Ödül sezonu için en heyecan verici ayı geride bırakırken, Şubat’ta gerek !f İstanbul olsun gerekse izleyeceğimiz birbirinden güzel vizyon filmleri olsun dopdolu bir aya giriyoruz. Şimdiden herkese iyi seyirler!

if-istanbul-festival-afisiSpot: 13. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali

Kuşkusuz Şubat deyince akla hemen onun adı geliyor: !f İstanbul. Bizi en güzel bağımsız filmlerle, birbirinden ilginç belgesellerle buluşturan, yaratıcı ve genç yönetmenlerle tanıştıran !f ile ilgili önerilerimi daha önce paylaşmıştım.

Şubat Ayı Bitmeden İzlemeniz Gereken 3 Film:

La-grande-bellezza-the-great-beauty-oscar-2014-4

Ayın ilk haftasında, 7 Şubat’ta ayın en önemli 3 filminden 2’sini izleme fırsatı bulacağız. Birincisi, İtalya’nın Altın Küre ödüllü, En İyi Yabancı Film Oscar’ına da aday olan filmi “La grande bellezza”… Başka Sinema salonlarında gösterilmeye başlanacak olan filmin yönetmeni Paolo Sorrentino, Fellini’nin varisi olarak anılmaya başlandı bile. Roma’nın gece hayatının 65 yaşındaki ünlü çapkınlarından birinin bu ışıltılı yaşantıdan gerçek  güzelliği aramak için vazgeçmesini anlatıyor film. Aynı gün vizyonda ise Martin Scorsese’nin 5 dalda Oscar’a aday gösterilen “The Wolf of Wall Street”i var. 10 yılı aşkındır süren Leonardo DiCaprio-Martin Scorsese işbirliğinin son meyvesi bir komedi.

her-fp-0835

Bu iki filmin yanına bir başka bol Oscar adaylıyı, “Her”ü ekleyebilirsiniz. 14 Şubat’ta “Aşk” adıyla vizyona girmesi sizi içi boş, ticari bir yapımla karşılaşacağınız yönünde yanıltmasın. Joaquin Phoenix ve Scarlett Johansson’un sesinin başrolde olduğu yapımın yönetmeni çağımızın en yaratıcı insanlarından olan Spike Jonze. Evine kurulan işletme sistemi ile romantik bir ilişkiye giren yalnız bir yazarın hikayesini anlatan film, Arcade Fire’a ait müzikleri, yaratıcı senaryosu ve oyuncu performanslarıyla dikkat çekiyor.

Şubat Ayının İzlemeniz Gereken Türk Filmi:

2

Normal şartlarda bu köşede Türk sinemasının en önemli yönetmenlerinden olan Reha Erdem’in son filmi “Şarkı Söyleyen Kadınlar”ı önermem gerekiyor olsa da, filmin ön gösterimi sonrasında okuduğum olumsuz eleştiriler beni korkuttu. Ayın yerli yapımları arasından seçtiğim, “Daire”. “Zincirbozan” ve “Büyük Oyun” filmleriyle tanıdığımız yönetmen Atıl İnaç’ın son filmi, iki kaybeden karakterin hüzünlü aşklarını konu alıyor. Fatih Al, Nazan Kesal ve Erol Babaoğlu’nun rol aldığı filmin ilk gösterimi geçtiğimiz Adana Altın Koza Film Festivali’nde yapılmıştı. 7 Şubat’tan itibaren Başka Sinema salonlarında izleyebilirsiniz.

Şubat Ayının Şans Tanınması Gereken Filmi:

Lone Survivor

Savaş ve aksiyon filmleri ile aranız nasıl bilmiyorum. Fakat kendinizi her yıl bu türdeki birkaç filmi duyduğunuz yorumlar ve tavsiyeler nedeniyle izlemek zorunda hissediyor olabilirsiniz. Bu yılın “o” filmlerinden biri de “Lone Survivor”. Film, 2013’ün son aylarına kadar adı sanı duyulmamış olsa da, son anda teknik başarıları nedeniyle çok konuşuldu ve ödül sezonunda var olduğunu En İyi Ses Miksajı ve En İyi Ses Kurgusu dallarında aldığı iki Oscar adaylığıyla kanıtladı. “Hancock” ve “Battleship” gibi vasat aksiyon filmleriyle tanıdığımız Peter Berg’ün yönettiği filme Mark Wahlberg, Emile Hirsch, Ben Foster ve Eric Bana’lı kadrosu nedeniyle şans verilebilir. “Lone Survivor”, 2005 yılında El Kaide ile girilen bir çatışmanın ardındaki gerçek hikayeyi anlatıyor.

Şubat Ayının DVD Önerileri:

Bu ayki DVD önerilerim, ülkemizde vizyon yüzü görmeden doğrudan DVD raflarında yerini bulan, biri Avrupa sinemasından, diğeri Hollywood’dan iki film:

kapringen“Kapringen” (A Hijacking), 32. İstanbul Film Festivali’nde gösterilmiş bir Danimarka filmi. İlk filmi “R” de geçtiğimiz yıllarda !f kapsamında gösterilen Tobias Lindholm, “Jagten”, “Submarino” gibi başarılı Danimarka yapımlarının ve ülkemizde de takip edilen “Borgen” adlı dizinin senaryosunda imzası olan isimlerden. İngilizce adından da anlaşılacağı gibi filmimiz bir korsanlık/kaçırılma hikayesi anlatıyor. Somali açıklarında yük gemileri korsanlar tarafından kaçırılan mürettebat, hayatlarını Kopenhag’daki yetkililerle iletişime geçerek kurtarmaya çalışıyor. Tanıdık geldiyse, filmin 2012 yapımı olduğunu da ekleyeyim.

