Sinefiller için yılın en heyecan verici belgesellerinden biri olan Hitchcock/Truffaut, 35. İstanbul Film Festivali’nden kısa bir süre sonra şimdi de vizyonda! Sinemada sinemaya dair hikayeler bulmayı seviyorsanız, önerilerimize de göz atmak isteyebilirsiniz.

2

Kent Jones’un belgeseli Hitchcock/Truffaut, adını sinema tarihine çok büyük etkisi olmuş iki yönetmenden alıyor. Belgesel, ikilinin 1966 yılında yaptığı söyleşiden Truffaut’nun kendisi tarafından derlenen ve yayınlanan kitabı Hitchcock’a Göre Sinema‘nın, günümüzün büyük yönetmenlerinin üzerindeki etkisini sorguluyor. Jones, David Fincher, Martin Scorsese ve Olivier Assayas gibi birçok yönetmene, “Bu kitap sinemaya bakışınızı nasıl etkiledi?” diye soruyor.

3

Vizyondaki Hitchcock/Truffaut gibi, son yıllarda sinemaya dair hikayeler anlatan, bir yönetmen ya da oyuncunun yaşamına odaklanan, sinemayla ilgili belgesellerin sayısı hiç de az değil. İşte 10 öneri:

Bu hafta Hitchcock/Truffaut belgeselinin dışında vizyonda izleyebileceğiniz filmler şunlar: Zac Efron ve Seth Rogen’lı komedinin devamı Neighbors 2: Sorority Rising (Kötü Komşular 2), fırtınalar yaratan oyundan uyarlanan The Angry Birds Movie (Angry Birds Film), Senem Tüzen’in birçok festivalde ödül kazanmış filmi Ana Yurdu, korku filmi Howl (Dehşet Treni) ve yerli yapımlar Oflu Hoca’nın Şifresi 2 ile Dadaş.

***

En İyi Sinema Belgeselleri

Listen to Me Marlon | 2015, Stevan Riley

Efsanevi aktör Marlon Brando’nun yaşamı boyunca ses kayıt cihazıyla kaydettiği düşünceleri, anıları ve hikayelerini kaynak alan ve Brando’yu Brando’nun kendi sesinden dinleme imkanı sunan Listen to Me Marlon, geçtiğimiz yılın en iyi belgesel yapımlarındandı.

Life Itself | 2014, Steve James

2013’te kaybettiğimiz, film eleştirmenliğinde halen kullanılan yıldız sistemini ortaya atan Roger Ebert’ın yaşamını ve kariyerini mercek altına alan Life Itself, birçok film eleştirmeni ve yönetmenin yorumlarını içeriyordu.

Trespassing Bergman | 2013, Jane Magnusson & Hynek Pallas

Yanlarına birçok ünlü yönetmeni alarak, kaçak olarak Ingmar Bergman’ın yaşamının son yıllarında uzun bir süre inzivaya çekildiği, Faro Adası’ndaki evine giren film ekibi, bu isimlerle Bergman’ın mirasını, filmlerini ve onlara olan etkilerini tartışıyordu Trespassing Bergman’da. Filmin en ilgi çekici yanlarından biri, yönetmenlerin Bergman’ın video kaset arşivine göz attığı sahnelerdi.

Yume To Kyôki no Ôkoku (The Kingdom of Dreams and Madness) | 2013, Mami Sunada

Animenin üç büyük ustası Hayako Miyazaki, Isao Takahata ve Toshio Suzuki dahil, Studio Ghibli çalışanlarının stüdyonun son iki büyük yapımı The Wind Rises ve The Tale of the Princess Kaguya’nın yapım sürecindeki rutinlerine kamerasını çeviren film, bize bu hayal dünyasının ardındaki emeği göstermişti.

Jodorowsky’s Dune | 2013, Frank Pavich

Bu kez söz konusu olan hiç çekilmemiş bir film… Kült filmlerin yönetmeni Alejandro Jodorowsky’nin 70’lerden itibaren film uyarlamasını çekmek için çabalar sarf ettiği fakat hiçbir zaman gerçekleştiremediği Frank Herbert’ın “Dune” romanını başlığına da taşıyan belgeselde Jodorowsky’nin kendisi de yer alıyor.

The Pervert’s Guide to Ideology | 2012, Sophie Fiennes
The Pervert’s Guide to Cinema | 2006, Sophie Fiennes

Felsefeci ve piskoanalist Slavoj Zizek’in anlatıcılığını üstlendiği ve The Pervert’s Guide to Cinema, bizi Psycho’dan Star Wars serisine, The Matrix’ten Solaris’e sinemanın başyapıtları arasında bir yolculuğa çıkarmıştı. Filmden 6 yıl sonra, The Pervert’s Guide to Ideology ise, yine Zizek’in anlatıcılığıyla bu kez filmlerin ardında yatan yaradılışsal ve ideolojik soruları mercek altına alıyordu. Bu ikinci filmde karşılaştığımız filmler arasında yine Jaws’tan Titanic’e, West Side Story’den The Dark Knight’a birçok ünlü film yer alıyordu.

Liv & Ingmar | 2012, Dheeraj Akolkar

Biri usta bir oyuncu, diğeri usta bir yönetmen… Avrupa ve dünya sinemasının en ikonik çiftlerinden Liv Ullmann ve Ingmar Bergman’ın 42 yıllık birlikteliğine odaklanan bu belgesel bir aşk hikayesi anlatırken sinemayı fondan eksik etmiyordu.

Side by Side| 2012, Chris Kenneally

Sinema tarihi açısından çok büyük önem taşıyan bir teknolojik devrimin tarihini inceleyen Side by Side, dijital ve kimyasal filmlerle çalışma sürecini aralarında James Cameron, David Fincher, David Lynch, Martin Scorsese ve Steven Soderbergh gibi ünlü yönetmenlerin ve görüntü yönetmenlerinin olduğu bir kitleden dinliyordu.

Room 237 | 2012, Rodney Ascher

Mantıklı ya da abartılmış birçok teori aracılığıyla Stanley Kubrick sinemasının sırlarını çözmeye çalışan bu belgeselin odak noktasında, adını aldığı odanın da yer aldığı otelde geçen efsanevi film The Shining yer alıyordu. Yine de belgeselde 2001: A Space Odyssey’den Eyes Wide Shut’a, yönetmenin birçok filmine de referanslar veriliyordu.

Woody Allen: A Documentary | 2012, Robert B. Weide

Çağımızın en üretken yönetmenlerinden biri olarak istisnasız her yıla bir yapım sığdıran Woody Allen’ın yaşamına odaklanan belgeselde röportaj verenler arasında yönetmenin filmlerinde rol almış birçok ünlü oyuncu yer alıyordu.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN