar yükseliyor. Bir de yayınlarken bi klip yapmışlar o da gayet izlettiriyor kendini:

İkinci single çıkıyor, konserler devam ediyor, Ankara’nın yanına İstanbul ekleniyor yollara düşülüyor BalconyTV Istanbul’da bir performansın ardından ilk İstanbul konserlerini Kadıköy DUNIA’da veriyorlar. Sonra yaz geliyor, kapanıp albümü bitiriyorlar ve 12 Ağustos 2016’da ilk EP’leri H I G H F L Y‘ı kalkışma, ötekileşme filan dinlemeden yayınlıyorlar. Ama herhalde sektör gibi onlar da etkilenmişler ki 25 Kasım’da benim de Ankara’da olduğum şanslı olduğum bir güne “H I G H F L Y Lansman Konseri” diye konserlerini ayarlıyorlar. Afişindeki bulutlar, binalar ilgimi çekti diye gideyim dedim. Gittim.

SL Photo
SilverLiners

Şimdi biraz size etkinlikten bahsedeyim. İçeri girerken biletimi aldım, koluma damgayı vurdular, dediler ki “CD’nizi almayı unutmayın.” Anlamadım. “Ne CD’si” diye sordum. “Grubun ilk albümünün CD’si” dediler. Aşağıya indim öğrendim ki, giriş biletine CD de dahilmiş. Daha ilk baştan içkinin yanına bedava CD’yi de koyunca parayı çıkarttık dedim. İlk başta SilverLiners’tan önce yine benim o etkinlik sayesinde tanıdığım ve yine Ankara’nın bağımsız gruplarından Al’York varmış. Şarkılar melodileriyle, sert rifleriyle direkt kanıma girdi, dans etmeye başlamıştım.

Sonra afişteki binaların sahipleri olduğunu öğrendiğimiz SilverLiners sahneye çıktı. Öncelikle bir abimin hep söylediği lafı hatırladım seyircinin güzel tepkisini görünce: “Ankara’dan heyecanlandıran gruplar çıkar.” Gerçekten ben de heyecanlandım. Mekanda bulunan yaklaşık 100-150 kişinin 50-60 tanesinin de şarkılara eşlik ettiğini görünce, sahnedeki her saniyeyi güzelce kullanan enerjiyi hiç düşürmeyen SilverLiners sayesinde kendimi baya İngiltere’nin bağrından çıkıp büyük olmuş gruplardan birini dinliyorum gibi hissettim. (İngilizce sözler de etkili tabi.) Konserdeki kişisel favorilerim; Just Ride, Scary Superstition ve herhalde bir Oasis delisi olduğumdan, cover’ları Importance of Being Idle.

14163941_10154536863228619_1903537270_o
SilverLiners

Müzik nerdleri için birkaç bir şey söyleyeyim; sound olarak yeri geldiğinde geçmiş trendlere Britpopçulara, yeri geldiğinde de bugünün indie müziğine göz kırpan eserler yapmışlar. Scary Superstition dinlerken Coldplay’in eski halini hatırlayıp tekrar kederlendim. Aladdin‘de de sert gitar riffleri ve sürreal değişimlerle dinleyicinin ilgisini tutmayı başarıyorlar. Ama albümde de konserde de çok güzel bulduğum şarkı: Just Ride ve içindeki enfes trompet solosu. Her ne kadar konserde saksafon ile icra edilmiş olsa da kayıttaki trompet hem çok güzel mikslenmiş hem çok güzel yazılmış. Kayıtta trompeti Can Koçlar çalmış. Mikslerini The Away Days’ten Can Özen yapmış, kayıtları Teras Stüdyoları’nda almışlar. Master için Artline Mastering ile çalışmışlar. Kapak ve konser afişi tasarımlarını Kaan İşcan yapmış.

Ben lafı çok uzattım farkındayım ama demem o ki siz kesinlikle bir şans verin.

H I G H F L Y EP | SilverLiners Websitesi | Facebook