Saklı, şirin, muhteşem bir köy Şirince. İzmir’e güneye doğru yaklaşık bir buçuk, Kuşadası’na yarım saat uzaklıkta. Aslında amacım biraz gezip, kısa bir mola yapmaktı; ancak dayanamayıp bir gece kaldım. Meyveli şarap, sabun, köy pazarı, zeytinyağı… Daha pek çok şeyi kendi özünde barındıran tarih ile iç içe sempatik bir köy burası.

Şirince’nin Tarihi, Diğer İsimleri

Zamanında Rumların yaşadığı Şirince köyü, Selçuk’a 10 km mesafedeki bir tepede saklanıyor ve küçücük bünyesinde inanılmaz bir tarih barındırıyor. Şirince’nin tarihi, yaklaşık olarak M.S 5. yüzyıla kadar uzanıyor. Köyün kuruluşu hakkında iki değişik inanış var: bir tanesi, nehir taşması nedeniyle Efes’te yaşayan halkın tepeye kaçarak bu köyü kurduğu; diğeri ise etrafta yaşayan halkın yaz aylarında üreyen sivrisinekler dolayısıyla serin bir bölge arayıp burayı yazlık olarak kullanmak için kurdukları. Hangi hikayenin gerçek olduğunu bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim; bu şirin köyün hayatta olması Ege halkı ve Türkler için büyük bir şans.

Şirince Köyü’ndeki genel mimarinin hem Osmanlı esintilerini, hem de eski Rum evleri tarzını yansıttığını söyleyebiliriz. 1923’te Osmanlı nüfus mübadelesi döneminde Rumlar buradan göç etmek zorunda kalmışlar ve şehre Makedonyalılar yerleştirilmiş, muhtemelen bu olay köyün bugünkü mimarisini etkilemiş.

Oradayken öğrendiğim başka bir şey; Şirince’nin eski adı “Kırkınca”ymış, bu ismi Rumlar “Kirkince” olarak telafus ettiklerinden, Türklerin yerleşmesi ile buraya “Çirkince” denmeye başlamış. “Çirkince” bu güzel köye yakışmadığından, daha sonra ismini “Şirince”ye çevirmişler.

Şirince’de Neler Yapılır?

Şirince’de gezilebilecek merkez ve köy pazarı haricinde pek alan yok. Merkezde yerli teyzelerin yaptığı sabunlar ve kıyafetler satılan butikler, şarap evleri yer alıyor. Çeşit çeşit sabunları eve götürmek, meyvelerin lezzeti ve ünlü kurutulmuş domatesinden tatmak da buraya uğrama sebeplerinden sadece birkaçı olabilir.

Şirince Şarapları, Şirince’de Nerede Şarap İçilir?

Şirince’yi kendine özgü, huzurlu bir köy olmasından başka bu kadar keyifli kılan diğer bir özelliği ise, şarapları. Çok lezzetli meyve şaraplarını burada bulabiliyorsunuz, İstanbul’da gördüğünüz meyve özlü şaraplar da zaten Şirince’den geliyor. Şarap tadımı yapmaya karar verdiğimde, sırasıyla kivi, çilek, muz, kavun ve şeftali şaraplarından denedim. Kendime de elma şarabı satın aldım (Şarap tadımı yapılabilecek yerler: Şirince Şarap Evi, Eski Sinema Şarap Evi).

Şirince’de Konaklama: Şirince’de Nerede Kalınır?

Şirince’yi gezerken ani bir kararla geceyi de orada geçirmeye karar verdim ve konaklayabileceğim bir butik otel aramaya başladım. Kırkınca Evleri adlı butik otel, Şirince’nin en bilinen otellerinden biriymiş. Odalar, genel olarak eski tarzda, ahşap, çok güzel dekore edilmiş ve içerlerinde Türk hamamı yer alıyor. Odanın günlük fiyatı 250 TL, daha uygun fiyatlı bir yerde kalmak istiyorsanız gayet temiz pansiyonlar da bulabilirsiniz (Şirincem Pansiyon, Nana Pansiyon, Hotel Şirince Evleri).

Ayrıca önemli aydınlarımızdan Sevan Nişanyan’ın Şirince üzerinde çok emeği var. Onun oteli Nişanyan Houses Hotel‘de Şirince tipi kır evlerinde kalabilirsiniz. Evcil hayvan ve çocuk kabul edilmediğini belirtmekte fayda var.

Güneş tepeden biraz inince Şirince farklı, daha gizemli bir tarza bürünüyor. Ve hayat saat 22:00’den sonra duruyor. Bahsettiğim küçük pazarlar kapanıyor ve dar sokaklarda bulunan evlerin ışıkları 10 dediniz mi sönüyor. Zaten gün içinde çok gezdiğiniz için yorgun olup, otelinizin odasında kendinize zaman ayırmak ve bol oksijenli temiz havada uzun uzun gezindikten sonra güzel bir uyku çekmek istiyorsunuz.

İşte böyle… Şirince görmeye değer bir yer kısacası. Bence bir gün yolunuzu düşürün buraya…

 

Magger’ın Eklemeleri

Şirince Nerede, Nasıl Gidilir?

Şirince İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı ve Selçuk’a 8 km, Efes Antik Kenti’ne 12 km, İzmir’e ise 85 km uzaklıkta. Köye ulaşmak için İzmir’e uçtuktan sonra tren veya otobüs ile Selçuk’a gitmek (İzmir otogarından Selçuk’a 40 dakikada bir otobüs var) ve Selçuk’tan dolmuşa binmek gerekiyor (07.00 – 19.30 arası 30 dakikada bir).

