Şehvetle aşkı karıştıran, ilişkiyi demode bulan, sevmekten çok sevilmeye odaklanan ve ilk fırsatta vazgeçen biz zamane insanlarının bu hikâyeden öğreneceği çok şey var!

sirke-tadinda-bogurtlen-receli

Oğullarının nikah törenine gitmeden evvel yaşlı karı koca evlerinde hazırlanmaktadır. Bu sırada eskilerden konuşmaya başlarlar. İlerleyen sahnelerde zamanda geri gider, çiftin ilk gençliğine uzanır, ilişkilerinin tüm dönemeçlerini izleriz. Evliliklerinde yaşadıkları krizleri, mutlulukları, hayata karşı omuz omuza verdikleri savaşı, atlattıkları badireleri; o meşhur sözde olduğu gibi tüm iyi ve kötü günlerini izleriz. Çiftin hikâyesine paralel olarak dönemin siyasi krizleri de fonda akar.

sirke_tadinda_bogurtlen_receli_1

Oyunu izlerken gerçekten bir çiftin yaşamına tanıklık etmiş gibi hissettim kendimi. Başkalarının deneyimlerimin çok ötesindeki hayatına bakarken gerçek bir ilişkinin aslında ne kadar zor ve emek isteyen bir şey olduğunu gördüm. Dışarıdan belli bir anına tanıklık ettiğimiz, “ah ne tatlılar” dediklerimizin ardında aslında ne kadar çok yara bere vardı. Ama galiba insanları birbirine yaklaştıran güzelliklerden çok zorluklardı. Ve tüm zorluklara rağmen insanın birinin parçası haline gelmesi, biri için kaygılanması çok güzel ve kıymetli bir şeydi.

Atıf Yılmaz’ın unutulmaz filmi Selvi Boylum Al Yazmalım’ın son repliğinde olduğu gibi “Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti.”

sirke tadinda bogurtlen receli

Tiyatro sahnesi oyuncular arasında erler meydanı olarak bilinir. Kamera oyunculuğuna göre çok farklı bir dinamiği vardır. Eskilerin deyimiyle rezil de eder vezir de. Sahnenin hakkını veren bir performans izlemek için tiyatro severler ve özellikle oyuncu olmak isteyenler Mert Tanık ve Bensu Orhunöz’ün performanslarını kaçırmamalı.

Sirke Tadında Böğürtlen ReçeliBazı oyunlar insanın hem zihnine hem de kalbine dokunur. Sahneden seyirciler arasına bir sevgi dalgası yayılır ve insana bütünün parçası olduğunu hissettirir. İşte bu da öyle bir oyundu.

 Şehvetle aşkı karıştıran ilişkiyi demode bulan sevmekten çok sevilmeye odaklanan ve ilk fırsatta vazgeçen biz zamane insanlarının bu hikâyeden öğreneceği çok şey var.   

Oyun 26-29 Mart 2014 tarihlerinde Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde izlenebilir.

 

Fotoğraflar: İBB Şehir Tiyatroları

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?