Havaların soğumasıyla üşürken Filmekimi ile ısındığımız sezon, tüm hızıyla devam ediyor! İşte hem film seçimlerinizi kolaylaştıracak hem de DVD raflarından sinema salonlarına sinema gündeminden haberdar olmanızı sağlayacak Sinema Rehberi!

sinema rehberi - yozgat bluesSpot: Biz de Varız!

Türk sinemasının en büyük sorununun, kaliteli yapımların vizyon şansı bulmakta zorlanması, bulsalar da bu vizyon süresinin çok kısa sürmesi ve birkaç şehir ve salonla sınırlı kalması olduğunu söyleyebiliriz. Yurt içi ve yurt dışındaki festivallerde takdir ve ödül kazanan, usta yönetmenlerin ya da ilk filmlerini çeken yönetmenlerin imzasını taşıyan birçok film bu yıl da aynı kaderi paylaştı ne yazık ki. İstanbul Modern, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da bu filmlerden mümkün olduğunca fazlasın “Biz de Varız!” gösterim programında bir araya getiriyor. 3-13 Ekim tarihleri arasında Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri gösterimi yapılacak olan filmler arasında Onur Ünlü’nün ticari gösterime sokmadığı son filmi “Sen Aydınlatırsın Geceyi“, ülkemizi Venedik Film Festivali’nde temsil eden ilk-film “Köksüz” (Yön: Deniz Akçay Katıksız), Altın Portakallı “Güzelliğin On Par’Etmez” (Hüseyin Tabak) ve Altın Kozalı “Yozgat Blues” (Mahmut Fazıl Coşkun) da var.

sinema rehberi - biz de variz

sinema rehberi - gravityEkim Ayı Bitmeden İzlemeniz Gereken 3 Film:

Filmekimi sayesinde sağlam bir başlangıç yaptığımız ay, birbirinden iddialı yapımlarla devam edecek Ekim ayında. Ayın benim için en büyük filmi, George Clooney ve Sandra Bullock‘un başrollerini paylaştığı ve Meksikalı yönetmen Alfonso Cuarón‘un yönettiği bilimkurgu “Gravity“. Bir kaza sonucu uzay boşluğunda mahsur kalan iki astronotun yaşam mücadelesini anlatan ve 11 Ekim’de vizyona girecek olan filmi şansınız varsa IMAX formatında izlemenizi öneririm.

Ayın diğer önemli yapımları Filmekimi’nde gösterildikten hemen sonra, 11 Ekim‘de vizyonda izleyeceğimiz bağımsız film “Fruitvale Station“. 31 Aralık 2008 tarihinde polis tarafından keyfi bir şekilde öldürülen 22 yaşındaki Oscar Grant’in son gecesini anlatan film, polis şiddetinin gündemde olduğu bir dönemde ülkemizde de etkileyici bir yapım olarak öne çıkıyor. Ryan Cooglar‘ın yazıp yönettiği ilk filminde Michael B. Jordan ve Octavia Spencer rol alıyor.

sinema rehberi - fruitvale station

Son olarak, 25 Ekim‘de vizyona girecek olan “Captain Phillips” de gerçek bir hikayeye dayanıyor. 2009 yılında Somalili korsanlar tarafından kaçırılan bir ABD gemisinde yaşanan gerilim dolu anları, Tom Hanks‘in canlandırdığı Captain Phillips’i merkezine alarak anlatıyor film. Yönetmen koltuğunda, Bourne serisi ve United 93 ile tanıdığımız Paul Greengrass var.

sinema rehberi - this is the end

Ekim Ayının Şans Tanınması Gereken Filmi:

Dopdolu, iddialı yapımlarla sarılı bir Ekim ayında biraz ciddiyetten uzaklaşmak, biraz gülmek ve birbirinden ünlü isimlerin “kendilerini” oynadığı, sanatsallıktan tamamen uzak bir komediyi izlemek isterseniz bu ay şans tanımanız gereken film “This Is the End“. Film, James Franco’nun evindeki bir parti sırasında kıyametin kopmasını, sinema ve televizyon dünyasının yıldızlarının can havli ve panikle gerçek yüzlerini gösterdiği bir felaket senaryosunu ele alıyor. Filmde Seth Rogen’dan Emma Watson’a, Channing Tatum’dan Michael Cera’ya birçok oyuncu yer alıyor. 18 Ekim‘de vizyonda.

sinema rehberi - gozumun nuruEkim Ayının İzlemeniz Gereken Türk Filmi:

Yaz kuraklığının ardından, yerli yapımlarla dolu bir vizyonun olduğu aylarla selamlaştık. Özellikle Altın Portakal ve Altın Koza’nın ardından gelen önümüzdeki birkaç ay boyunca bu festivallerde öne çıkan yapımları izleme şansı yakalayacağız. Yakalanan bu şans ne yazık ki sınırlı bir süre ve sınırlı sayıda salonda olsa da… Altın Koza’da En İyi Film ödülü bu yıl iki film arasında paylaştırıldı: (İstanbul Modern’in “Biz de Varız! programı dahilindeki) “Yozgat Blues” ve Melik Saraçoğlu ile Hakkı Kurtuluş’un birlikte yönettiği “Gözümün Nuru“. Bir göz hastalığının tedavi sürecini komediye başvurarak anlatan film, 18 Ekim‘de vizyonda. “Gözümün Nuru”, Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film dışında En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu ödüllerinin de sahibi olmuştu.

Ekim Ayının DVD Önerisi:

Yaz sezonunun vizyondaki kuraklığı ve aksiyon-komedi odaklılığı nedeniyle DVD raflarında “Yeni Çıkanlar”dan çok eski cevherleri keşfetmeniz gerektiği o aylardayız. Hem festivalde hem de vizyonda kaçırma başarısını gösterdiğim için yorum yapmak istemediğim Gus van Sant filmi “Promised Land”; “Man of Steel”, “Hangover 3″ ve “After Earth” gibi yeni DVD’lerin arasında göze çarpıyor. Diğer yandan televizyon dizilerini de sinema kadar yakından takip ediyorsanız, geçtiğimiz sezon ekranlara veda eden, son yılların en iyi komedilerinden olan “30 Rock”ın ilk beş sezonu bir box-set olarak ülkemizde yayınlanmış durumda. Tina Fey’in yarattığı, yazarlarının ve başta Alec Baldwin olmak üzere oyuncularının harikalar yarattığı bu komediyi hiç izlemediyseniz, hemen başlamanızı tavsiye ederim.

Geçen Ayın Heyecanlandıran Fragmanları:

Ülkemizde Şubat 2014′te vizyona girecek olan, geçtiğimiz aylarda Cannes Film Festivali’nde yarışmış olan Alexander Payne filmi “Nebraska” ve henüz ülkemizdeki gösterim tarihi belli olmayan Scarlett Johansson’lu bilimkurgu “Under the Skin”in fragmanları geçtiğimiz ayın heyecanlandıranları arasındaydı.

Geçen Ayın En Çok Konuşulan Sinema Olayı:

Kimi sinefil için hiçbir şey ifade etmese de, benim de içinde bulunduğum bir kitlenin tutkuyla takip ettiği Oscar yarışı için Eylül ve Ekim ayları oldukça önemlidir. Bu aylarda En İyi Yabancı Film yarışı şekillenmeye, ülkeler katılımlarını bildirmeye ve katılacak ülkelerin komiteleri kendilerini temsil edecek filmleri seçmeye başlar Eylül’den itibaren. İşte geçtiğimiz ayın en önemli haberleri arasında bu seçimlerle ilgili bilgiler yer alıyor. Fransa Altın Palmiyeli “La vie d’Adèle” yerine ressamın son yıllarını anlatan “Renoir“ı, 2011′in galibi İran yine bir Asghar Farhadi filmi olan “Le passé“yi, Danimarka dünya çapında övgü toplayan belgesel “The Act of Killing” yerine bir 2012 yapımı olan “Jagten“i yarışa dahil etmiş durumda. Türkiye’dense hem eleştirmenlerden hem de seyirciden geçer not aldığı için yarışta finale kalma umudumuzun artmasını sağlayan bir seçim haberi geldi: Adayımız, Yılmaz Erdoğan’ın “Kelebeğin Rüyası” filmi.

sinema rehberi - kelebegin ruyasi

Oscar yarışı demişken, yılın merakla beklenen filmlerinden (Nicole Kidman’ın Grace Kelly’i canlandırdığı) “Grace of Monaco” ve (Steve Carell, Channing Tatum ve Mark Ruffalo’nun rol aldığı Bennett Miller filmi) “Foxcatcher“ın 2014′e ertelenmesi de geçtiğimiz ayın önemli haberleri arasında.

Emre Eminoğlu

theMagger Editörü, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?