“Şöyle küçük bir restoranım olsa, çok değil birkaç masası olan…” veya “Bir gün her şeyi ardımda bırakıp butik, şirin bir cafe açmak istiyorum” gibi cümleler pekçoğumuza eminiz ki tanıdık geliyordur. Neden mi? Çünkü bir cafe veya restoran açma fikri, daima birçoğumuzun aklının bir köşesinde durur ve şüphesiz, bir gün gerçek olacak güzel hayalleri beraberinde getirir. Biz de, yeni nesil POS sistemi, Simpra Suite olarak böyle düşündük ve geçtiğimiz günlerde sizlere sorduk: kimler cafe veya restoran açmayı hayalindeki iş olarak tanımlıyor? Gelen cevaplardan aldığımız ilhamla hazırladığımız bu yazıda, hayalini gerçek kılmak isteyenler için önerilerimizi paylaşıyoruz. 

Cafe – Daan Evers
Cafe – Daan Evers

Her şeyden önce, uzun vadeli düşünün. Açacağınız mekanın maliyet, gider tahminlerini iyi yapın, yatırımlarınızı da planlarınızı sürdürülebilir kılacak şekilde organize edin. Kendinizi de öyle. Yeniliğin heyecanına kapılıp kendinizden verebileceğinizden fazlasını beklemeyin, kendinize yüklenmeyin. Gece gündüz çalışarak enerjinizi tüketmek, sizin de yeni mekanınızla uzun vadede ilgilenebilmenizin önünde engel oluşturur. Maddi konularda da, söz konusu kendiniz olduğunda da yavaş yavaş, ama emin adımlarla ilerlemeye özen gösterin.

Mekan seçimlerinin başında şüphesiz ki lokasyon geliyor. “Cafe veya restoranımı nerede açmalıyım ki, iyi geri dönüşler alabileyim?” düşüncesine girdiğinizi fark ederseniz, kendinizi durdurun. Çeşitli lokasyonlarda açılan mekanların daha başarılı olduğu fikri tamamen ön yargılar üzerine kurulmuş bir fikir. Siz kaliteden ödün vermeden, şeffaf ve fark yaratan bir mekanın kapılarını nerede açarsanız açın, o mekan fark edilecektir ve müdavimlerinin oluşması uzun sürmeyecektir.

Restoran – Katlyn Giberson
Restoran – Katlyn Giberson

Dekorasyon önemli. Cafe veya restoranınıza gelen müşterilere yalnızca lezzetli bir yemek deneyimi sunmayı değil, aynı zamanda bulunduğu ortamın da tadını çıkarmalarını sağlamayı hedefleyin. Müşterilerin başını çevirdiği her köşede zevkli detaylar, estetik ve kaliteli parçalar olmasına özen gösterin. Yarattığınız ortam ve günün hangi saati olduğuyla uyumlu olarak keyifli müzikler çalın. Sizin mekanınızı tercih edenler için, esas önemli olan özellikle o yemeği yemek değil, o yemeği yarattığınız ortamda yemek olmalı.

Söz konusu bir cafe veya restoran açmaksa, en önemli noktalardan biri de şüphesiz, doğru ekip. Unutmayın, iyi yemek veya servis zamanla öğrenilebilir, ancak çalıştığınız insanların karakterlerini değiştiremezsiniz. Ve çoğu zaman, müşterinin üzerinde mekan ile ilgili doğrudan izlenim bırakan da budur. Güler yüzlü, işini bilen ve severek yapan bir ekiple işe başlamanız çok önemli. Aynı zamanda, belirli aralıklarla ekibinizin kontrolünü sağlamayı da unutmayın.

Yukarıda söz ettiğimiz konu, mutfak ekibi için de geçerli. Doğru şef ve doğru malzemeler ile özgün lezzetler yaratmayı ve bu lezzetleri masalara şık sunumlar eşliğinde getirmeyi hedefleyin. Şefinize her ne kadar güveniyor olsanız da, herhangi olası bir durumda zor durumda kalmamak adına, bir yedek şefiniz mutlaka olsun. Mutfağınızda taze, doğal malzemeler kullanılmasına özen gösterin, yerel üreticileri destekleyin ve etrafınızdakileri de bu doğrultuda teşvik etmek adına bunu açıkça dile getirin.

