Oscar töreni ile başlayan Mart ayının sinema olayları, vizyon ve Başka Sinema filmleri, yeni çıkan DVD’lerinden seçtiklerim ve önceki ayın öne çıkan haberleriyle işte bu ayın sinema rehberi:

Spot: Svenska!

himlen

Pera Müzesi’nde Kuzey Avrupa ülkelerinden cam sanatçılarının eserlerinin sergilendiği “Aurora” sergisi devam ederken, Pera Film de aynı coğrafyadan filmleri programına eklemiş durumda. İsveç sinemasının son üç yılından seçilen sekiz filmi izleyebileceğimiz program 8-29 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. Gösterimi yapılacak filmler arasında, severek izlediğimiz Skarsgård erkeklerinin en küçüğü Bill Skarsgård’ın rol aldığı 2010 yapımı “Himlen är oskyldigt blå”, PirateBay belgeseli “TPB AFK: The Pirate Bay Away from Keyboard” ve sevimli konusuyla dikkat çeken 2012 yapımı aile filmi “Isdraken” var.

Mart Ayı Bitmeden İzlemeniz Gereken 3 Film:

omar-still_wide-9699385ac417fc5c492daa8ccb93635f8892a526-s6-c30

Mart 2014’te Oscar adayları ve 2013’ün en iyileri arasında yer alan son birkaç filmi de izleyecek ve önümüzdeki aydan itibaren ilgimizi 2014 filmlerine yoğunlaştırabileceğiz. 2013’ün kaçırmamanız gereken artıkları arasında öne çıkan, Mart ayının iki vizyon filmi Filistin yapımı “Omar” ve 6 dalda Oscar adaylığı elde eden “Dallas Buyers Club”. Gündemdeki Oscar ödülleri ve !f gösterimleri nedeniyle konusunu ezberlediğinizi tahmin ettiğim “Dallas Buyers Club”dan fazla söz etmeyeceğim. “Omar” ise 2005 yılında Filistin sinemasının adını tüm dünyaya duyuran “Paradise Now” filminin de yönetmeni olan Hany Abu-Assad’ın imzasını taşıyor. Asghar Farhadi senaryolarını hatırlatan, ilerledikçe yeni bir sürpriz vaat eden senaryosuyla, zekice yazılmış bir kedi-fare hikayesi diyebiliriz film için. Her iki film de 7 Mart’ta vizyonda olacak.

allacciate le cinture

Ayın merakla beklenen filmi ise kuşkusuz yeni Ferzan Özpetek filmi “Allacciate le cinture” (Kemerlerinizi Bağlayın). Genellikle kendimizi iyi hissettiren aile filmleriyle tanıdığımız Özpetek’ten bu kez uzun yıllara yayılan bir yasak aşk hikayesi izleyeceğiz. Film, 14 Mart’ta vizyonda olacak.

Mart Ayının İzlemeniz Gereken Türk Filmi:

koksuz

Geçtiğimiz yıl ilk gösteriminin yapıldığı 32. İstanbul Film Festivali’nde Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü ve Radikal Halk Ödülü (Ulusal Yarışma) ödüllerinin sahibi olan “Köksüz”, 14 Mart’tan itibaren Başka Sinema salonlarının programına eklenecek. Aynı zamanda Venedik Film Festivali’nde yarışan ve Adana Altın Koza Film Festivali’nden birçok ödül alan film, beklenmeyen bir kaybın ardından sarsılan bir ailenin hikayesini anlatıyor. Filmde Ahu Türkpençe, Lale Başar, Savaş Alp Başar, Mihriban Er, Sekvan Serinkaya ve Melis Ebeler rol alıyor.

Mart Ayının Şans Tanınması Gereken Filmi:

monuments men

İlk önceleri 2013 yılında izleyeceğimiz hatta ödül sezonunda da çokça konuşacağımız filmler arasında adı geçen, George Clooney’nin yönettiği ve rol aldığı “Monuments Men”, ani bir kararla 2014’e ertelenmişti. Bu kararı, özellikle de Şubat gibi erken bir tarihte ABD’de gösterime girecek olmasını, filmin ödül sezonunda bir iddiası olmadığı şeklinde yorumlamıştık. “Monuments Men” hakkında benim de beklentilerim düşmüş olsa da, kolay kolay bir araya gelmeyecek kadrosu ve eğlenceli konusu ile şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum. 2. Dünya Savaşı sırasında Avrupa’nın sanatsal hazinelerini Naziler’den korumakla görevlendirilen özel bir birliğin maceralarına odaklanan filmde George Clooney, Matt Damon, Bill Murray, John Goodman, Jean Dujardin, Bob Balaban ve Cate Blanchett rol alıyor.

Mart Ayının DVD Önerileri:

jeuneetjolie3900x506

Filmekimi ve ardından Başka Sinema sayesinde izleme fırsatı bulduğumuz Avrupa sinemasının ve Amerikan bağımsız sinemasının en güzel örnekleri bu aydan itibaren DVD raflarında da yer almaya başlıyor. François Ozon’un “Jeune et Jolie”si, Noah Baumbach’ın “Frances Ha”sı ve Abdellatif Kechiche’nin “La vie d’Adèle”i, arşivinize düşünmeden eklemeniz gereken DVD’lerden.

Geçen Ayın En Çok Konuşulan Sinema Olayları:

Philip

Şubat 2014, ne yazık ki üzücü bir haberle başladı: 2 Şubat günü, 46 yaşındaki usta aktör Philip Seymour Hoffman’ın ölüm haberiyle sarsıldık. Başta Paul Thomas Anderson filmlerindeki rolleriyle hayran kaldığımız, Truman Capote’yi canlandırdığı “Capote” ile Oscar ödülü sahibi olan oyuncuyu birbirinden etkileyici performanslarıyla hatırlayacağız. Hoffman’ı son kez izleyebileceğimiz filmler, çekimleri tamamlanan ve 2014’te vizyona girecek “The Hunger Games: Mockingjay – Part 1” ve çekimleri yarım kalan fakat 2015’teki vizyon tarihinde bir erteleme olmayacağı açıklanan “The Hunger Games: Mockingjay – Part 2” olacak.

BaiRiYanHuo

Dünya sineması için yılın ilk önemli festivali diyebileceğimiz Berlin Film Festivali’nin ödülleri, 15 Şubat’ta sahiplerini buldu. Altın Ayı, yani En İyi Film ödülünü kazanan film, Çinli yönetmen Diao Yi’nan’ın “Bai ri yan huo” (Black Coal, Thin Ice) filminin oldu. Film, aynı zamanda En İyi Erkek Oyuncu ödülünün de sahibi oldu. Ödüllendirilen diğer filmler arasında Wes Anderson’ın “Grand Budapest Hotel”i ve Richard Linklater’ın “Boyhood”u da var.

Emre Eminoğlu

theMagger Editörü, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?