Yeniköy, sonradan Istanbullu bana nispeten uzak bir mahalle. Karaköy, Şişhane ve Nişantaşı üçgeninde geçiyor aslında bütün sosyal hayatım. Ancak, Yeniköy’de La Vie En Rose gibi mekanlarla başlayan hareketlenmeyi de yakından takip ediyorum yine de. İşte böyle bir Yeniköy’ü keşif güdüsü ile, Yeniköy’ün en yeni sakinlerinden Sırçacı 14’ü keşfetmeye gittim.

sircaci14
Sırçacı 14, Yeniköy

Her şeyden önce mekan, çift ruhlu olduğunu girer girmez belli ediyor size. Öyle ki, mekan size hem bir sıcacık ev hissi, hem de arkadaşlarınızla ayaküstü sohbet edip içkilerinizi yudumlayabileceğiniz bir ortam izlenimi verebiliyor.

sircaci14 (4)
Sırçacı 14, Yeniköy

Birbirinden tatlı iki genç kadın girişimci, Özlem Eren ve İpek Özmen, tarafından yaklaşık bir yıl önce açılan mekan, belki de onların güleryüzleri ve yüksek enerjileri ile yüksek bir enerji veriyor insana. Ben mekana hafta sonu kahvaltısı için gittim ancak hem mekanın sahiplerinden hem de mekanın müdavimi olan arkadaşlarımdan duyduğum kadarı ile mekanın hakkı asıl akşam sokak partileri ile veriliyor.

sircaci14 (1)
Sırçacı 14, Yeniköy

Sırçacı 14’ün nasıl ortaya çıktığından biraz bahsetmek gerekirse, Özlem hanımın yaptığı ev partileri hem konseptleri, hem de sunulan yiyecek ve içeçekler sebebi ile kulaktan kulağa yayılmaya başlıyor…  Sırçacı Sokak, 14 numarada oturan Özlem hanımın arkadaş grubu tarafından düzenlenen partiler bir süre sonra, “Parti, Sırçacı 14’te” kodu ile  anılmaya başlanıyor. Ve evet, mekanın ismi ta o zamanlardan belli oluyor işte. Bu sırada, İtalya’da eğitim görürken tanıştıkları İpek Hanım ile birlikte devam etmeye karar veriyorlar yola ve Sırçacı 14’ün açılma süreci hız kazanıyor.

Mekanın sahiplerinden, yemek ve içkilerinde kullandıkları malzemeler konusunda çok hassas olduklarını dinliyorum. Örneğin baharatlar, sunumda kullandıkları bakırlar Gaziantep’ten, zeytin ve zeytinyağlar Ayvalık’tan, peynirler Trabzon’dan getirtiliyor. En çok hoşuma giden nokta ise, özellikle kokteyllerde kullandıkları fesleğen, nane, kişniş gibi otları, mekanın bahçesinde yetiştiriyorlar. Bu fikir benim epey hoşuma gitti doğrusu!

sircaci14 (3)
Sırçacı 14, Yeniköy

Mekanın menüsünde öne çıkan lezzetlere gelince, müdavimlerin en çok muhammara, mıhlama, kuzu incik, somon sufle, kuzu incik pie’in yanı sıra, tatlı olarak da toblerone ya da oreo cheesecake tercih ettiklerini öğreniyorum. Kendim bizzat kahvaltısını deneyimleyip, çok memnun kaldığım mekanın mıhlamasını şiddetle tavsiye ederim. Hem lezzeti, hem sunumu, hem de kıvamı çok yerinde olan mıhlama bence mekanı başlı başına ayrıştıran bir lezzet. Genel olarak kahvaltıdan da son derece memnun kaldım.

Yine Özlem ve İpek hanımlardan, mekanın Perşembe akşamından itibaren Pazar akşamına kadar, başka bir kimliğe büründüğünü duyuyorum. Canlı DJ performansı ve birbirinden lezzetli kokteylleri ile tam bir mahalle barına dönüşüyormuş Sırçacı 14. Özellikle, meyve parçaları ile yaptıkları Sırçacı 14 kokteylinin çok beğenildiğini ve denenmesi gerektiğini bir not olarak düşmek istiyorum. Kokteyl isimlerinin de Oyunbozan, Sponge Bob gibi esprili oluşu mekanın ruhunu tamamlıyor bence.

watermelon lemonade
Sırçacı 14, Yeniköy

Sırçacı 14 ismini önümüzdeki günlerde daha da çok duyacağımızı düşünüyorum. Bence mekan Yeniköy’de önemli bir boşluğu doldurmaya başlamış bile. Hem gündüz gidip, sessiz sakin ortamında güzel vakit geçirebileceğiniz, hem de akşamları arkadaşlarınızla aktif bir şekilde eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bu mekanı, en yakın zamanda ziyaret etmenizi öneririm!

Sırçacı 14 Adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Cd. No:48

Sarıyer/İstanbul