Yılın son ayına girerken, işte hem film seçimlerinizi kolaylaştıracak hem de DVD raflarından sinema salonlarına sinema gündeminden haberdar olmanızı sağlayacak Sinema Rehberi!

sinema rehberi - jeune et jolie

Aralık Ayı Bitmeden İzlemeniz Gereken 3 Film:

Oscar yarışında iddialı dev yapımların bir bir vizyona gireceği Ocak ve Şubat aylarının öncesinde Aralık ayında vizyonda yabancı filmler açısından kurak denilebilecek bir döneme giriyor olsak da bu boşluğu yerli filmler kapatacak gibi duruyor. Bu ay kaçırmamanız gereken üç filmden ilki, Filmekimi’nin ardından gösterilecek François Ozon filmi “Jeune et Jolie”. Varlıklı bir ailenin kızı olsa da güzelliğini ve cinselliğini kullanarak para kazanmaktan zevk alan bir genç kızın yaşadıklarını konu alan film 27 Aralık’tan itibaren Başka Sinema salonlarında olacak.

sinema rehberi - prisoners

2 yıl önce “Incendies” filmi ile tanıdığımız Denis Villeneuve imzalı “Prisoners”ta Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis, Maria Bello, Terrence Howard, Melissa Leo ve Paul Dano gibi yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosu var.”Prisoners” da 27 Aralık’ta vizyonda izleyebileceğimiz filmlerden olacak. Ayın üçüncü olmazsa olmazı ise Peter Jackson’ın “Hobbit” üçlemesinin ikinci bölümü “The Desolation of Smaug”. Jackson’ın bir kitaptan üç film çıkarma ısrarını gereksiz ve sıkıcı bulanlardan olsam da, teknik dallarda yaşatacağı görsel şölen için filmi merak edenlerdenim. Film, 13 Aralık’ta vizyonda.

sinema rehberi - yozgat blues

Aralık Ayının İzlemeniz Gereken Türk Filmleri:

Daha önce de söylediğim gibi, Aralık yabancı filmler açısından kurak geçeceğe benziyor olsa da yerli yapımlar açısından oldukça tatmin edici. 32. İstanbul Film Festivali’nde öne çıkan ve gerek İstanbul’da gerekse yurt içi ve dışındaki festivallerde ödüller kazanan iki film bu ay kaçmayacaklardan: “Yozgat Blues” ve “Köksüz”. Özellikle bir Anadolu kentini çok iyi analiz eden; Ercan Kesal, Ayça Damgacı, Tansu Biçer ve Nadir Sarıbacak’ın harika performanslarını izleyebileceğiniz “Yozgat Blues”u kaçırmayın. “Uzak İhtimal” ile sinemaya iyi bir başlangıç yapan Mahmut Fazıl Coşkun’un bu yeni filmini 6 Aralık’tan itibaren Başka Sinema salonlarında izleyebilir, Deniz Akçay’ın ilk-filmi “Köksüz”ü ise 20 Aralık’ta vizyonda yakalayabilirsiniz.

sinema rehberi - woody allen

Aralık Ayının DVD Önerileri:

Sevdiklerimize Yılbaşı hediyesi almak kolaylaşsın diye midir bilinmez, bu ara raflarda bir sürü, yepyeni seçenek var. Bunlar arasında en dikkat çekici olanı, Woody Allen’ın dopdolu filmografisinden birçok filmin yeni ambalajı ile raflarda oldukça uygun fiyata yer bulmuş olması. Özellikle “Sweet and Lowdown”, “The Curse of the Jade Scorpion”, “Deconstructing Harry”, “Mighty Aphrodite” gibi uzun zamandır kopyası bulunmayan 90’lı yıllara ait Woody Allen filmlerini edinmenizi öneririm.

sinema rehberi - the imposter

Ayrıca bu ay, geçtiğimiz yılın en başarılı iki belgeselinin DVD’lerini de satın alabilirsiniz: Festivallerde izleme fırsatı bulduğum, tek bir kopya ile tek bir hafta vizyon şansı da yakalayan Oscar ödüllü “Searching for Sugar Man” ve “The Imposter”… İlki müzik adına ilham verici bir belgesel, ikincisi ise insanların ne kadar saf ve aptal olabileceğini kanıtlayan şok edici bir hikaye.