Özel veya kiralık arabayla seyehat edecekler de İzmir-Aydın Karayolu üzerinden Selçuk’a varıp, Selçuk ilçe merkezinden Şirince tabelalarını takip etmeli. İzmir – Şirince arası yaklaşık olarak 1.5 saat süre alıyor.

İzmir’e uçak bileti satın almak veya seyehatiniz için araba kiralamak için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Şirince Kıyamet Kehaneti – Mayalar

Hatırlarsanız Mayalar 21 Aralık 2012’de dünyaya başka bir gezegenin çarpmasıyla kıyamet gününün yaşanacağını ve dünyada sadece iki noktada bulunanların hayatta kalacağını öngörmüşlerdi: Fransa’da bir köy ve Şirince! Mayalar’a göre gezegen dünyaya çarptıktan sonra Şirince’de belirecek gemiye binenler hayatta kalabileceklerdi. Sonuçta bunların hiçbiri yaşanmasa da bu haberler Şirince’nin ünlenmesine ve canlanmasına katkıda bulundu :)

Şirince’deki Şarap Üreticileri ve Şarap Markaları

Şirince’de her yerde göreceğiniz en büyük şarap üreticisi Artemis Şarapçılık. Alman şarap eksperi Helmut Hermann Krauss’un bir turistik gezi sırasında Şirince’yi tanımasıyla başlayan hikaye, önce bir restoran için üretim yapan küçük bir tesisle, şu anda ise Şirince’nin bir şarap köyü haline gelmesini sağlayan bir fabrikayla devam ediyor. Vincent, Akberg, Kayserkaya ve Asmalıbağ isimlerinde 4 alt markaları var. Şirince’de hemen hemen her yerde bu markalar karşınıza çıkacak ve meyveli şarap tatmak istiyorsanız bu üreticinin şaraplarıyla başlamakta fayda var.

Artemis Şarapçılık dışında Köylüm şarapları da haklı bir üne sahip. Vinova ve Solaris de aklımıza gelen diğer markalar.

 

Şirince’de Gezilecek Yerler, Yapılacaklar

1) Kumda Kahve İçin

Sıcak kumda yavaş yavaş pişen, Şirince ile özdeşleşmiş Türk kahvesinin tadına bakmayı unutmayın. Köyde yürürken girişinde “kumda kahve” tabelaları olan mekanlar karşınıza çıkacak, bir molanızı onlardan birinde kumda kahve içerek değerlendirin.

 

2) Mürver Şurubu Deneyin

Mürver Şurubu, dere kenarında yetişen mürver özünden yapılan, Şirince’ye özgü bir geleneksel lezzet. Nişanyan Hotel’de veya gittiğiniz restoranlarda yemek sonrasında tadına bakmayı unutmayın.

 

3) St. John Baptist Kilisesi’ne Gidin

En az 300 yaşındaki bu kiliseyi ziyaret etmeyi unutmayın. Kilisenin bahçesi mükemmel bir manzaraya sahip ve kilisede ayrıca şarap tadımı yapabileceğiniz bir bölüm de var.

4) Hodri Meydan Kulesi’ni Görün

Dilerseniz 2011 yılında inşa edilmiş, 12 m yüksekliğindeki bu kuleyi de ziyaret edebilirsiniz.

 

5) Şarap Tadımı Yapın

Yukarıda da bahsettik, özellikle meyveli şarapların tadına bakmayı unutmayın!

Şirince’de Nerede Yenir?

Güzel yemek için Nişanyan Houses HotelDimitros Restaurant veya Şirince Artemis Restaurant‘ı deneyebilirsiniz.

Fotoğraflar: İnstagram: @touyke, @llleylaaa, @sedadagdeviren, @kzltpk, @caneroe, @macidee_, @yasemingider, @thegirlwithredsneakers, @vuslart, @irmaktan

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Otopark parası vermeden arabanızı park edecek yer bulamanın mümkün olmadığı, köyün her sokağının her köşesinin otopark olduğu, köylülerin ellerinde biletler ve kollarında görevli kollukları ile sokak sokak fink attığı ŞİRİNCE KÖY… O zaman aracımı köy dışına park edip biraz yürürüm düşüncesinde olanları da güzel süprizler beklemekte!! Park yasağı olduğunu belirten levhalar var köye yürüyüş mesafesinde olan ve park etmeye uygun her yerde.. Trafik cezası!!!!! Yani daha arabadan inmeden turizmi adam kazıklamak olarak gören yurdum insanının zihniyeti ile karşı karşıya kalıyorsunuz.. Dünyada arabanızı koyacak ücretsiz yer bulamayıp park parası vereceğiniz tek köy ŞİRİNCE KÖY. Köyde bulunan cafeden, restoranta, dondurmacıdan, hediyelik eşyacıya, şarap satıcılardan takıcılara kadar dükkanların hepsinde fiyatlar, insana ” adam kazıklamanında bir adabı var ” dedirtecek cinsten!!! Bütün bu olumsuzlukları bir yana bıraksak, gidilip görülmeye değer bir köy mü? Emin olun ki Ege’de 100lerce daha güzel köy var.. Şirince’nin tek fark, köydeki uydu antenlerinin gizlenmiş olması ve sizi her yerde olan bu görüntü kirliliğinden bir nebze uzaklaştırması!!!

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?