prisoners_ver3“Prisoners” ise Hollywood yapımı bir film olsa da yönetmen koltuğunda “Incendies” ile En İyi Yabancı film dalında ülkesi Kanada’ya bir adet adaylık getiren Denis Villeneuve oturuyor. 153 dakikalık bu gizemli polisiyenin merkezinde, kaybolan kızını bulmaya çalışan bir baba ve bir polis var. Filmde Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis, Maria Bello, Terrence Howard, Paul Dano ve Melissa Leo gibi oyuncular rol alsa da bu Türkiye’de vizyona sokulması için yeterli olmamış. Filmin En İyi Görüntü Yönetimi dalında efsanevi kameraman Roger Deakins’e bir Oscar adaylığı getirdiğini de not düşeyim.

Geçen Ayın En Çok Konuşulan Sinema Olayları:

alone_yet_not_aloneAyın en önemli haberi kuşkusuz bir skandal: Afişi ve fragmanı 70’lerden kalma ucuz bir filmi andıran, adını Oscar adayları açıklanana dek kimsenin duymadığı “Alone Yet Not Alone” filmi, En İyi Orijinal Şarkı dalında Oscar adayı olarak herkesi şaşırtmıştı. Akademi’nin müzik dalının başında da olan bestecisinin Akademi üyelerine email atarak şarkısının reklamını yaptığının ortaya çıkması sonucu, şarkı diskalifiye edildi. Despicable Me 2, Frozen, Her ve Mandela: Long Walk to Freedom filmlerinin yarıştığı En İyi Orijinal Şarkı kategorisine yeni bir aday eklenmeyecek.*

Lex-Luthor-Jesse-Eisenberg-Batman-Superman-Discussion

Gün geçmiyor ki bir süperkahraman filminin casting haberleri ortalığı karıştırıp, çizgiromanın/serinin hayranlarını sinirlendirmesin. Ayın son gününde aldığımız bir haber bu etkiyi yarattı: Yıldızı “The Social Network” ile parlayan, bağımsız Amerikan filmlerinin temiz yüzlü, sevimli çocuğu Jesse Eisenberg’in, Zack Snyder’in “Superman vs. Batman” filminde Superman’in ezeli düşmanı Lex Luthor’u canlandıracakmış**. Jeremy Irons ise Batman’in sadık kahyası Alfred rolüne uygun görülmüş. Batman’i Ben Affleck’in canlandıracağını öğrendiğimizden beri benzer haberlerle konuşulan “Superman vs. Batman” 2016’da vizyona girecek.

Ödül Sezonundan Kısa Kısa:

Ay boyunca en önemlisi Altın Küre Ödülleri olmak üzere birçok ödül dağıtıldı:

> Altın Küre Ödülleri‘nde En İyi Film (Drama) “12 Years A Slave”, En İyi Film (Komedi/Müzikal) “American Hustle” seçildi. Yönetmen ödülü “Gravity”nin, senaryo ödülü ise “Her”ün oldu. Sanırım içinde bulunduğumuz ödül sezonun ne kadar karmaşık olduğunu bu iki cümle bile açıklıyordur.

gravity-movie-review-space-2

> Birçok meslek birliği ödüllerini dağıttı: PGA (Yapımcılar birliği) beraberlik sonucu “12 Years A Slave” ve “Gravity”i ödüllendirdi. SAG (Oyuncular birliği) toplu performans ödülünü “American Hustle”a verirken, ödül alan oyuncular Matthew McConaughey, Cate Blanchett, Jared Leto ve Lupita Nyong’o oldu. WGA (Yazarlar birliği) en iyi orijinal senaryo olarak “Her”ü, en iyi uyarlama senaryo olarak “Captain Phillips”i seçti. DGA (Yönetmenler birliği) “Gravity”nin Alfonso Cuarón’unu, ASC (Görüntü yönetmenleri birliği) ise “Gravity”nin Emmanuel Lubezki’sini ödüllendirdi.

> Animasyon filmleri ödüllendiren Annie Ödülleri‘nde galip Walt Disney Pictures’ın “Frozen”ı oldu.

> 16 Ocak’ta açıklanan Oscar adayları ile ilgili detaylara bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Önemli bir haber: Bu yıl dahil olmak üzere Oscar Ödülleri’nin Türkiye’deki yayın haklarının Digiturk’e geçtiğini unutmayın!

*Academy Rescinds Original Song Nomination for “Alone Yet Not Alone”

http://www.oscars.org/press/pressreleases/2014/20140129.html

** Jesse Eisenberg, Jeremy Irons Cast as Lex Luthor, Alfred in Ben Affleck’s Superman/Batman Movie, Allison Takeda, 31/01/2014, US Magazine

http://www.usmagazine.com/entertainment/news/jesse-eisenberg-jeremy-irons-cast-lex-luthor-alfred-ben-affleck-superman-batman-movie-2014311

Emre Eminoğlu

theMagger Editörü, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Şubat 2014 aynı zamanda Philip Seymour Hoffman adındaki efsane oyuncuyu aniden kaybettiğimiz ay olarak da hafızalarımızda yer edindi… Çağının en yetenekli isimlerindendi, her sene böyle sürprizler olmak zorunda mı?

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?