Menüyü oluşturma süresi boyunca ise, çok araştırın. Bolca okuyun, sorun, tadımlar yapın, düşüncelerine güvendiğiniz insanlardan fikir alın ve en önemlisi, yaratıcı olun. Geriye aksiyona geçmek kalsın. Aynı zamanda, menüde mekanınıza özgü lezzetlerin yer alıp almadığına özellikle dikkat edin, müşterilerinizin yalnızca sizin cafe veya restoranınızda deneyimleyebilecekleri tatlara ev sahipliği yapmak istersiniz, değil mi?

Cafe 36 Billares
Cafe 36 Billares

Hikayenizi paylaşın. Eminiz, bu mekanı açmaya karar verene kadar düşünceleriniz arasında çok kez gidip geldiniz, vaz geçecek gibi oldunuz, bir şeyler sizi devam etmeye itti, çeşitli zorluklar yaşadınız, ama bırakmadınız. Bunları müşterilerinizle ve çevrenizle paylaşın. Burayı açmak sizin için küçüklükten gelen bir hayal miydi, yoksa çok sonraları mı aklınıza geldi? İlk ilhamınızı nereden aldınız, mekanınız sizin için ne ifade ediyor? Bu soruları bütün şeffaflığınızla paylaşın ki samimiyetiniz karşı tarafa da geçsin.

Şeffaflık demişken, müşterilerinize yalnızca kendi hikayeniz ile ilgili değil, onlara sunduğunuz lezzetlerin hikayesi ile ilgili de açık ve net olmaya özen gösterin. Tariflerinizde hangi malzemeleri kullandığınızdan, bu malzemeleri nereden temin ettiğinize ve malzeme seçiminde nelere dikkat ettiğinize, tüm detayları onlarla paylaşın. Müşterilerinizi de sürece dahil edin.

Müşterilerinize yalnızca güzel bir ortam ve iyi bir yemek vadetmeyin, aynı zamanda onlara farklı deneyimler de sunun. Örneğin, düzenli olarak belirli günlerde gerçekleşecek yaratıcı konseptler bulun veya mekanınızda hedef kitleniz ile uyumlu olacağını düşündüğünüz atölye ve workshop’lara yer verin. Farklı deneyimler demişken, değişime özen gösterin. Sürekli olarak tek bir çizgide ilerlediğini bildiğiniz, kendi içinde çeşitli değişikliklere gitmeyen bir mekana bir noktadan sonra gitmek ister misiniz, yoksa daha yeni mekan keşifleri yapma ihtiyacı mı hissedersiniz? Belirli aralıklarla menünüzde küçük değişiklikler yapmak, tasarımınızı yenilemek gibi detaylar sizi hep canlı tutacaktır. Tabi bunu yaparken, asıl çizginizi korumaya da dikkat edin. Yarattığınız görünümü ve imajı bozmayın ama kendinizi ve mekanınızı yeni ve güncel tutmayı da atlamayın.

Instagram – Georgia de Lotz
Instagram – Georgia de Lotz

Ve tabii ki, sosyal medya! Günümüz dijital çağında, bilinirliğinizi ve tanınırlığınızı arttırmak adına, sosyal medyayı iyi kullanmanız çok önemli. Kendinizi ve mekanınızı tanıtın, menünüzden bahsedin, gün içinde sık sık paylaşım yapmayı ihmal etmeyin. Böylece takipçilerinizi mekanınız ile ilgili sürekli olarak güncel tutabilir, orada olan değişikliklerden haberdar edebilirsiniz. Ayrıca, yine sosyal medya ile ilgili olarak, cafe veya restoranınızın bir bölümünü Instagram karesi olarak düzenlemenin size geri dönüşü oldukça olumlu olabilir! Eğlenceli, farklı, insanların orada fotoğraf çekmek ve paylaşmak isteyeceği bir köşe yaratmak, mekanınızın daha çok konuşulmasını sağlayacaktır.

Son olarak, Simpra Suite kullanın! Simpra Suite, cafe ve restoran otomasyonunu bulut tabanlı sisteme taşıyıp sizi yüksek altyapı maliyetlerinden kurtaran yeni nesil bir POS sistemi. Kolay kurulumu, pratik kullanımı ve ödeme anındaki esnek yapısıyla size ve müşterilerinize kolaylık sağlayan bu sistemi tercih edin. Sistemin adisyon işlemlerini hızlandırarak masa sayısı fark etmeksizin sipariş kalitesini artırıyor olması, müşteri memnuniyetinize de doğrudan etki edecektir.