Geçen Ayın Heyecanlandıran Fragmanı:

Son zamanlarda ülkemiz, ülkemiz sineması, ülkemiz oyuncuları, İstanbul ve Cem Yılmaz tweetleri ile adeta aramızdan biri olmuş olan Russell Crowe, geçtiğimiz ay başka bir konuda da gündemi meşgul etti: Oyuncunun Nuh Peygamber’i canlandıracağı; “Requiem for a Dream” ve “Black Swan” gibi başyapıtların yönetmeni Darren Aronofsky’nin yeni filmi “Noah”ın ilk fragmanı yayınlandı:

Geçen Ayın En Çok Konuşulan Sinema Olayları:

Sinema dünyasını yakından takip edenler, önemli bir yüzdesi daha sonradan değişiklikler ve iptallerle sonuçlansa da yapım aşamasındaki filmlerle, yönetmen ya da oyuncu seçimleriyle ilgili haberlere bayılırlar. İşte bu tarz haberleri duymaktan zevk alanlar için geçtiğimiz haftalarda ağızlardan su akıtacak bir haber geldi: Warner Bros., çekmeyi planladığı Peter Pan filmi için “Pride & Prejudice”, “Atonement” ve “Anna Karenina” gibi başarılı dönem filmlerinin yönetmeni Joe Wright ile anlaşma sağlamaya çalışıyor, Captain Blackbeard rolü içinse Javier Bardem’i düşünüyormuş.* Son zamanlarda rol aldığı her filmde daha uçuk bir saç stiliyle, psikolojisi daha bozuk bir karakteri canlandırdan Bardem’i Neverland’in kötü kalpli korsanı rolünde izleme düşüncesi heyecan verici.

sinema rehberi - javier bardem

sinema rehberi - the family fangİkinci bir haber ise, hem çağdaş edebiyat takipçilerini hem de bağımsız sinema sevenleri heyecanlandıracak: Kevin Wilson imzalı roman “The Family Fang”in sinema uyarlamasını 2014’te izleyeceğiz. Halihazırda romanın film haklarının Nicole Kidman tarafından satın alındığını ve uyarlama senaryoyu “Rabbit Hole”un senaristi David Lindsay-Abaire’nin yazacağını zaten biliyorduk. Bu yıl yönettiği ilk film “Bad Words” ile iyi eleştiriler alan komedi oyuncusu Jason Bateman’in filmi yöneteceği ve başrolleri Nicole Kidman ile paylaşacağı ise filmle ilgili öğrendiğimiz yenilikler oldu.**

Ödül Sezonundan Kısa Kısa:

– Sezonun açıklanan ilk adaylık listeleri 24 Ekim tarihinde bağımsız film ödülleri Gotham Awards’dan geldi. Bu yıl ilk kez En İyi Erkek ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleri de dağıtılacak olan Gotham Ödülleri’nin en iyi film adayları şöyle: 12 Years A Slave, Ain’t Them Bodies Saints, Before Midnight, Inside Llewyn Davis, Upstream Color.

– Avrupa Film Ödülleri adaylarını 9 Kasım’da açıkladı. Bu yıl (nedense bu yıl vasatın altında filmler çeken Bier ve Almodóvar’ı aday gösterebilmek içinmiş gibi duruyor) En İyi Komedi filmi adlı bir dal icat eden organizasyonda Türkiye’den bir aday bulunmazken, En İyi Film dalındaki adaylar şöyle: The Best Offer (İtalya), Blancanieves (İspanya), The Broken Circle Breakdown (Belçika), La grande bellezza (İtalya), Oh Boy! (Almanya) ve La vie d’Adèle (Fransa).

sinema rehberi - ayca damgaci

– Asya Pasifik Film Ödülleri ise adaylarını 12 Kasım’da açıkladı. Türkiye’den Ayça Damgacı’nın da “Yozgat Blues”daki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında aday gösterildiği listedeki En İyi Film adayları şöyle: Omar (Filistin), Le passé (İran), Soshite chichi ni naru (Japonya), Television (Bangladeş), The Turning (Avustralya), With You Without You (Sri Lanka).

2014 yılında sinemaya uyarlanacak olan “Fang Ailesi” romanı hakkında daha fazla bilgi için Emre Eminoğlu’nun “KİTAP: Kevin Wilson’dan Fang Ailesi” yazısını okuyabilirsiniz.

* Javier Bardem Wanted For Captain Blackbeard, James White, 18/11/2013, Empire Online
http://www.empireonline.com/news/story.asp?NID=39394

** Jason Bateman To Direct The Family Fang, James White, 3/11/2013, Empire Online
http://www.empireonline.com/news/story.asp?NID=39261

Emre Eminoğlu

theMagger Editörü, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?