Güneş ısıtırken yaşama dair heyecanlarımızı, mavi gökyüzü göz kırpıyor bizlere… Hafta sonunun yoğun buluşmaları, izlenen filmler, yapılan yürüyüşler bizi dinginliğe ulaştırırken aynı zamanda tuhaf bir yorgunluk hissi de bırakıyor. Kısacık zamana sığdırılmaya çalışılan minyatür hayatlarımızı ertelemeden yaşamak hepimizin tek isteği olsa da ne için acele ettiğimizi anlayamadan sönüp gidiyor ömrümüzün yol gösteren takımyıldızları… Ama olsun, inadına yaşamak bizim sloganımız artık!

Zaman: Bir Pazartesi akşamı, iş çıkışı

Mekân: Sim Pera, Beyoğlu

Sim Pera

Karaköy’ün tarih, aşk, balık ve tütün kokan havasını soluyarak Tünel’e doğru ilerliyoruz. Burada müzik hiç bitmiyor. Gitar ve güzel şarkılar eşliğinde Tünele binip Ensiz Sokak’tan yürüyüp ilk sola yokuş aşağı iniyoruz. Önümüze çıkan caddede sağa doğru yürürken eski Auto-ban yeni Wolf Jr’ı görür görmez merdivenlerden aşağı indiğimizde işte Şimal Sokak’tayız! Merdivenlerden inerken Sim Pera karşımıza çıkıyor. İçeriye girer girmez mekânın özenle seçilmiş lambaları, masaları ve sandalyeleri, duvardaki birbirinden güzel tablolar, içinde çeşitli dergilerin olduğu kitaplık dikkatimizi çekiyor.

Menüyü elimize aldığımızda özenle hazırlanmış olduğunu hemen anlıyoruz. Cevizli ve lorlu bruschetta, porcini soslu tavuk kalça şiş, ev yapımı dondurma ve çeşit çeşit alkollü içecekler… Tüm bunlar güler yüzlü garsonlar ve samimi sohbetiyle bizi karşılayan mekânın sahibi Aycan Tüylüoğlu tarafından bizlere sunuluyor. Bu arada Aycan Hanım bir biyolog. Fakat sanata olan tutkusu onu bambaşka yollara yönlendirmiş. Santralistanbul’da bir sergide ve bir hastanenin kafeteryasında çalışmış. Tam bir sanat ve iyi yemek tutkunu olan Aycan Hanım, mönüyü kendi elleriyle hazırlamış. Peynirleri Kars’tan getirtip, ekmekleri kendisi yapıyor. Tamamen doğal ürünlerle çok lezzetli yemekler yapan bu mekân her yaştan insan için ideal.

Ağzımızın suyu akarken kendimize Macaroni cheeseballs, Pad Thai, Sebzeli ve Blush by Moncigale söylüyoruz. Masaya önce peynir topları geliyor. Görüntüsü bize lezzeti hakkında tüyo verse de tadınca daha da lezzetli olduğunu anlıyoruz. Çıtır çıtır ve ağızda dağılıyor. Ardından sebzeli Pad Thai da geliyor. Hamur işini çok seven biri olmasam da yediğim en lezzetli noodle’lardan biri olduğu kesin. Şarap ve iyi müzik eşliğinde yemekler bizi mest ediyor.

Pat Thai

Yeri gelmişken söyleyelim, Sim Pera’da doğum günü partileri ve özel kutlamalar gibi çeşitli etkinlikler düzenlenebiliyor. Yeni yaşınıza bu güzel mekânda girmek için tek yapmanız gereken randevu almak. Gerisini Aycan Hanım ve ekibi halleder!

Menü

Macaroni cheeseballs

Pad Thai, Sebzeli

Blush by Moncigale

Yoksa siz hala Pazartesi işten sonra tıpış tıpış eve gidenlerden misiniz?

Sim Pera- Belkıs

Gitmişken Belkıs Apartmanı’nın şahaneliğine de bir bakın derim!

Sim Pera Adres: Meşrutiyet Cad. Şimal Sok. Apartıman Belkıs No:3A, Tepebaşı, Beyoğlu

Fotoğraflar: www.zomata.com, blog.mekanist.net

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Merve merhaba! theMagger’ın minik ofisi Belkıs Apartmanı’nda. :) En yakın zamanda bir Magger buluşması ayarlayıp, seni davet etmek isteriz :) Yazılarını çok severek takip ediyorum! Çok teşekkürler :)

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?